Putin chystá zásadní prohlášení, Lukašenko chce vysvětlit situaci s Prigožinem

Ruský prezident Vladimir Putin promluví dnes večer ke svému národu. Podle serveru CNN to v pondělí oznámil mluvčí Kremlu. K novinářům také promluvím i běloruský lídr Alexander Lukašenko.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin (aranžované snímky běloruské propagandy)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle CNN v pondělí "odpoví na vše", čímž naráží na otázky, které víří kolem Minskem zprostředkované dohody, která umožní vůdci Wagnerovy skupiny Jevgeniji Prigožinovi odcestovat do Běloruska.

"Spousta otázek, zasazených příběhů, verzí a domněnek... Prezident ŘEKNE všechno, ODPOVÍ všem. Velmi brzy!", uvedla státní média Belta v tajemném příspěvku na Telegramu.

Projev chystá také ruský prezident. "Putin dnes večer učiní řadu důležitých prohlášení," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prostřednictvím státní televize Zvezda news.

Podle informací zprostředkovaných běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem se podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova měl do Běloruska přesunout i zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin, v souladu s uzavřenou dohodou. Média ale uvedla, že Lukašenkovo tiskové oddělení dosud nepotvrdilo příjezd Prigožina. Osud Wagnerovy skupiny po její krátké vzpouře zůstává také nejasný.

I podrobnosti o dohodě, která pomohla ukončit tažení wagnerovců na Moskvu, jsou nejasné. Také budoucnost Wagnerovy skupiny a to, zda dojde k jejímu rozpuštění, začlenění do ruské armády, nebo zůstane beze změn, je zatím předmětem spekulací.

Peskov již v sobotu oznámil, že ruské úřady nebudou stíhat účastníky vzpoury, protože berou v úvahu jejich "zásluhy na frontě". Wagnerovci, kteří se nezúčastnili tažení na Moskvu, budou mít podle něj možnost podepsat smlouvu s ministerstvem obrany, pokud budou mít zájem.

Vzpoura, kterou v pátek večer rozpoutal proti ruskému armádnímu velení šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, v sobotu k večeru skončila, když lídr wagnerovců opustil velitelství ruské armády v Rostově a po něm z města odjeli i jeho vojáci.

Prigožin ani jeho muži, kteří se zúčastnili vzpoury a pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Podle Kremlu to vyplývá z dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Trestní obvinění šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina bylo a byl poslán do sousedního Běloruska, potvrdil podle CNN mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Prigožin má od ruského prezidenta Vladimira Putina záruky, že v rámci dohody opustí zemi," uvedl Peskov v sobotu.

Prigožin byl následně spatřen, jak opouští velitelství ruské armády v Rostově. Peskov uvedl, že "nedokáže odpovědět na otázku", jakou pozici v Bělorusku zaujme a co tam bude dělat. Město podle záběrů na telegramu následně opustil i konvoj wagnerovců, což potvrdil i ruský guvernér. Žoldnéři převzali město v časných ranních hodinách, ale Prigožin jim později nařídil stáhnout se, na základě dohody s Vladimirem Putinem zprostředkované Lukašenkem.

Bývalý ruský poslanec Sergej Markov po ukončení vzpoury pro CNN uvedl, že Prigožin nikdy nebyl pro Putina hrozbou. Tvrdí také, že Putinova popularita je nyní "asi 80 procent". O situaci hovořili i lídři Velké Británie, USA, Francie a Německa a zopakovali svou pokračující podporu ukrajinské suverenitě. V kontaktu jsou také ministři zahraničí zemí G7.

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější