Ruský prezident Vladimir Putin označil vojenskou "operaci" Moskvy na Ukrajině za boj o přežití Ruska. Řekl to během kampaně za znovuzvolení v březnových prezidentských volbách.
Putin na setkání s pracovníky zbrojařského průmyslu ve městě Tula jižně od Moskvy prohlásil, že drtivá většina Rusů podporuje jeho postup.
"Kdyby veřejnost neměla takový názor, nedělo by se nic. Děláme to, co od nás lidé očekávají," dodal Putin.
Podle něj bylo nezbytné poslat vojáky na Ukrajinu k ochraně rusky mluvících obyvatel na východě země a zastavení pokusů Washingtonu a jeho spojenců z NATO narušit životně důležité bezpečnostní zájmy Moskvy. Invazi Ruska Ukrajina a její spojenci odsoudili jako nevyprovokovanou agresi.
"Kdybychom neochránili naše lidi..., změnili bychom se na slabou zemi bez soběstačnosti, která by nikoho nezajímala," prohlásil ruský prezident. "Blahosklonně by nás poplácávali po rameni a dávali by nám shnilé brambory jako humanitární pomoc, přitom by přemýšleli, jak by nám odsekávali části (území)," dodal.
Putin uvedl, že navzdory očekávání, že by ruská ekonomika pod tlakem sankcí rychle zkolabovala, roste a vojenský průmysl prudce zvyšuje výrobu.
Purin kandiduje na znovuzvolení ve volbách 15. až 17. března jako nezávislý kandidát. Spoléhá se na to, že po 24 letech u moci má pevný kontrolu nad ruskými politickými kruhy.
Jeho znovuzvolení je považováno za téměř jisté, přičemž jeho oponenti jsou buď uvězněni nebo uprchli do zahraničí, a většina nezávislých médií je zakázána. Čelí pouze symbolickým oponentům z politických stran přátelských vůči Kremlu.
Putin provedl i ústavní reformu, která mu umožňuje kandidovat na dvě další šestiletá období a zůstat u moci až do roku 2036. Zároveň se stal nejdéle vládnoucím vůdcem Kremlu od doby diktátora Josifa Stalina, který zemřel v roce 1953.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.