Putin nařídil zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině po dobu Vánoc

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ruské armádě 36hodinové příměří, které má v pátek a v sobotu dodržovat na Ukrajině po dobu pravoslavných Vánoc; ke stejnému kroku vybídl Ukrajince. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vzápětí reagoval odmítavě se slovy o ruském pokrytectví.

Vladimir Putin

Německo a Spojené státy dnes oznámily další pomoc pro Ukrajinu - Berlín poskytne bojová vozidla Marder a systém protivzdušné obrany Patriot, Washington balík pomoci za 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) .

Putin podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu moskevského patriarchy Kirilla, který k dočasnému příměří vyzval v předvečer Vánoc, a nařídil režim příměří podél celé linie dotyku na Ukrajině od pátečního poledne moskevského času (10:00 SEČ) do sobotní půlnoci (22:00 SEČ). Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

Kyjev na první podobně plošné gesto Moskvy během více než desetiměsíčního konfliktu reagoval zatím zamítavě. "Ruská federace musí opustit okupovaná území - jedině tak bude mít 'dočasné příměří'. Pokrytectví si nechte pro sebe," napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Putinovu nabídku označil za "propagandistické gesto a lest", kterou se Moskva snaží snížit intenzitu bojů a příměří využít k budování opevnění a přeskupení jednotek. Jeho vyjádření nicméně nemusí být konečné oficiální slovo z Kyjeva; Zelenskyj se k možnosti příměří dosud nevyslovil.

Americký prezident Joe Biden uvedl, že Putin se vyhlášením dočasného příměří snaží popadnout dech. Podle české ministryně obrany Jany Černochové je výlučné právo Ukrajinců se rozhodnout, zda má příměří platit nebo ne. Připomněla zároveň, že při prosincové oslavě Vánoc, ke které se připojuje i podstatná část Ukrajinců, žádné příměří neplatilo.

Před ohlášením ruského příměří s Putinem i Zelenským telefonicky hovořil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který šéfovi Kremlu řekl, že jednostranný klid zbraní by podpořil úsilí o mír.

Erdogan rovněž Putinovi sdělil, že mírové úsilí by kromě příměří podpořila i vize spravedlivého řešení. Zelenskému nabídl, že Ankara je připravena být prostředníkem při jednání o míru. Putin podle Kremlu v rozhovoru uvedl, že Rusko je otevřeno "serióznímu jednání o Ukrajině", pokud ovšem Kyjev splní ruské požadavky a uzná připojení čtyř ukrajinských území k Rusku. Ukrajina už dříve upozornila, že na tyto podmínky nepřistoupí. Se Zelenským turecký prezident mluvil také o humanitární a energetické pomoci.

Ukrajině, která se od začátku října potýká s výpadky elektřiny kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu, dnes slíbily další vojenskou pomoc i humanitární či diplomatickou podporu Německo a Spojené státy. Německá nabídka Marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, německý kancléř Olaf Scholz ale dosud takové dodávky odmítal.

Washington poskytne Ukrajincům zatím největší balík pomoci. Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že jeho součástí budou desítky ozbrojených pásových vozidel Bradley.

Boje na Ukrajině dnes podobně jako v předchozích měsících pokračovaly podle ukrajinského generálního štábu hlavně ve směru na východoukrajinský Bachmut, který je významnou dopravní křižovatkou. Město bylo zničeno z více než 60 procent, prohlásil v ukrajinské televizi gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější