Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
ČTK 26. března 2023 11:32
Sdílej:

Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před veřejností nic neskrývají. Podle agentury TASS to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Učinil tak po nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, na níž se oba vůdci zavázali dále utužit vztahy.

"S Čínou nevytváříme žádné vojenské spojenectví. Ano, máme spolupráci i v oblasti vojensko-technické součinnosti, neskrýváme to, ale je to transparentní, není tam nic tajného," řekl Putin v rozhovoru ve státní televizi Rossija-24. Odmítl také, že by rusko-čínská spolupráce představovala hrozbu pro Západ.

Jak Moskva, tak Peking hovořily o Siově třídenní návštěvě Ruska z počátku tohoto týdne jako o příležitosti k prohloubení deklarovaného "přátelství bez hranic" obou zemí. Prezidenti podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci. Čína však dosud odmítá dodávat Rusku zbraně potřebné pro vedení války na Ukrajině.

Putin dnes naopak tvrdil, že západní mocnosti se snaží vytvořit další globální aliance, a obvinil Spojené státy a NATO, že začínají budovat novou "osu", která se do jisté míry podobá spojenectví Německa, Itálie a Japonska ve 30. letech.

Zopakoval tak svůj narativ o válce na Ukrajině, podle nějž Moskva bojuje proti zemi, kterou ovládají nacisté podporovaní západními mocnostmi ohrožujícími Rusko, uvedla agentura Reuters. Ukrajina, která byla součástí Sovětského svazu a sama utrpěla obrovské škody způsobené nacistickými vojsky, tyto paralely odmítá jako falešné záminky pro ruskou dobyvačnou válku, dodal Reuters.

Stalo se
Domácí
Policie ČR, ilustrační foto

Pohřešované děti se podařilo najít. Malý chlapec se ztratil prarodičům

Malý chlapec, který ještě ani nechodí do školy, v pondělí pořádně vyděsil své blízké. Pětiletý hoch se ztratil na Příbramsku během procházky s prarodiči. Příběh má naštěstí dobrý konec, který potvrdila policie. 

Domácí
Markéta Pekarová Adamová

Poprvé řekla pravdu o konci v politice. Pekarovou Adamovou zradilo zdraví

Poslední týdny ve vrcholné politice zbývají končící předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Šéfka jedné ze stran koalice Spolu už dlouho před volbami řekla, že nebude obhajovat poslanecký mandát. Detailně ale důvody svého rozhodnutí vysvětlila až nyní.

České celebrity
Pavel Trávníček

Mladík ve starém těle. Pavel Trávníček prozradil, jak se má

Legendární Pavel Trávníček patří ke slavným říjnovým oslavencům. Známého herce, který již na konci tohoto týdne oslaví půlkulaté 75. narozeniny, mohli lidé v uplynulých dnech zastihnout na otevření lázní v centru Prahy. A ukázalo se, jak se Trávníček cítí po letošní operaci srdce. 

České celebrity
Ivana Gottová

Tichý souhlas Ivany Gottové. Víme, kam míří oděvy Karla Gotta

Ivana Gottová v létě zklamala fanoušky svého zesnulého manžela, když oznámila, že muzeum na Bertramce se - alespoň pro tuto chvíli - neotevře. Exponáty pro expozici ale musela mít připravené. A podle nejnovějších informací se přinejmenším některé artefakty dočkají své chvíli slávy.