Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. Rusko podle něj vždy odmítalo umísťování jaderných zbraní do vesmíru.
Republikánský předseda výboru pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Turner minulý týden varoval před "vážnou hrozbou pro národní bezpečnost" USA a naléhal na administrativu prezidenta Joea Bidena, aby příslušné informace odtajnila.
Turner také zaslal americkým kongresmanům e-mail, ve kterém tvrdil, že jeho výbor "odhalil naléhavou záležitost v souvislosti s destabilizující zahraniční vojenskou kapacitou, o které by měli vědět všichni tvůrci politiky v Kongresu".
Hrozba údajně souvisela s pokusy Ruska o vývoj kosmické protisatelitní zbraně, která však podle nejmenovaných zdrojů ještě není ve stavu nasazení a nepředstavuje pro USA bezprostřední hrozbu. Řada amerických zákonodárců včetně předsedy sněmovny Mikea Johnsona varovala před přílišnými obavami.
"Vždy jsme byli kategoricky proti umístění jaderných zbraní ve vesmíru, " tvrdil Putin a obvinění Washingtonu označil za součást "křiku, který se ozývá na Západě." Ruský ministr obrany Sergej Šojgu také prohlásil, že Rusko takový systém "nemá".
Nic nepotvrzuje, že by se Rusko rozhodlo, jak naložit s protisatelitní zbraní. Uvedl to v pátek americký prezident Joe Biden v reakci na odtajnění nové ruské bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal Rusko o vysvětlení.
Mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby potvrdil, že Rusko vyvíjí "znepokojivou" kosmickou protisatelitní zbraň, která však zatím není funkční a bezprostředně neohrožuje bezpečnost na Zemi. Biden v pátek potvrdil, že nejsou k dispozici důkazy, že se Rusko rozhodlo podniknout jakékoli kroky ve vesmíru.
Současné aktivity Ruska podle Bidenových slov s sebou nenesou jadernou hrozbu pro Američany ani pro lidi v jiných částech světa.
Na vážnou bezpečnostní hrozbu z Ruska upozornil ve středu předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Michael Turner, který vyzval administrativu amerického prezidenta Bidena, aby odtajnila získané informace.
Kirby uvedl, že v době, kdy Turner "bohužel" zveřejnil své prohlášení, se uskutečňoval proces přezkoumání a odtajnění informací o ruské způsobilosti. "Velmi pečlivě a uvážlivě jsme zvažovali, co se rozhodneme odtajnit a sdílet s veřejností," vysvětlil.
Moskva ve čtvrtek obavy USA zlehčovala. Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov označil tvrzení o nové ruské vojenské způsobilosti za trik, jehož cílem je přimět Kongres USA, aby schválil balík pomoci pro Ukrajinu.
"Rusko musí okamžitě poskytnout vysvětlení," řekl Macron novinářům v Paříži v reakci na kosmickou jadernou zbraň, která by mohla vyřadit západní satelity.
Macron na tiskové konferenci v Paříži dále uvedl, že kybernetické útoky a dezinformační kampaně Kremlu ukázaly, že "Rusko Vladimira Putina se stalo systematickým aktérem destabilizace ve světě".
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.