Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval dosavadního místopředsedu vlády Jurije Borisova do funkce šéfa vesmírné agentury Roskosmos, ve které nahradí Dmitrije Rogozina. Putinovo nařízení zveřejnil Kreml na svém webu.
Dolní komora ruského parlamentu dnes zároveň na mimořádném zasedání souhlasila, aby funkci vicepremiéra převzal ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Jeho jmenování následně schválil Putin, informovala agentura TASS. Třiapadesátiletý Manturov má podle listu Kommersant převzít odpovědnost za průmysl, a to i zbrojní. Podle nově přijatého zákona lze nyní zaměstnance podniků plnící státní zakázky pro vojsko nutit k práci na tři směny bez ohledu na svátky.
Zda Rogozin získá nový post, zatím není jasné. Podle zdrojů portálu Meduza by se ale měl dosavadní šéf vesmírné agentury v nejbližší době přesunout na pozici v prezidentově administrativě. Podle zdrojů je Rogozin jedním z kandidátů na šéfa prezidentské kanceláře, mohl by se stát také jedním z kremelských kurátorů "lidových republik", které vyhlásili proruští separatisté v Donbasu na východě Ukrajiny. Ty míval v Kremlu na starosti Dmitrij Kozak, který ale s vypuknutím války ustoupil do pozadí, a na východ Ukrajiny jezdil první zástupce šéfa kanceláře Sergej Kirijenko.
Nový generální ředitel Roskosmosu, Borisov působil jako vicepremiér od roku 2018, kdy v této funkci nahradil právě Rogozina, který zamířil do čela vesmírné agentury. Už jako místopředseda vlády se Borisov věnoval otázkám vesmíru a vojensko-průmyslových komplexů. Dříve zastával funkci náměstka ministra obrany a a ještě dříve řídil vojenskou komisi při vládě. Odchod pětašedesátiletého Borisova z vlády už v úterý avizovala ruská média.
Osmapadesátiletý Rogozin se ve funkci šéfa Roskosmosu do paměti zapsal i ostrými výroky na sociálních sítích, včetně opakovaných polemik s americkým podnikatelem Elonem Muskem, a výpadů proti Západu. Rogozinova rétorika, podobně jako v případě dalších ruských představitelů, s ruským vpádem na Ukrajinu ještě přitvrdila, připomněla ruskojazyčná verze BBC.
Rogozin necelé tři týdny po začátku války na Ukrajině pohrozil Západu pádem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), pokud zůstanou v platnosti protiruské sankce. Upozornil, že ISS drží na oběžné dráze jen motory ruských lodí, které pravidelně vyrovnávají pokles trajektorie stanice. Spojené státy zajišťují podporu života na stanici a dodávky energie.
"Může to skončit pádem (ISS) do moře nebo na zem. ISS váží 500 tun," prohlásil Rogozin. Na mapě světa ukázal, kam by případně stanice mohla spadnout, a prohlásil, že Rusko je z velké části v bezpečí. "Ale obyvatelé ostatní zemí, zejména zemí řízených válečnými psy (západními politiky), by se měli nad cenou sankcí proti Roskosmosu zamyslet," řekl Rogozin.
V den zahájení summitu Severoatlantické aliance v Madridu zveřejnil souřadnice Pentagonu a několika dalších úřadů západních zemí na protest proti tomu, že Západ podporuje Ukrajinu pomocí své satelitní technologie. "Dnes začíná summit NATO v Madridu, na kterém západní země prohlásí Rusko za svého největšího nepřítele," napsal Rogozin na svém kanálu na komunikační platformě Telegram. "Roskosmos zveřejňuje satelitní fotografie místa konání summitu a samotných 'rozhodovacích center', která podporují ukrajinské nacionalisty," uvedl. "Současně uvádíme souřadnice objektů. Pro všechny případy," dodal Rogozin.
Příspěvek obsahoval ruské satelitní snímky místa konání summitu v Madridu, budovy Pentagonu, Bílého domu ve Washingtonu, britských vládních budov v centru Londýna, německého kancléřství a budovy Spolkového sněmu v Berlíně, sídla NATO v Bruselu, sídla francouzského prezidenta a dalších vládních budov v Paříži. Souřadnice těchto objektů vyjádřené ve stupních zeměpisné šířky a délky jsou volně dostupné.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.