Putin sám schválil zapojení Abramoviče do vyjednávání

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
ČTK 25. března 2022 12:40
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil zapojení miliardáře Romana Abramoviče do mírových rozhovorů Ruska s Ukrajinou. Napsal to dnes list Financial Times s odvoláním na dvě osoby údajně obeznámené s touto věcí. Podle deníku Abramovič už koncem února usiloval o souhlas na nejvyšší úrovni s tím, aby pomohl zahájit jednání o příměří mezi Kyjevem a Moskvou. To je v rozporu s dlouhodobými tvrzeními oligarchy, že nemá blízký vztah s ruským prezidentem.

Tři lidé podle britského listu uvedli, že Abramovič se poté, co obdržel Putinovu podporu, setkal s vysokým představitelem úřadu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby pomohl s přípravou rozhovorů. Od té doby strany začaly diskutovat o předběžném plánu, jak zastavit ruskou invazi na Ukrajinu.

Jednání přitom pokračují, přestože se Kyjev a jeho západní spojenci obávají, že Moskva jich může využít, aby získala čas pro přeskupení svých jednotek a pro obnovení pozemní ofenzivy.

Financial Times poukázal na to, že západní činitelé informovaní o průběhu rozhovorů zpochybnili, zda Abramovič v jejich přípravě vůbec nějakou roli sehrál. Podle dalších se mohl pokusit zveličit své zásluhy ve snaze zabránit tomu, aby se stal terčem západních sankcí a neztratil tak kontrolu nad svými aktivy v Británii, včetně fotbalového klubu Chelsea.

Evropská unie a Británie na ruského miliardáře už ale sankce uvalily. Nicméně deník The Wall Street Journal ve čtvrtek s odvoláním na informované osoby napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v nedávném telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem přimlouva, aby Američané nezařazovali Abramoviče na svou černou listinu. Údajně by totiž podle uvedených osob mohl být prostředníkem mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přispět k dojednání míru.

Stalo se
Zahraničí
Donald Trump

Dva scénáře. Trump řeší, co udělá s íránským ostrovem Charg

Američané uvažují o okupaci či blokádě íránského ostrova Charg. Washington se domnívá, že by tak donutil Teherán k opětovnému otevření Hormuzského průlivu. Informoval o tom web Axios, který se odvolává na důvěryhodné zdroje. 

České celebrity
Jaromír Soukup ještě s Agátou Hanychovou

Je to pořád dokola. Jaromír Soukup se zastal Koktové a zpražil Hanychovou

Českem od minulého týdne hýbe kauza konce společného podcastu Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. S prvně jmenovanou zažil leccos Jaromír Soukup jako její bývalý partner. Není proto divu, že i on se nakonec rozhodl k posledním událostem vyjádřit. 

Domácí
Andrej Babiš

Babiš chce po zbrojařských firmách, aby zabezpečily areály

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

České celebrity
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Pavel Nedvěd si neúctu nezaslouží. Zastal se ho blízký člověk

Pavel Nedvěd si umí vybrat. Mnozí mu jistě závidí, že ulovil slovenskou zpěvačku Daru Rolins, se kterou je dokonce zasnoubený. Bývalý fotbalista ale také přispěl k tomu, že se Miroslav Koubek stal trenérem fotbalové reprezentace. Kouč mu důvěru oplácí ještě předtím, než se poprvé koplo do míče.