Putin pogratuloval Netanjahuovi k sestavení izraelské vlády

Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavolal designovanému izraelskému předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi, aby mu pogratuloval k volebnímu vítězství a sestavení nové vlády. Informovala o tom Netanjahuova kancelář, podle níž se rozhovor týkal také války na Ukrajině či Íránu.

Vladimir Putin

Netanjahu ve středu večer oznámil, že dosáhl dohody o sestavení nové koaliční vlády. Volby se konaly začátkem listopadu. Zpravodajský sever The Times of Israel v této souvislosti připomněl, že Putin gratuloval Netanjahuovi až sedm týdnů po volbách, zatímco řada jiných lídrů to udělala dříve.

Netanjahu Putinovi řekl, že doufá v brzké ukončení války a utrpení na Ukrajině. Rovněž uvedl, že je odhodlaný zabránit Íránu v získání jaderných zbraní a v jeho snahách vybudovat si vojenskou přítomnost v Libanonu a v Sýrii u hranic s Izraelem. Putin Netanjahuovi popřál šťastnou chanuku.

Netanjahu, který byl izraelským premiérem celkem 15 let, si v poslední dekádě podle The Times of Israel vybudoval s Putinem blízké vztahy. Podle některých pozorovatelů se možná Netanjahu bude chtít ujmout role prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, o což se bez úspěchu pokusil bývalý premiér Naftali Bennett.

Podle vyjádření Ruska lídři diskutovali o "mezinárodní situaci". "Existuje vzájemná důvěra, že rusko-izraelské vztahy se budou i nadále postupně rozvíjet a kontakty na různých úrovních budou pokračovat," uvedlo po telefonátu ruské ministerstvo zahraničí.

Vojenské vztahy mezi Íránem a Ruskem vzkvétají, píše The Times of Israel. V posledních týdnech Rusko pravděpodobně použilo íránské bezpilotní letouny k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kvůli čemuž se desetitisíce Ukrajinců před Vánoci ocitly bez proudu.

Začátkem tohoto týdne Británie varovala, že se Rusko chystá poskytnout Íránu vyspělou vojenskou technologii, která ohrozí bezpečnost na Blízkém východě a po celém světě. Moskva hodlá Teheránu podle britského ministra obrany Bena Wallace dodávat vojenské komponenty výměnou za íránské útočné drony. Začátkem měsíce Spojené státy uvedly, že se Rusko chystá poskytnout Íránu moderní vojenské technologie, včetně systémů protivzdušné obrany, vrtulníků a stíhaček.

Izrael poskytl Ukrajině humanitární pomoc a vybavení, jako jsou helmy či ochranné vesty. Nevyhověl však žádostem Kyjeva a o technologie protivzdušné obrany. Izrael se tak parně rozhodl ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit zakořenění íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem, které kontroluje velkou část syrského vzdušného prostoru, píše The Times of Israel.

Blinken a Stoltenberg jednali o Ukrajině, Rusko podle nich nechce…

08.02.2023 21:57 Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka…

V Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce, obětí zemětřesení je přes 12…

08.02.2023 21:24 Aktualizováno Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho…

Do jeslí u kanadského Montrealu narazil autobus, dvě děti zemřely

08.02.2023 20:33 Aktualizováno Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko…

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry EU

08.02.2023 19:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské…

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí s covidem-19 se výrazně snížil

08.02.2023 19:29 Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc…

Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu

08.02.2023 18:35 Aktualizováno Veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu škodí jednotnému postoji Západu a slouží ruské…

Zelenskyj je v Británii, na letišti ho uvítal premiér Sunak

08.02.2023 17:48 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na…

Senát by měl podle Fischera označit Rusko za hrozbu pro bezpečnost světa

08.02.2023 14:04 Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za…

Erdogan je v oblastech zasažených zemětřesením, lidé kritizují pomalou…

08.02.2023 11:43 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela…

Biden měl poselství o stavu unie. Mluvil o pokroku a potřebě spolupráce

08.02.2023 10:02 Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po…

Související:

Nejnovější