Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje o myšlence navázat ruský rubl na zlato a další komodity. Uvedl to dnes Kreml. Podle vlivného představitele ruských bezpečnostních složek by navázání rublu na zlato posílilo suverenitu ruského finančního systému, který se dostal pod tlak v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dnešní tiskové konferenci uvedl, že "o této otázce se s Putinem diskutuje". Jeho vyjádření je nicméně v rozporu s prohlášením guvernérky centrální banky Elviry Nabiullinové, podle které se o této myšlence nehovoří, upozorňuje Reuters.
Rusko se na celosvětové produkci zlata podílí zhruba deseti procenty. Je rovněž významným producentem ropy, zemního plynu, kovů a obilí. Ruská centrální banka v březnu uvedla, že bude kupovat zlato za fixní cenu 5000 rublů za gram, což si někteří vyložili jako snahu napojit rubl na zlato. Během následující dvou týdnů však rubl posílil a banka od svého záměru ustoupila.
V minulosti byla na zlato či stříbro navázána řada měn. Rusko takzvaný zlatý standard, v němž měnová jednotka odpovídá pevně stanovenému množství zlata, zavedlo v roce 1897. Podobně jako řada dalších zemí jej ale opustilo během první světové války, kdy vlády musely tisknout peníze, aby pokryly válečné náklady, napsala agentura Reuters.
Rubl byl nepřímo navázaný na zlato také v rámci brettonwoodského měnového systému, který fungoval po druhé světové válce. Jeho podstatou bylo napojení amerického dolaru na zlato a ostatních měn na dolar. Systém skončil v roce 1971, kdy Spojené státy ukončily směnitelnost dolaru za zlato.
Vlivný tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev v úterý uvedl, že se připravují návrhy na navázání rublu na zlato a další komodity. "Nejdůležitější podmínkou pro zajištění ekonomické bezpečnosti Ruska je spoléhání se na vnitřní potenciál země," prohlásil.
Charlotte Gottová stále ještě nevydala ani první sólovou písničku a už čelí kritice. Schytala to již za úpravu příjmení do světového formátu. Výhrady se objevily i ke žhavým fotkám, které nafotila pro jeden známý časopis. Zároveň však oceňují její odvahu i slavní lidé.
Mohlo vám to uniknout, ale Sandra Pogodová už se v poslední době nevěnuje herectví tak intenzivně, jak tomu bývalo v minulosti. Logicky se tak nabízí otázka, co vlastně teď dělá. Herečka neměla problém to prozradit.
Agáta Hanychová nedávno udělala kšeft některé z klinik, které se věnují estetické medicíně. Dcera herečky Veroniky Žilkové se za to nijak nestydí, proto o všem otevřeně promluvila a jednotlivé zákroky zhodnotila.
Předpovědím počasí momentálně dominuje změna, která se očekává uprostřed nadcházejícího dubnového víkendu. Zařídí ji studená fronta. Experti upozorňují, že pocitově bude v neděli ještě chladněji, než má ukazovat teploměr.
Ornella Koktová i nadále dráždí Agátu Hanychovou dalšími vyjádřeními o okolnostech jejich nedávného rozchodu, kdy skončil úspěšný společný podcast. Co prozradila tentokrát?
Letos se StarDance ještě nepochybně objeví na obrazovkách České televize, ale pokračování show ve veřejnoprávním vysílání není zaručeno. Mohou za to i slova ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé), který se nechal slyšet, že podobný pořad do ČT nepatří, i když pochází z britské BBC. Co současné diskuzi říká Marek Eben?
Karel Šíp v loňském roce oslavil kulaté 80. narozeniny, přesto i v pokročilém důchodovém věku pokračuje v úspěšné profesní kariéře. Možná i z toho důvodu, že nemá žádná vnoučata. Všem televizním divákům to připomněla známá herečka.
Jak umí být jarní počasí nevyzpytatelné, to si připomeneme v dalších dnech. Maximální teploty budou nejprve příjemné, mají totiž atakovat dvacítku. Během nadcházejícího víkendu ale nastane výrazné ochlazení.
Více než šest let po smrti Karla Gotta se stále mohou dít velké věci. Jedna taková se stala v Plzni, odkud nejslavnější český zpěvák pocházel. Místní politik přislíbil, že po Gottovi pojmenuje jedno z prostranství v západočeském městě. Teď se to opravdu povedlo.
Velkolepý je zatím nástup Charlotte Gottové, která v neděli oznámila, že se vydává na sólovou pěveckou dráhu. Starší z manželských dcer Karla Gotta se objeví na obálce příštího čísla jednoho známého časopisu. Pro magazín nafotila poměrně odvážné snímky.
Až 18 let vězení hrozí ženě, kterou policisté obvinili z pokusu o vraždu jiné ženy. Případ se stal minulý týden, obviněná se k činu doznala. Starší ženu napadla pěstmi, kopy a také nožem. Napadená skončila v nemocnici.
Jiřinu Bohdalovou čeká v dubnu veřejná oslava květnových 95. narozenin. Jednu narozeninovou akci se ale po smutné události v rodině rozhodla vynechat. Jaroslava Obermaierová měla pochopení.