Putin popřel tvrzení, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou zbraň

Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. Rusko podle něj vždy odmítalo umísťování jaderných zbraní do vesmíru.

Vladimir Putin

Republikánský předseda výboru pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů Mike Turner minulý týden varoval před "vážnou hrozbou pro národní bezpečnost" USA a naléhal na administrativu prezidenta Joea Bidena, aby příslušné informace odtajnila.

Turner také zaslal americkým kongresmanům e-mail, ve kterém tvrdil, že jeho výbor "odhalil naléhavou záležitost v souvislosti s destabilizující zahraniční vojenskou kapacitou, o které by měli vědět všichni tvůrci politiky v Kongresu".

Hrozba údajně souvisela s pokusy Ruska o vývoj kosmické protisatelitní zbraně, která však podle nejmenovaných zdrojů ještě není ve stavu nasazení a nepředstavuje pro USA bezprostřední hrozbu. Řada amerických zákonodárců včetně předsedy sněmovny Mikea Johnsona varovala před přílišnými obavami.

"Vždy jsme byli kategoricky proti umístění jaderných zbraní ve vesmíru, " tvrdil Putin a obvinění Washingtonu označil za součást "křiku, který se ozývá na Západě." Ruský ministr obrany Sergej Šojgu také prohlásil, že Rusko takový systém "nemá".

Nic nepotvrzuje, že by se Rusko rozhodlo, jak naložit s protisatelitní zbraní. Uvedl to v pátek americký prezident Joe Biden v reakci na odtajnění nové ruské bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal Rusko o vysvětlení.

Mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby potvrdil, že Rusko vyvíjí "znepokojivou" kosmickou protisatelitní zbraň, která však zatím není funkční a bezprostředně neohrožuje bezpečnost na Zemi. Biden v pátek potvrdil, že nejsou k dispozici důkazy, že se Rusko rozhodlo podniknout jakékoli kroky ve vesmíru.

Současné aktivity Ruska podle Bidenových slov s sebou nenesou jadernou hrozbu pro Američany ani pro lidi v jiných částech světa.

Na vážnou bezpečnostní hrozbu z Ruska upozornil ve středu předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Michael Turner, který vyzval administrativu amerického prezidenta Bidena, aby odtajnila získané informace.

Kirby uvedl, že v době, kdy Turner "bohužel" zveřejnil své prohlášení, se uskutečňoval proces přezkoumání a odtajnění informací o ruské způsobilosti. "Velmi pečlivě a uvážlivě jsme zvažovali, co se rozhodneme odtajnit a sdílet s veřejností," vysvětlil.

Moskva ve čtvrtek obavy USA zlehčovala. Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov označil tvrzení o nové ruské vojenské způsobilosti za trik, jehož cílem je přimět Kongres USA, aby schválil balík pomoci pro Ukrajinu.

"Rusko musí okamžitě poskytnout vysvětlení," řekl Macron novinářům v Paříži v reakci na kosmickou jadernou zbraň, která by mohla vyřadit západní satelity.

Macron na tiskové konferenci v Paříži dále uvedl, že kybernetické útoky a dezinformační kampaně Kremlu ukázaly, že "Rusko Vladimira Putina se stalo systematickým aktérem destabilizace ve světě".

Témata: Rusko | Vladimir Putin

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Související:

Nejnovější