Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnosy umožňující uprchlíkům z neuznávaných separatistických republik na východě Ukrajiny i z dalších ukrajinských regionů časově neomezený pobyt v Rusku a zajišťující těmto osobám sociální dávky. Oznámily to dnes ruské tiskové agentury.
Ruská vojska 24. února na Putinův rozkaz vpadla na Ukrajinu, čímž rozpoutala největší migrační krizi v Evropě od konce druhé světové války. Do Ruska přišlo více než 3,6 milionu uprchlíků z Donbasu a z dalších částí Ukrajiny, včetně více než půl milionu dětí, uvedl tento týden list Izvestija.
Největší proud uprchlíků zamířil ovšem z Ukrajiny do Polska; podle údajů polské pohraniční stráže z tohoto měsíce od zahájení ruské invaze překročilo ukrajinsko-polskou hranici skoro 5,4 milionu lidí.
Rusko se podle dostupných informací snaží na okupovaných územích rozdávat ruské pasy a s tím i ruské občanství.
Ukrajinské úřady obviňují Moskvu z nucené deportace Ukrajinců do Ruska, obvykle do vzdálených a nehostinných končin, a také z věznění Ukrajinců ve "filtračních táborech".
Podle Putinova výnosu dostanou penzisté a invalidé z Ukrajiny každý měsíc 10.000 rublů (asi 4100 Kč), veteráni druhé světové války polovic. Nejhůře postižení, postižené děti a penzisté starší 80 let dostanou k tomu příplatek 3000 rublů. "Pokud má dotyčný nárok na starobní i invalidní penzi, musí si vybrat jednu z nich," poznamenala agentura TASS.
Těhotné ženy obdrží jednorázově 10.000 rublů a po narození dítěte dvojnásobek. Na každé dítě mladší 18 let mají běženci v Rusku dostat každý měsíc 4000 rublů, v případě studentů se věková hranice posouvá na 23 let. V případě, že je rodič samoživitel, dostane na každé dítě po 10.000 rublech.
Dekret stanoví, že sociální dávky budou úřady vyplácet do konce roku.
Další dekret pak uděluje občanům separatistických republik a dalším Ukrajincům právo "dočasně pobývat v Rusku bez časového omezení" a také právo nechat se zaměstnat či podnikat bez potřeby dalších úředních povolení. Podmínkou je nechat si sejmout otisky prstů a podstoupit lékařské vyšetření, které vyloučí konzumaci drog, infekční nemoci a nákazu virem HIV, který způsobuje onemocnění AIDS.
Teploty se budou příští týden citelně měnit. Zatímco v noci podle ČHMÚ.cz mohou klesnout až na -7 stupňů, během dne vyrostou až na 6 stupňů nad nulou.
Tragédie v mostecké restauraci U Kojota má další oběť. V noci na středu zemřela ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady žena, která utrpěla vážné popáleniny při explozi v restauraci, uvedla televize Nova.
Neil Gaiman, známý britský autor a tvůrce ikonických děl, popřel obvinění ze sexuálního napadení, která se objevila poté, co více žen v médiích vzneslo závažná obvinění proti němu. Ve veřejném prohlášení na svých webových stránkách zdůraznil, že se nikdy nedopustil žádné sexuální aktivity bez souhlasu, a obvinění označil za zkreslená nebo nepravdivá.
Osud dvou severokorejských vojáků zajatých Ukrajinou přitahuje pozornost mezinárodní komunity a otevírá složité otázky týkající se mezinárodního práva, lidských práv a geopolitiky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nabídl možnost, že zajatí vojáci mohou být vyměněni za ukrajinské válečné zajatce držené v Rusku. Zároveň ale zdůraznil, že pokud vojáci nebudou chtít návrat do Severní Koreje, budou existovat jiné možnosti.
Donald Trump, nově zvolený prezident Spojených států, potvrdil dohodu o příměří a propuštění rukojmí mezi Izraelem a Hamásem, která má přinést výrazný posun v současné situaci na Blízkém východě. Tuto informaci sdělil prostřednictvím své platformy Truth Social, kde napsal: „Máme dohodu o rukojmích na Blízkém východě. Budou brzy propuštěni. Děkuji!“
V únoru roku 1952, tedy před 70 lety, se z britské princezny stala královna Alžběta II. Ačkoliv původně na trůn usednou neměla, stala se nakonec nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.
O víkendu navštívila FBI dům Bena Afflecka v Los Angeles v rámci vyšetřování nehody dronu, která se odehrála v blízkosti jeho bydliště. Podle informací TMZ nebyl herec v žádném právním problému, ale jeho dům v prestižní čtvrti Brentwood se nachází v oblasti zasažené rozsáhlými požáry.
V lednu vstoupila v platnost kvůli novele zákona celá řada změn ohledně důchodů. Jedna z nich se týká i jejich výplaty do zahraničí. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je nově zajištěn rovný přístup v úhradách bankovních poplatků pro všechny příjemce důchodů v zahraničí.
Jaromír Soukup zažil další drama v osobním životě, ale nesmí se zapomínat, že klid už delší dobu nemá ani jako podnikatel. Dokonce se v těchto dnech musel dostavit k soudu. A jistě si uvědomoval, že kvůli Agátě Hanychové se tam brzy objeví znovu.
Ceny Anděl představily, jak bude vypadat letošní ročník vyhlášení cen České hudební akademie. Odehraje se 5. dubna 2025 v prostorách Křižíkových pavilonů na pražském Výstavišti. Přímý přenos uvede v hlavním vysílacím čase ČT1. Letos se mohou diváci těšit i na netradiční pojetí slavnostního večera, v rámci kterého se vystřídá hned několik moderátorů.
Vladimir Putin údajně zvažuje zmrazení ruských bankovních účtů a zavedení potravinových lístků jako reakci na prohlubující se ekonomickou krizi, která Rusko v posledních měsících zasáhla. Tyto drastické návrhy by mohly zahrnovat zákaz výběrů vkladů z bank a distribuci potravin prostřednictvím speciálních karet, což by podle Kremlu mělo zabránit ještě většímu hospodářskému propadu, uvedl server The Express.
Česko v posledních dnech alespoň v noci sevřely mrazy. V dalších dnech se má charakter počasí změnit, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jak se změna projeví?