Putin odmítl politizaci sportu, chystá se zúčastnit slavnostního zahájení olympijských her

Ruský prezident Vladimir Putin v úvodu dnešního videorozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem odmítl politizaci sportu a uvedl, že se chystá v únoru příštího roku zúčastnit slavnostního zahájení zimních olympijských her v Pekingu. Informovala o tom agentura TASS.

Vladimir Putin

Některé západní země nedávno oznámily diplomatický bojkot nadcházející olympiády kvůli porušování lidských práv v Číně. Si Ťin-pching poté podpořil Putinovu snahu získat od Západu bezpečnostní záruky pro Rusko.

"Počítám s tím, že v únoru příštího roku se konečně budeme moci setkat v Pekingu osobně. Jak jsme se dohodli, budeme spolu jednat a poté se zúčastníme slavnostního zahájení zimních olympijských her," řekl šéf Kremlu.

Putin se v souvislosti s olympiádou zvlášť věnoval politizaci sportu, poznamenal TASS. "Vždy se navzájem podporujeme v otázkách mezinárodní sportovní spolupráce, včetně odmítání jakýchkoliv pokusů o politizaci sportu a olympijského hnutí," citovala agentura ruského prezidenta. Si Ťin-pching, který šéfa Kremlu označil za "starého přítele", uvedl, že se na únorové setkání těší.

Zimní olympijské hry začínají v Pekingu 4. února a některé západní země tento měsíc uvedly, že oproti zvyklostem nevyšlou na olympiádu žádné vládní představitele. Ke Spojeným státům, které tento záměr oznámily jako první, se přidala Británie, Austrálie a Kanada. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking tyto iniciativy odsuzuje jako politizaci sportovního klání a pohrozil protiopatřením.

Oba prezidenti se dnes navzájem podpořili i v zahraničněpolitických otázkách. Si Ťin-pching například podle Kremlu vyjádřil Putinovi podporu v jeho snaze získat od Západu bezpečnostní záruky pro Rusko. Moskva žádá po Spojených státech a NATO závazné ujištění, že se aliance nerozšíří směrem na východ anebo nerozmístí zbraňové systémy na Ukrajině a v dalších zemích sousedících s Ruskem, poznamenala agentura Reuters.

Putinův poradce Jurij Ušakov po jednání státníků novinářům řekl, že oba lídři "negativně ohodnotili" vznik nových vojenských aliancí, jako je bezpečnostní pakt Spojených států s Británií a Austrálií (AUKUS) nebo koalice nazvaná Quad, do které patří kromě Indie a USA také Japonsko a Austrálie. Toto uskupení podle světových agentur vzniklo v reakci na rostoucí důraznost Pekingu v indicko-tichomořském regionu.

Čína a Rusko by měly společně více usilovat o ochranu svých bezpečnostních zájmů, řekl čínský prezident svému ruskému protějšku. "Jisté mezinárodní síly" se v současné době pod rouškou demokracie vměšují do vnitřních záležitostí obou zemí a "brutálně" pošlapávají mezinárodní právo, prohlásil Si Ťin-pching.

Kreml už v úterý ohlásil, že se lídři chystají probrat mimo jiné napjatou situaci v Evropě a to, co Putinův mluvčí nazval "agresivní rétorikou NATO a Spojených států". Prezidenti jednali v době zvýšeného napětí mezi oběma zeměmi a Západem. Čína je pod tlakem kvůli nedodržování lidských práv a Rusko v současné době kvůli navyšování vojenských jednotek u hranic s Ukrajinou. Dnešní videohovor lídrů upozornil na to, jak se k sobě Peking a Moskva obracejí ve snaze získat vzájemnou podporu a jednotně odmítají to, co považují za vměšování Západu do svých záležitostí, poznamenala agentura Reuters.

USA poskytnou Ukrajině munici do Patriotů, systémů HIMARS či dronů

31.05.2023 21:43 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu oznámila další balíček vojenské pomoci…

Brazilský prezident mluvil s papežem Františkem o válce na Ukrajině

31.05.2023 19:50 Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili…

EU rozhodně stojí za Ukrajinou, zdůraznila Metsolaová po útoku na Moskvu

31.05.2023 17:24 Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve středu zdůraznila, že Evropská unie…

Leyenová podpořila úsilí západního Balkánu o vstup do EU

31.05.2023 16:10 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu vystoupila na mezinárodní konferenci…

Lotyšsko bude mít nového prezidenta, stane se jím Rinkévičs

31.05.2023 14:34 Nynější lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs byl ve středu zvolen prezidentem. Uspěl ve…

Medveděv hrozí Britům, prý představují legitimní vojenské cíle

31.05.2023 12:50 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že představitelé Velké Británie mohou…

V Německu zadrželi několik lidí, kteří finančně podporovali IS

31.05.2023 10:33 Německá policie zadržela během razií sedm osob, které jsou podezřelé z podpory a financování…

Blinken čeká brzké přijetí Švédska do NATO

30.05.2023 21:33 Švédsko na rozdíl od Finska stále čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra…

Putin slíbil odvetu za útok na Moskvu, obvinil z něj Ukrajinu

30.05.2023 20:14 Ruský prezident Vladimir Putin slíbil odpověď na úterní dronový útok na Moskvu, při němž došlo k…

O Ukrajině v NATO rozhodne ona sama spolu s členskými státy, řekl…

30.05.2023 17:25 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý v norském Oslu zdůraznil, že o případném…

Související:

Nejnovější