Putin podle Scholze neuspěje se snahou rozdělit Evropu

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží rozdělit Evropu, ale to se mu nepodaří. Čtvrteční summit Evropského politického společenství (EPC) a dnešní neformální summit Evropské unie v Praze ukázaly, že Evropa pevně stojí za Ukrajinou a podporuje její územní integritu. Po summitu to novinářům řekl německý kancléř Olaf Scholz. Odsoudil ruské hrozby použití jaderných zbraní v konfliktu s Ukrajinou.

Evropští politici přicházejí na Pražský hrad na neformální summit EU. (7.10.2022)

"Oba summity zdůraznily, že ruský útok na Ukrajinu znamenal dějinný zlom," prohlásil Scholz. Účastníci obou vrcholných schůzek podle něj byli jednotní v podpoře Ukrajiny. Už ve čtvrtek dávali zástupci EPC najevo,že neúčast Ruska a Běloruska na jednání je symbolem jejich izolace kvůli konfliktu, který Rusko rozpoutalo.

Na dnešním mimořádném summitu EU se podle Scholze jednalo o možnosti další finanční podpory Ukrajiny. Podle něj se na konci listopadu uskuteční v Berlíně jednání organizované Německem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, které se bude věnovat novým možnostem podpory při obnově Ukrajiny.

Scholz také odsoudil debaty o možném využití jaderných zbraní v konfliktu na Ukrajině. "Na zmínky o možném nasazení jaderných zbraní musí být jasná odpověď. A to, že jakékoli užití jaderných zbraní je nepřijatelné," řekl.

Scholz na summitu obhajoval národní programy proti vysokým cenám energií

Na summitu Evropské unie se podařilo odstranit nepochopení ohledně plánu německé vlády na zmírnění dopadů vysokých cen energií v objemu 200 miliard eur (téměř pět bilionů korun). Řekl to německý kancléř Olaf Scholz na závěr neformálního summitu Evropské rady v Praze. Scholz dnes německý program znovu obhajoval a zdůraznil, že podobné balíčky přijaly i jiné země, jmenovitě Itálie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

"Využil jsem příležitost, abych svým protějškům balíček vysvětlil a zasadil ho do evropského kontextu" řekl Scholz a dodal, že summit určitě přispěl k odstranění nedorozumění. Scholz řekl, že je důležité snížit ceny zemního plynu a připustil, že vyřešení problému vysokých cen lze dosáhnout jen společně. Zároveň ale obhajoval opatření na národní úrovni. Podle něj jsou nezbytná a budou muset být přijímány ve všech zemích. "Takové programy jsou plánovány, nebo už byly uskutečněny i jinde," podtrhl. "Nejsem si jistý, zda bude společné evropské řešení, ale nadále o tom diskutujeme," řekl také šéf německé vlády.

Scholz naznačil, že snížen ceny plynu lze dosáhnout v součinnosti s vývozci této energetické suroviny, například s Norskem a Spojenými státy. Evropa podle něj potřebuje dlouhodobé kontrakty o dodávkách plynu s různými dodavateli. V posledních letech mnohé evropské státy sázely na krátkodobé dohody, řekl kancléř.

Německá vláda v posledních dnech čelila v EU rostoucí kritice především menších zemí za svůj plán vynaložit na zmírnění dopadů vysokých cen energií až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU, řada šéfů států a vlád tak dnes při příchodu zdůrazňovala potřebu společného evropského řešení problému.

Lídři EU dnes jednali mimo jiné o možnosti zastropovat velkoobchodní ceny plynu. Debatovali také o bezpečnosti dodávek. Dnešek pojali jako přípravu před formálním summitem EU za dva týdny v Bruselu.

Ke stanovení cenového stropu se přiklánějí země jako Polsko, Francie, Itálie či Španělsko. Německo spolu s Nizozemskem či severskými státy se zatím staví proti s obavami, že by strop zásadně narušil fungování trhu a mohl způsobit nedostatek plynu. Pokud jde o nové zdroje plynu, je ve hře je například i stavba plynovodu MidCat, který by propojil Katalánsko s jihem Francie. Podporuje ho Španělsko či Německo, zatímco Paříž se dosud stavěla proti projektu.

K možnému zastropování cenu plynu se dnes Scholz vyjádřil spíše skepticky. "Chci říci, že v této otázce nemáme žádná myšlenková tabu a žádné ideologické spory. Je ale také jasné, že každý zásah do trhu, každé stanovení cen automaticky vyvolává otázky ohledně bezpečných dodávek. Proto musíme tyto věci velmi důkladně prodiskutovat a také připravit," zdůraznil Scholz.

Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

09.12.2022 15:10 Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle…

Policie vyšetřuje podezření z korupce v Evropském parlamentu

09.12.2022 14:54 Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a…

Slovenské ministerstvo obrany čelí kyberútoku, hlásí se k němu Rusové

09.12.2022 14:19 Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina…

Netanjahu dostal dalších deset dnů na sestavení vlády

09.12.2022 14:11 Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dal designovanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dalších…

Američtí a ruští zástupci se setkají v Istanbulu, obsah jednání je nejasný

09.12.2022 12:55 Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních…

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Související:

Nejnovější