Vyjednávací pozice ruského prezidenta Vladimira Putina v obchodování s plynem není tak silná, jak Putin předstírá. Uvedl to americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Evropa má podle něj na Putina solidní páky. V dopise italskému premiérovi Mariu Draghimu Soros napsal, že Putin zcela zjevně Evropu vydírá a hrozí zadržováním dodávek plynu, pokud už to zrovna nedělá.
"Udělal to už před rokem. Plyn umístil do zásobníků, než aby jej posílal do Evropy. Tím vznikl nedostatek, vzrostly ceny a on získal spoustu peněz," napsal v pondělí Soros o ruském prezidentovi. Server finanční televize CNBC se snažil ruské činitele ve středu kontaktovat, ti se ale k Sorosovým slovům zatím nevyjádřili.
Rusko minulý týden zastavilo dodávky plynu do Finska se zdůvodněním, že země neplatí za odebraný plyn v rublech, jak nyní Kreml požaduje. Krátce předtím Finsko oznámilo, že chce vstoupit do Severoatlantické aliance, kterou Putin kritizuje a jejímuž rozšíření dál na východ k hranicím Ruska se snaží zabránit.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom už přestala dodávat plyn i do Polska a do Bulharska, rovněž s odkazem na to, že tyto dvě země nechtějí platit v rublech. Rusko začalo platby ve své měně vyžadovat po invazi na Ukrajinu, kdy na něj západní země uvalily sankce.
Soros ale tvrdí, že i Evropa má na Putina páky. Sedmadvacetičlenná Evropská unie odebírá asi 40 procent spotřebovávaného plynu z Ruska, což jí znemožňuje přestat surovinu z Ruska odebírat přes noc. Finančník poukazuje na to, že EU je pro Rusko velmi důležitý trh a Putin potřebuje příjmy z prodeje plynu, aby se mu nezhroutilo hospodářství.
"Odhaduje se, že kapacita ruských zásobníků bude do července plná. Evropa je jeho jediný trh. Pokud nebude dodávat do Evropy, bude muset ukončit těžbu na Sibiři, odkud ten plyn proudí. Jde zhruba o 12.000 vrtů. Nějakou dobu trvá, než se zavřou, ale až budou zavřené, bude je kvůli stáří toho zařízení těžké znovu otevřít," napsal Soros v dopise italskému premiérovi.
Evropa musí podle něj podniknout urychlené přípravy a teprve pak začít vyjednávat. "Bez nich by bylo velmi těžké ty útrapy v podobě náhlého zastavení dodávek politicky ustát," řekl Soros. "Evropa by pak musela zavést vysokou daň na dovoz plynu," dodal.
Soros vešel v širší známost v roce 1992, kdy využil anomálie v kurzech a vsadil zhruba deset miliard dolarů na pokles kurzu britské libry. Britská centrální banka tehdy libru neudržela v Evropském mechanismu směnných kurzů navzdory tomu, že proti Sorosovi začala mohutně intervenovat. Odhaduje se, že na obranu měny tehdy vynaložila asi 3,4 miliardy liber. Peníze ze státní pokladny určené k obraně měny skončily jako zisky spekulantů. Soros tehdy na operaci vydělal přes miliardu dolarů.
Hollywoodský herec Danny Glover, kterého proslavila především role seržanta Rogera Murtaugha v akční sérii Smrtonosná zbraň, veřejně oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. Devětasedmdesátiletý umělec se o své diagnóze poprvé otevřeně rozpovídal v emotivních rozhovorech pro pořad Today Show a časopis People.
Španělská herečka Penélope Cruz v rozhovoru pro pořad People in 10 prozradila, že se ve vztahu se svým manželem Javierem Bardemem i po více než patnácti letech manželství stále učí novým věcem.
Britská princezna z Walesu oznámila další významný posun v projektu, který se zaměřuje na rozvoj a podporu dětí v raném věku. Její nadace Centre for Early Childhood představila plány na plošné zavedení inovativního nástroje pro sledování chování kojenců ve Spojeném království.
Manželství britské televizní osobnosti a bývalé modelky Katie Price s jejím čtvrtým manželem, třiačtyřicetiletým podnikatelem Leem Andrewsem, prochází vážnou krizí po jeho nedávném pobytu v dubajském vězení. Andrews, který sám sebe označuje za milionáře, před časem záhadně zmizel na tři týdny.
Sharon Osbourne si na sociálních sítích připomněla první výročí svatby od úmrtí svého manžela, rockového zpěváka Ozzyho Osbournea. Tento den by zároveň byl jejich 46. výročím uzavření manželství. Ozzy Osbourne zemřel loni v červenci ve věku 76 let po boji s Parkinsonovou chorobou, jen několik dní poté, co odehrál rozlučkový koncert Back to the Beginning v rodném Birminghamu.
David Beckham a jeho manželka Victoria oslavili 27. výročí svatby. Bývalý fotbalista při této příležitosti sdílel na sociálních sítích sérii společných fotografií z různých období, včetně snímků z jejich svatebního dne a z oslavy svých loňských padesátin. V doprovodném textu uvedl, že jsou spolu 29 let, z toho 27 let jako manželé, a označil jejich rodinu za svůj největší životní úspěch. Victoria Beckham na jeho příspěvek reagovala vyznáním lásky v komentářích.
Britská královská rodina se připravuje na možný příjezd prince Harryho do Spojeného království, který provází řada spekulací a složitých vyjednávání. Klíčovou otázkou zůstává, zda během této návštěvy dojde k setkání prince s jeho otcem, králem Karlem III., a zda z takové události vznikne oficiální společná fotografie.
Americká popová ikona Taylor Swift a hvězda amerického fotbalu Travis Kelce do toho v pátek 3. července oficiálně práskli. Svůj manželský slib stvrdili během ostře sledovaného svatebního obřadu, který se uskutečil v prestižní newyorské aréně Madison Square Garden. Role oddávajícího se k překvapení mnohých ujal populární hollywoodský herec a komik Adam Sandler. Devětapadesátiletý umělec, který je blízkým přítelem novomanželů, tak dovedl šestatřicetiletou zpěvačku a stejně starého hráče týmu Kansas City Chiefs do svazku manželského.
Slavná hollywoodská herečka Angelina Jolie poprvé otevřeně promluvila o svém soukromém životě a přiznala, že od rozchodu s bývalým manželem Bradem Pittem, od něhož uplynulo již deset let, s nikým nerandila.
Zpěvačka Madonna vydává po sedmi letech od své poslední desky nové, velmi intimní album s názvem Confessions II, na kterém spolupracovala s producentem Stuartem Pricem. Hodinová nahrávka představuje jednu z jejích nejvíce zranitelných prací, ve které odkládá svou obvyklou ostrou pózu a odhaluje nečekanou něhu. Texty písní reflektují dramatické události jejího života z posledních let, včetně vážných zdravotních problémů, úmrtí bratra i složitého vztahu s dcerou Lourde.
Plánovaná cesta britského prince Harryho do Velké Británie dozná zásadních změn, jelikož ho na ní nakonec nedoprovodí manželka Meghan ani jejich dvě děti, sedmiletý Archie a pětiletá Lilibet. Podle dostupných informací rodina zrušila původní plány na společnou cestu do Londýna poté, co bylo potvrzeno, že jim nebude poskytnuta policejní ochrana hrazená z kapes britských daňových poplatníků. Vévodkyně ze Sussexu s dětmi by se však k princi mohla připojit později během týdne v Birminghamu, kam se pětidenní program následně přesune.
Svatba zpěvačky Taylor Swiftové a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho v newyorské aréně Madison Square Garden sice podléhala přísnému utajení, detaily o jejím průběhu však přesto pronikly na veřejnost.