Putin poprvé uděloval čestný titul Matka-hrdinka, obdržela jej i Kadyrovová

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé uděloval čestný titul Matka-hrdinka. Obdržela jej mimo jiné manželka vůdce autonomního Čečenska Medni Kadyrovová. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na příslušný prezidentův výnos.

Vladimir Putin

Titulem jsou oceňovány ženy, které porodily a vychovaly deset a více dětí. Kadyrov předloni tvrdil, že má 14 dětí, dodal deník.

Kadyrov tak učinil u příležitosti zařazení svých dvou dcer - spolu s čečenským vůdcem a jeho ženou - na sankční seznam Spojených států. "Čečenská rodina je silnější než vaše sankce!" zareagoval. "Mimochodem, kromě dvou nejstarších dcer mám ještě 12 dětí! Klidně i je zařaďte do sankčních seznamů," dodal.

Titul Matka-hrdinka zřídil Putin v polovině srpna. Jeho udělení provází peněžní odměna ve výši jednoho milionu rublů (asi 387.000 Kč).

Titul a řád Matka-hrdinka se začaly původně udělovat v roce 1944, kdy se Sovětský svaz potýkal s úbytkem obyvatelstva během války. Po rozpadu SSSR se toto vyznamenání přestalo udělovat. Titul zaručoval vyznamenaným matkám mnoha dětí třeba právo předbíhat ve frontách.

V polovině minulé dekády se dostal do ruského parlamentu návrh zákona, jehož autorky navrhovaly vylepšit demografické trendy titulem i odměnou ve výši pěti milionů rublů, což tehdy v přepočtu činilo 2,2 milionu Kč. O rok dříve ale vláda obdobný návrh odmítla s vysvětlením, že to by bylo pro státní rozpočet příliš nákladné. Neuspěla ani další předloha, i když navrhovatelé argumentovali, že vyplácet milionové odměny zasloužilým matkám vychází stát mnohem laciněji, než financovat dětské domovy a sirotčince. Desítka chovanců prý za deset let spotřebuje ze státní kasy skoro trojnásobek navrhované odměny pro matku-hrdinku.

Sovětský řád Matka-hrdinka se poprvé uděloval na podzim roku 1944. Toto vyznamenání mělo vyzdvihnout význam výchovy nového pokolení budovatelů světlých zítřků v situaci, kdy miliony mužů padly ve válce a počet obyvatel dramaticky klesl. Do listopadu 1991, kdy se řád uděloval naposledy, bylo oceněno více než 430.000 sovětských žen - a prý i jeden muž, který sám vychoval 12 adoptovaných dětí. Titul ale přečkal v některých středoasijských postsovětských republikách.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější