Putin má podmínku pro pokračování dohody, žádá vyšetření útoku v Sevastopolu

Rusko podmiňuje návrat k dohodě o bezpečných námořních koridorech v Černém moři podrobným vyšetřením útoku, který podle Moskvy o víkendu provedla Ukrajina proti základně ruského námořnictva v Sevastopolu. V telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin, informovala agentura Reuters.

Vladimir Putin

Erdogan Putinovi řekl, že Turecko hledá způsoby, jak vyřešit problémy kolem dohody o vývozu zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře. O situaci má turecký prezident jednat i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Putin v pondělí uvedl, že Rusko pozastavuje svou účast na dohodách s Ukrajinou, Tureckem a OSN o bezpečných koridorech pro přepravu obilí přes Černé moře. Ukrajina podle Putina využila těchto koridorů k víkendovým útokům na ruskou černomořskou flotilu v Sevastopolu. Moskva si také stěžovala, že nebyla dostatečně naplňována ta část dohody, která měla umožnit větší vývoz ruského obilí a hnojiv.

Putin Erdoganovi řekl, že Moskva zváží obnovu ruské účasti až po detailním vyšetření okolností útoku. Rusko požaduje od Ukrajiny skutečné záruky, že nebude používat bezpečné koridory pro vojenské operace, informuje Reuters. Podle Putina je Rusko také ochotné dodat bezplatně africkým státům velké množství obilí a hnojiv.

"Prezident Erdogan uvedl, že i nadále vyvíjí nezbytnou iniciativu mezi všemi dotčenými stranami, aby se podařilo vyřešit problémy související se zaváděním Istanbulského memoranda o dodávkách obilí," stojí v prohlášení kanceláře tureckého prezidenta. Erdogan se domnívá, že obnovení dohody o přepravě obilí by mohlo otevřít cestu k rozhovorům mezi Ruskem a Ukrajinou i v dalších oblastech.

Erdogan bude ohledně dohody jednat i s ukrajinským prezidentem Zelenským, uvedl dnes šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu. Neřekl ale, kdy se tak stane.

Společné koordinační centrum (JCC) v Istanbulu i nadále provádí inspekce lodí s ukrajinským obilím, aktivit se ale neúčastní ukrajinští ani ruští inspektoři. Další tři lodě s nákladem zemědělské produkce pak dnes vypluly z ukrajinských přístavů.

Podle údajů JCC bylo v rámci dohody vyvezeno z Ukrajiny bezmála deset milionů tun zemědělských komodit. Skoro pětina jich putovala do Španělska, další významné destinace vývozu byly Turecko, Itálie, Nizozemsko nebo Čína. Podle dřívějšího prohlášení JCC se ale cíl lodí může během plavby změnit.

Z ukrajinských přístavů dnes vypluly další tří lodě se zemědělskou produkcí

Z ukrajinských přístavů dnes kolem poledne místního času vypluly další tři lodě s nákladem zemědělských produktů, informovala agentura Reuters. Odvolává se na Společné koordinační centrum (JCC), které zaštiťuje plavbu lodí převážejících obilí a další potraviny přes Černé moře. Už v pondělí opustilo ukrajinské přístavy 12 plavidel, přestože Rusko o víkendu oznámilo, že pozastavuje účast v dohodě, která i přes ruskou agresi vůči Ukrajině v létě umožnila obnovit zastavený export obilí. Na středu ale JCC už neplánuje žádný další pohyb lodí v rámci dohody.

Pokračující vývoz obilí z Ukrajiny se snaží Kyjev zajistit společně s Tureckem a OSN, které se také podílejí na chodu koordinačního centra sídlícího v Istanbulu. Centrum dnes uvedlo, že s plavbou tří dnes vypravených lodí souhlasili ukrajinská a turecká delegace a také zástupci OSN, a že ruská delegace o ní byla informována.

Turecký ministr obrany dnes před novináři podle agentury TASS prohlásil, že lodě plující pod tureckou vlajkou budou nadále vyvážet zemědělské komodity z Ukrajiny, nehledě na to, že Rusko svou účast v obilné dohodě pozastavilo.

"Lodě, které vypluly z ukrajinských přístavů a jsou na moři, pokračují v plavbě. Nejsou problémy s vyplutím lodí s tureckými vlajkami. Budou nadále vyplouvat," zdůraznil ministr Halusi Akar podle TASS. Současně uvedl, že Ankara se zasazuje o to, aby začal vývoz ruského obilí a hnojiv z ruských přístavů.

Agentura Reuters uvedla, že ministři obrany Turecka a Ruska, Akar a Sergej Šojgu, dnes spolu znovu telefonicky hovořili o obilné dohodě. Předchozí telefonát se odehrál v pondělí. Akar podle TASS dnes také hovořil s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem, kterému tlumočil ruské výhrady v souvislosti s útokem na sevastopolskou základnu ruské Černomořské flotily a od něhož uslyšel ukrajinskou reakci.

Koordinátor OSN pro černomořskou obilnou iniciativu Amir Abdulla pokračuje ve vyjednávání se všemi smluvními stranami a snaží se je přimět k návratu k plné účasti na obilné iniciativě, sdělilo koordinační centrum. Odpoledne pak oznámilo, že se delegace Ukrajiny, Turecka a OSN dohodly, že na středu nebudou plánovat žádný další pohyb lodí v rámci dohody o bezpečných koridorech. Dnes inspektoři OSN a Turecka zkontrolovali 36 lodí, které dohody využily.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že aby mohl vývoz pokračovat, musejí být vyřešeny určité problémy. Připomněl v této souvislosti problém s vývozem ruského obilí a hnojiv. Rusko už v minulých měsících obilnou dohodu kritizovalo a tvrdilo, že její část týkající se usnadnění exportu ruských hnojiv a potravin se nedodržovala. V sobotu pak oznámilo, že účast pozastavuje kvůli útoku, který podle něj Ukrajina provedla na ruskou Černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol.

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Soud EU nařídil Googlu odstraňovat odkazy na prokazatelně nepravdivé…

08.12.2022 15:37 Aktualizováno Internetový vyhledavač Google musí z výsledků vyhledávání odstranit odkazy na informace, které jsou…

Související:

Nejnovější