Putin je diktátor, za válku ho čeká kriminál, psalo se na prokremelském serveru

Na hlavní stránce prokremelského média Lenta.ru se dnes objevilo více než deset příspěvků kritizujících prezidenta Vladimira Putina, a to i jako paranoidního diktátora, který rozpoutal válku proti Ukrajině - a v té nebude vítězů, jen poražených.

Vladimir Putin

Na vzápětí smazané příspěvky upozornil server Mediazona, který je v Rusku zakázán. Podle něj nešlo o útok hackerů, ale o protest v redakci. Protiválečné slogany se dnes nakrátko objevily i na některých ruských televizorech, napsal server BBC.

Smazané příspěvky, zachycené v archivu, měly titulky "Putin rozpoutal jednu z nejkrvavějších válek 21. století", "Vladimir Putin se přeměnil v ubohého diktátora a paranoika", "Ruská elita je nemocná nepotismem a patolízalstvím", "Putina a jeho poradce čeká kriminál" či "Válkou se snadněji zamaskují fiaska v ekonomice. Putin musí odejít. Rozpoutal nesmyslnou válku a vede Rusko do propasti".

Příspěvky začínaly upozorněním, že daný materiál nebyl schválen vedením. Ke zveřejnění těchto příspěvků se přihlásili vedoucí ekonomické rubriky Jegor Poljakov a redaktorka Alexandra Mirošnikovová.

Lenta.ru bývala součástí holdingu Afiša-Rambler, jehož majitel Alexandr Mamut v březnu 2014 propustil šéfredaktorku Galinu Timčenkovou. Stalo se tak několik hodin poté, co cenzurní úřad Roskomnadzor varoval Lenta.ru kvůli rozhovoru s jedním z vůdců ukrajinské organizace Pravý sektor, označované v Rusku za neonacistickou. Část redakce v čele s Timčenkovou pak založila server Meduza se sídlem v lotyšské Rize.

Protiválečný slogan si dnes mohli podle serveru BBC přečíst i ruští uživatelé takzvaných chytrých televizorů, kteří se chtěli koukat na přenos oslav Dne vítězství z Rudého náměstí v Moskvě. V seznamu kanálů na televizích se krátce změnily názvy jednotlivých programů, a to i u velkých stanic jako První kanál, Rossija-1 nebo NTV Plus.

Místo jmen těchto kanálů se na obrazovkách objevil totožný nápis: "Na vašich rukou je krev tisíců Ukrajinců a jejich stovek zavražděných dětí. Televize a úřady lžou. Ne válce."

Protiválečné nápisy na obrazovkách byly dílem hackerů, uvedl list RBK s odvoláním na operátory. Problém měli i klienti placených televizních programů, a to i těch určených dětem.

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější