Putin je mimo realitu a blouzní, rezonuje Evropou po jeho projevu

Výklad okolností vedoucích k válce na Ukrajině, jak o nich mluvil ruský prezident Vladimir Putin, se velmi liší od reality, řekl dnes zvolený český prezident Petr Pavel. V rozhovoru na stanici CNN v pořadu Christiane Amanpourové tak reagoval na dnešní projev ruského prezidenta, který obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině a ze snahy zničit Rusko. Podobné názory zaznívají z několika dalších evropských zemí.

Petr Pavel

"Je to příklad ruského chování a chování Putina a jeho ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Oba používají narativy, které se velmi liší od reality. Překrucují realitu, proto se s nimi o tom tak obtížně jedná," řekl Pavel.

Putin dnes v tradičním projevu před federálním shromážděním uvedl, že válku na Ukrajině, která začala téměř před rokem vpádem ruských jednotek, rozpoutal Západ a Rusko se ji pouze silou snaží zastavit. Uvedl také, že Rusko na bojišti není možné porazit a poukázal na velikost a sílu ruské armády, což ale zpochybňují zahraniční pozorovatelé.

"Od začátku agrese můžeme pozorovat nedostatečný výkon ruské armády ve všech aspektech," včetně vybavení nebo výcviku, řekl dnes Pavel, který se úřadu ujme za dva týdny. Schopnost Ruska poučit se ze svých chyb by podle něj ale Západ neměl podceňovat.

V rozhovoru s Amanpourovou vyzval zvolený prezident k opatrnosti ohledně Číny a jejích návrhů k mírovému řešení konfliktu. Peking se podle něj může ze současné situace poučit pro případ, že by se konflikt rozhořel mezi Čínou a Západem. Čína také podle něj nemá zájem o porážku Ruska, protože Rusko je jejím přirozeným spojencem.

Putin je stále v bunkru a své blouznění pokládá za realitu, píše polský list

Proslov ruského prezidenta, ve kterém označil za hlavního protivníka Spojené státy a jejich spojence, svědčí o tom, že Vladimir Putin je stále zavřený v bunkru a své fantazie pokládá za realitu. Se šílencem ale není možné vést jednání, napsal dnes polský list Gazeta Wyborcza v komentáři k dnešnímu projevu o stavu země, jenž ruský vůdce přednesl před členy parlamentu a dalšími členy vládnoucí elity.

"Svět, který se bál toho, co řekne Putin den po historické návštěvě amerického prezidenta Joeho Bidena v Kyjevě, si může s ulehčením oddychnout. Kremelský vojevůdce neřekl prakticky nic nového, co bychom neslýchali přinejmenším několik let a zejména poslední rok. Především se neodhodlal k vyhlášení totální války, k úplnému přestavění státu na válečnou kolej a k velké mobilizaci vojáků," uvedl komentátor.

Při pohledu na Putinův projev z varšavské redakce se zdálo, že "člověk, který je úplně odtržený od reality, se pokouší vynadat svým podřízeným, protože ti, ačkoliv hlasitě tleskají, nevěří až tak moc cílům, které ohlásil při útoku na Ukrajinu. Strašil, že jsou tací, kteří raději žijí a platí daně v cizině než ve vlasti. Tvrdil, že všichni - dokonce i penzisté s nízkými příjmy - musí stejně silně podporovat vojenské úsilí Ruska. Hrozil, že se zrádci se vypořádá rychle a rozhodně".

Prostě Putin dál sedí v bunkru, do kterého se zavřel na počátku pandemie a své blouznění pokládá za skutečnost. S někým takovým není možné jednat, protože by šlo o dohodu se šílencem, v jehož hlavě reálný svět neexistuje. Cožpak by pokládal za problém, aby považoval jakýkoliv kus papíru se svým podpisem za neexistující a vymyslel novou "speciální operaci" proti Západu, tak nepřátelskému vůči Rusku? Přeci v Putinově myšlení válka je mír, napsala Gazeta Wyborcza.

"Máme co do činění s čímsi podobným filmovému hororu, ale tak nepovedeným a špatně připraveným, že si nedokáže získat diváky," usoudil o Putinově vystoupení server Defence 24, podle kterého každý další Putinův projev má stále slabší a slabší účinek na publikum. "Putin se stává mimo svou zemi prosebníkem, který musí bojovat o dodávky z Íránu či Severní Koreje. A stal se mladším, tedy slabším partnerem vůči Číně, která se stále nerozhoupala k vojenské pomoci ruské armádě, potýkající se s nedostatkem materiálu a logistickými problémy," poznamenal.

Vladimir Putin prezentoval Rusko jako obléhanou pevnost, která je připravena na dlouhou válku, všímá si francouzský list Le Monde. Za jediný neočekávaný moment vystoupení označil slova ruského prezidenta o pozastavení dohody Nový START ohledně strategických jaderných zbraní.

Ztratil kontakt s realitou, reagoval na Putinův projev ukrajinský činitel

Dnešní projev ruského prezidenta Vladimira Putina ukázal, že šéf Kremlu ztratil kontakt s realitou, řekl agentuře Reuters poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Na twitteru napsal, že Putin "veřejně demonstroval svou bezvýznamnost a zmatenost". Ruský prezident ve svém projevu o stavu země mimo jiné znovu obviňoval Západ z rozpoutání války na Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko před téměř rokem.

"Nachází se ve zcela jiné realitě, kde není možné vést dialog o spravedlnosti a mezinárodním právu," řekl poradce ukrajinského prezidenta agentuře Reuters. "Putin veřejně demonstroval svou bezvýznamnost a zmatenost. Zdůraznil, že Ruská federace je 'v tajze slepé uličky', nemá a nebude mít žádné perspektivní řešení. Protože všude jsou 'nacisté, marťané a konspirační teorie'," napsal Podoljak na twitteru.

Ruský prezident dnes mimo jiné znovu obvinil z konfliktu na Ukrajině Západ. Rusko se naopak snažilo situaci na Ukrajině vyřešit mírovými prostředky a válku zastavit, prohlásil Putin, na jehož příkaz Rusko před téměř rokem zahájilo nevyprovokovanou invazi do sousední země. V roce 2014 Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský poloostrov Krym a také podpořila povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

 

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější