Putin přišel o další sportovní titul. Rusko je za invazi vyřazováno z mezinárodních soutěží

Ruský prezident Vladimir Putin přišel kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu o čestný černý pásek v taekwondu. O odebrání nejvyššího možného ocenění na svém webu informovalo vedení světové federace. Jde o další z řady kroků proti ruskému sportu kvůli invazi na Ukrajinu.

Vladimir Putin

"Brutální útok na životy nevinných lidí na Ukrajině zásadně odsuzujeme. Je to proti našemu heslu 'mír je víc než vítězství' a také proti hodnotám respektu a tolerance," uvedla organizace v prohlášení.

"Proto jsme se rozhodli panu Vladimiru Putinovi odebrat čestný černý pásek devátého danu, který dostal v listopadu 2013," pokračovala federace. Dodala, že na svých akcích zakáže ruskou vlajku i hymnu.

Jde o další z řady kroků proti ruskému sportu kvůli invazi na Ukrajinu. Z mezinárodních soutěží mimo jiné byly vyloučeny ruské fotbalové kluby i reprezentace a Putin byl zbaven pozice čestného prezidenta a ambasadora Mezinárodní federace juda.

Rusko i Bělorusko byly kvůli útoku na Ukrajinu vyloučeny z ragbyových soutěží

Ruské a běloruské týmy byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyřazeny z mezinárodních ragbyových soutěží. Informovalo o tom vedení světového ragby.

"Rozhodli jsme s ohledem na hodnoty, jako jsou solidarita, integrita a respekt k ragby," citovala agentura AFP prohlášení světové federace, která navíc ze svých řad dočasně vyloučila ruský svaz.

Představitelé světového ragby už minulý týden odložili zápas Ruska s Gruzií v závěrečné fázi kvalifikace o postup na mistrovství světa v roce 2023. Nyní utkání zrušili stejně jako dva zbývající duely s Nizozemskem a Portugalskem.

Světové ragby následovalo řadu dalších sportovních organizací, které kvůli invazi na Ukrajinu vyloučily Rusko z mezinárodních soutěží. V pondělí tak mimo jiné učinily fotbalové organizace FIFA a UEFA, hokejová IIHF nebo házenkářská EHF.

Rusko a Bělorusko ze závodů vyloučila i Mezinárodní bruslařská unie

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské reprezentanty z mezinárodních soutěží. Opatření se týká i funkcionářů.

ISU o rozhodnutí informovala den poté, co rázné kroky proti agresorům doporučil Mezinárodní olympijský výbor. K vyloučení Ruska s Běloruskem už navíc sáhl fotbal, hokej nebo házená.

"Pečlivě jsme vyhodnotili doporučení olympijského výboru i výzvy řady našich členů k zákazu účasti ruských a běloruských bruslařů na mezinárodních akcích," uvedla unie na svém webu.

"Rusové a Bělorusové proto s ohledem na pravidla o bezpečnosti účastníků na našich závodech a integritě soutěží nebudou do odvolání zváni na mezinárodní akce včetně šampionátů. A to stejné platí i pro funkcionáře," dodala.

Rusko kvůli invazi na Ukrajinu nakonec přišlo i o MS volejbalistů

Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu nakonec přišlo i o pořadatelství letošního mistrovství světa volejbalistů. Informovala o tom Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). Náhradní dějiště teprve vybere.

Šampionát se měl v Rusku uskutečnit od 26. srpna do 11. září. Ještě minulý týden v pátek FIVB trvala na tom, že navzdory invazi se turnaj, kam se český tým nekvalifikoval, odehraje podle plánu.

Po pondělním vystoupení Mezinárodního olympijského výboru, který doporučil vyloučit Rusko s Běloruskem z mezinárodních soutěží, ale FIVB pořadatelství Rusku přece jen odebrala.

"Máme velké obavy obavy o bezpečí obyvatel Ukrajiny, poroto vedení FIVB došlo k závěru, že za této situace je nemožné, aby se v Rusku připravovalo a konalo mistrovství světa," uvedla federace v prohlášení.

"Už jsme o tom informovali organizační výbor i ruský svaz. Nyní začneme hledat náhradní dějiště, kde by se všichni účastníci cítili bezpečně a mohli si tento festival sportu v míru užít," dodala FIVB.

Volejbal svůj postoj zpřísnil jako jeden z posledních sportů. Už dříve k vyloučení obou zemí ze soutěží sáhly fotbal, hokej nebo házená, Rusko přišlo prakticky o všechny sportovní akce včetně například Velké ceny Ruska formule 1 v Soči.

FINA odebrala Putinovi řád, ruské plavce ale ze soutěží nevyloučila

Mezinárodní plavecká federace odebrala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi Řád FINA, který mu udělila v roce 2014. Kvůli ruské agresi na Ukrajině také organizace rozhodla, že ruští a běloruští reprezentanti v plaveckých sportech mohou do odvolání startovat pouze jako neutrální sportovci, ať už v individuálních nebo týmových soutěžích. Nesmějí užívat názvy svých států, národní barvy, vlajku ani hymnu. Totéž platí pro ruské funkcionáře. Navzdory pondělní výzvě Mezinárodního olympijského výboru je ale z mezinárodních soutěží nevyloučila.

"FINA je hluboce znepokojena dopadem války na plaveckou komunitu a celkově obyvatelstvo Ukrajiny. FINA bude vážnou situaci dál pečlivě monitorovat a podle potřeby přijme další rozhodnutí," uvedla organizace na svém webu.

Už o víkendu FINA zrušila letošní mistrovství světa juniorů, které měla koncem srpna hostit Kazaň, a rozhodla, že za současné situace nebude v Rusku až do odvolání pořádat žádné další akce. Zrušeny byly i dubnové závody Světové série v synchronizovaném plavání a skocích do vody v Kazani.

Putin obdržel Řád FINA mimo jiné za to, že "přispívá k bratrství mezi národy". Už tehdy ale ocenění vyznívalo v době konfliktu na Ukrajině a také po sérii dopingových případů ruských plavců spíše jako nechtěná ironie. Řád mu tenkrát předal tehdejší uruguayský prezident FINA Julio Maglione, jenž vyzdvihl, že Putinovo angažování se ve světě sportu kromě bratrství mezi národy také "pomáhá zlepšovat životní styl a vzdělanost mladých lidí v Rusku a propaguje zdravější společnost, v duchu míru a přátelství."

Udělení vyznamenání Putinovi a jeho odůvodnění tehdy vyvolalo pozdvižení mimo jiné v německém parlamentu, jehož člen Frank Steffel plaveckou federaci tvrdě kritizoval. "Přijde mi to jako nevkusná provokace. S ohledem na situaci na Ukrajině je tohle rozhodnutí FINA neúnosné," uvedl člen výboru pro sport ve spolkovém sněmu.

O účasti Rusů a Bělorusů na paralympiádě se rozhodne ve středu

O účasti ruských a běloruských handicapovaných sportovců na zimní paralympiádě v Pekingu se rozhodne ve středu. Bude to pouhé dva dny před začátkem her. Ve středu je nejbližší termín, kdy se může sejít kompletní vedení Mezinárodního paralympijského výboru. Informoval o tom server insidethegames.

"Výsledky jednání budou zveřejněny ve středu večer místního času," uvedl paralympijský výbor. Zatím by se mělo paralympijských her v Číně od 4. do 13. března zúčastnit zhruba 650 sportovců z 49 zemí včetně Ruska a Běloruska. Osud těchto výprav je ale nejistý kvůli ruské invazi na Ukrajinu, kterou Bělorusko podporuje.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v pondělí vyzval všechny mezinárodní sportovní federace a další pořadatele, aby ruským a běloruským sportovcům a funkcionářům nepovolili účast na mezinárodních soutěžích. Připustil ale, že ve výjimečných případech, kdy z organizačních nebo právních důvodů není úplné vyloučení možné, by mohli závodit pod neutrální vlajkou. Ruské sportovce by to na paralympiádě čekalo bez ohledu na středeční rozhodnutí, protože pykají za státem řízený doping.

MOV po útoku na Ukrajinu kritizoval Rusko za porušení takzvaného olympijského příměří, které by mělo skončit až sedm dní po zakončení paralympiády.

FIS vyloučila ruské a běloruské lyžaře ze všech zbylých závodů sezony

Mezinárodní lyžařská federace zakázala ve zbytku sezony 2021/22 účast ruských a běloruských sportovců v závodech Světových pohárů a na veškerých dalších svých akcích. Vedení FIS oznámilo, že na svém dnešním jednání akceptovalo pondělní doporučení Mezinárodního olympijského výboru, který tak učinil kvůli pokračující ruské agresi na Ukrajině.

"S cílem zajistit bezpečnost sportovců ve všech soutěžích rozhodla rada FIS jednomyslně, že s okamžitou platností se ruští a běloruští sportovci nesmějí účastnit až do konce sezony závodů FIS na všech úrovních," uvedla lyžařská federace v prohlášení.

FIS původně kvůli invazi "pouze" zrušila zbývající závody Světového poháru v Rusku, závodit ale Rusům a Bělorusům nezakázala. Chtěla jim umožnit startovat v pozicích neutrálních sportovců. Nyní přitvrdila, což ocenil i prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. "Rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace jako Svaz lyžařů ČR podporujeme, je v naprostém souladu s naším postojem. V aktuální situaci je to jediné možné rozhodnutí, neumím si představit, že by to bylo jinak. Všichni si přejeme především to, aby ruská agrese na Ukrajině co nejdříve skončila. Vše ostatní je v tuto chvíli vedlejší," uvedl v tiskové zprávě.

Zpřísněné opatření například znamená, že norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo získá prakticky jistě křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru, protože jeho jediným reálným konkurentem byl Rus Alexandr Bolšunov, a i on měl na první místo výraznou ztrátu. V hodnocení žen zase téměř jistě přijde o vedoucí pozici Natalja Něprjajevová.

V paralelních snowboardových disciplínách nebudou moci ve zbývajících třech závodech sezony usilovat o posun z průběžného třetího místa v SP Sofija Nadyršinová a Dmitrij Loginov.

Verdiktu FIS předcházelo rozhodnutí Norska zakázat kvůli útoku na Ukrajinu ruským a běloruským běžcům a běžkyním na lyžích start v závodech SP, které se tento týden uskuteční v Drammenu a na Holmenkollenu.

"Dnes jsme informovali Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS), že bez ohledu na její postoj se v Norsku bude závodit bez Rusů a Bělorusů," citovala agentura Reuters prohlášení norského lyžařského svazu. "Doufali jsme, že tak učiní samotná federace. Nechceme už dál čekat," uvedl předseda norského svazu Erik Röste.

Už nedlouho poté šéfka ruského běžeckého lyžování Jelena Vjalbeová oznámila v domácích médiích, že pro reprezentaci Ruska skončila mezinárodní sezona. "Budeme se účastnit domácích soutěží. Jestli místo závodů Světového poháru uspořádáme nějaké jiné, na tom se dohodneme s ministerstvem sportu," řekla Vjalbeová serveru RIA Novosti.

V Drammenu jsou ve čtvrtek na programu sprinty mužů i žen klasickou technikou. V sobotu se na Holmenkollenu uskuteční závod žen na 30 km, muži v neděli poběží padesátku. Další závody jsou naplánovány do švédského Fallunu a pak by mělo přijít na řadu finále SP. To se původně mělo konat 18.-20. března v Ťumeni, ruským pořadatelům ale bylo odebráno a stále nebylo rozhodnuto o náhradním dějišti.

Klaebo vede pořadí SP s náskokem 497 bodů před Bolšunovem, třetí Iivo Niskanen z Finska za norským lídrem zaostává o 790 bodů. Něprjajevová má k dobru 278 bodů před Američankou Jessie Digginsovou.

FIS dříve také zrušila závody ve skikrosu v Sunny Valley a skokanek na lyžích v Nižním Tagilu (18.-20. března) a Čajkovském (25.-27. března).

ITF vyloučila úřadující ruské šampiony z Davis Cupu a Billie Jean King Cupu

Světové sportovní organizace v reakci na pokračující vojenský útok na Ukrajinu dál rozšiřují sankce namířené proti Rusku a Bělorusku. Mezinárodní volejbalová federace FIVB dnes Rusku odebrala pořadatelství letošního mistrovství světa mužů. Tenisová federace ITF vyloučila obě země ze všech svých týmových soutěží včetně Davisova poháru i Poháru Billie Jean Kingové, v nichž měly ruské týmy mužů a žen obhajovat titul.

Lyžařská federace FIS zakázala ve zbytku sezony účast ruských a běloruských sportovců ve Světovém poháru a na dalších svých akcích. Reprezentanty obou zemí vyloučilo ze všech vrcholných světových soutěží i vedení Světové atletiky.

Tenisová ITF stejně jako zástupci profesionálních asociací mužů a žen ATP a WTA naopak hráčům ponechaly právo nadále se účastnit všech turnajů na okruzích ATP i WTA a mohou hrát i na grandslamových podnicích, které spadají pod ITF. Až do odvolání ale mohou startovat jen jako neutrální sportovci. Stejný přístup k jednotlivcům zvolila i automobilová federace FIA, která dnes potvrdila zrušení Velké ceny Ruska formule 1.

FIA potvrdila zrušení GP Ruska F1, ruští a běloruští jezdci ale smí závodit

Mezinárodní automobilová federace FIA odsoudila po mimořádném zasedání Světové rady motorsportu ruskou invazi na Ukrajinu a potvrdila avizované zrušení Velké ceny Ruska formule 1. Ruským a běloruským jezdcům ale v mezinárodních soutěžích povolí i nadále startovat, pokud budou vystupovat jako neutrální sportovci pod vlajkou FIA.

Vedení FIA se rozhodlo podobně jako další sportovní organizace následovat doporučení Mezinárodního olympijského výboru a vyřadilo národní týmy Ruska a Běloruska ze svých soutěží. Navíc nebude na území obou zemí pořádat žádné závody.

Ruští a běloruští piloti, kteří budou chtít v závodech pod hlavičkou FIA startovat, se musí zavázat k dodržování zásad míru a politické neutrality. Na jejich vozech nebudou smět být žádné státní symboly obou zemí ani národní barvy.

Související:

Nejnovější