Šéf Kremlu Vladimir Putin podepsal zákon o konfiskaci majetku osob odsouzených za vyjádření proti válce rozpoutané Ruskem na Ukrajině.
Agentura AFP ve své středeční zprávě připomněla, že od invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 je veřejná kritika této ofenzívy de facto zakázána v Rusku a tvrdě se trestají ti, kteří se proti válce veřejně vymezují. Moskva přijala řadu přísných zákonů v této souvislosti.
Nový zákon, který podepsal Putin, umožňuje úřadům konfiskovat peníze, majetek, aktiva či cennosti osobám odsouzeným za kritiku tzv. speciálních vojenských operací, jak se v Rusku označuje válka na Ukrajině.
Tento zákon může ovlivnit i kritiky Putinovy politiky, kteří utekli do exilu, ale mají část svého majetku v Rusku.
Putin podepsal zákon dva týdny poté, co jej schválila dolní komora ruského parlamentu, Státní duma.
Předseda Státní dumy Viačeslav Volodin v lednu při svém projevu prohlásil, že tento zákon je namířen proti "darebákům a zrádcům, těm, kteří dnes plují na zády našich vojáků, (je namířen proti těm) kteří zradili svou vlast".
Podobně se vyjádřil i poslanec Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR) Andrej Lugovoj, který prohlásil: "Každý, kdo se pokusí škodit vlasti, přijde o všechno a zdechne tam, někde za hranicemi jako poslední prašivý pes".
Ruský trestní zákoník stanoví, že majetek lze zkonfiskovat pouze v případě, že byl získán nebo použit k trestnému činu.
Politické analytiky upozorňují, že ekonomický přínos tohoto zákona bude minimální. Považují ho spíše za pomstu kritikům politiky Kremlu a války na Ukrajině.
Zákon byl již zveřejněn i v oficiálním věstníku a vstoupil v platnost. To se stalo krátce před druhým výročím ofenzívy na Ukrajině a měsícem před prezidentskými volbami v Rusku, ve kterých je Putin opět jednoznačným favoritem.
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.