Putin má zprávy o násilnostech ve městě Buča za falešné. Lukašenko háže vinu na Brity

Jednání s Ukrajinou jsou na mrtvém bodě, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Kyjev se podle něj odchýlil od toho, na čem se obě strany dohodly při mírových hovorech v Istanbulu na konci března. Záběry mrtvých civilistů a zprávy o válečných zločinech z ukrajinského města Buča, které pobouřily Západ, jsou falešné, řekl zároveň Putin po jednání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem na ruském Dálném východě. Lukašenko situaci okolo Buče označil za výsledek britské zpravodajské operace.

Vladimir Putin

"Speciální vojenská operace", jak Moskva označuje svou invazi na Ukrajinu, jde podle plánu, řekl podle ruských tiskových agentur Putin. Konec prý něj záleží na intenzitě bojů, Rusko ovšem bude pokračovat, dokud nenaplní své cíle. "Naším úkolem je naplnit cíle s minimálními ztrátami," řekl ruský prezident.

Podle agentury AFP šéf Kremlu odmítl, že by se ruská armáda potýkala s ukrajinským odporem a musela se vzdát dobývání velkých měst a Kyjeva, aby se mohla soustředit na Donbas na východě země. "Akce v některých regionech Ukrajiny měla pouze upoutat (ukrajinské) síly, zasadit úder, zničit (jejich) vojenskou infrastrukturu a vytvořit podmínky pro aktivnější akce na území Donbasu," řekl podle agentury TASS.

Rusko v současné době podle ukrajinské armády připravuje rozsáhlou ofenzívu na východě Ukrajiny. Po jednání v Istanbulu 29. března Moskva oznámila, že stáhne ruské jednotky z Černihivské a Kyjevské oblasti na severu Ukrajiny, což zdůvodnila snahou zlepšit vzájemnou důvěru a vytvořit podmínky pro dohodu s Ukrajinou. Kyjev v Turecku naopak představil návrh cesty k možné neutralitě Ukrajiny.

Vyjednané body ale Kyjev podle Putina nedodržuje. Podobně se minulý týden po dalším kole virtuálních vyjednávání delegací znepřátelených zemí vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta a jeden z vyjednávačů Kyjeva Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinova slova podle agentury Reuters řekl, že mírové rozhovory mezi oběma zeměmi jsou velmi těžké, ale pokračují. Moskva se snaží svými veřejnými prohlášeními vyvíjet tlak na jednání, ta podle něj pokračují na úrovni pracovních podskupin.

Poté, co se ruská vojska pod tlakem postupujících ukrajinských sil stáhla z ukrajinského severu, svět šokovaly záběry z Buče, ale také z dalších měst v okolí Kyjeva. Starosta Buče dnes uvedl, že nalezena už byla těla více než 400 zavražděných civilních obyvatel města. Podle Putina se ale jedná o provokaci a "falešné zprávy". Mají to údajně dokazovat dokumenty, které mu dnes na kosmodromu Vostočnyj předal Lukašenko.

"Alexandr Grigorjevič (Lukašenko) mi dokonce dnes předal ty dokumenty. Dokumenty, které byly předány i (ruské tajné službě) FSB: jak a kdo, čím se do toho města přepravili a jak utvořili podmínky pro tuto provokaci a faleš," řekl Putin. Podle agentury TASS řekl, že mu to připomíná "provokace" v Sýrii, kdy byl Damašek obviněn z použití chemických zbraní. Lukašenko situaci okolo Buče označil za výsledek britské zpravodajské operace, jejímž cílem bylo uvalení dalších sankcí na Rusko.

S šéfem Kremlu se v pondělí v Rusku setkal rakouský kancléř Karl Nehammer, který jednání posléze označil za "velmi přímé, otevřené a tvrdé" a podotkl, že z něj nemá "optimistický dojem". Kreml schůzku prakticky ponechal bez povšimnutí.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější