Putin se na mír nechystá. Podle Stoltenberga musí zjistit, že na bojišti nezvítězí

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
ČTK 18. ledna 2023 16:06
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin se vůbec nepřipravuje na mír, a proto si musí uvědomit, že na bojišti nezvítězí, je přesvědčen generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Šéf NATO to dnes řekl agentuře Reuters na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu s tím, že Ukrajina potřebuje výrazně více zbraní.

"Pokud chceme zítra mírové řešení, musíme dnes poskytnout více zbraní," vyjádřil svůj názor Stoltenberg. Válka vyvolaná Ruskem loni v únoru se podle něj dostává do klíčové fáze, v níž Ukrajina potřebuje ještě výrazně vyšší podporu než dosud. Její součástí by podle Stoltenberga měly být například systémy protivzdušné obrany, obrněnce, ale také munice nebo náhradní díly.

"Prezident Putin nedal najevo žádné znamení toho, že by se připravoval na mír, a proto si musí uvědomit, že na bitevním poli nemůže vyhrát," míní také Stoltenberg.

Putin je však o svém vítězství nadále přesvědčen. V Petrohradu, který si připomíná prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, dnes prohlásil, že ruské vítězství je nevyhnutelné. "Dynamika je pozitivní. Vše se vyvíjí podle plánu ministerstva obrany a generálního štábu," mluvil podobně také o víkendu. Jeho plány únorové invaze přitom podle západních zemí i podle médií počítaly s tím, že Rusové obsadí Ukrajinu za několik dní.

Stalo se
Kultura
Ilustrační fotografie.

Čeští akademici vybírají uchazeče na Oscara. První kolo mají za sebou

Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlovou nepřesvědčili. Knihovna Václava Havla ale úplně nekončí

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

Společnost
Ilustrační foto

Knížáka soudně rehabilitovali. Rozhodnutí se nedožil

Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu. 

Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Meghan se rázně ohradila proti výrokům slavné kuchařky!

Meghan Markleová se ohradila proti výrokům slavné americké kuchařky a podnikatelky Marthy Stewartové, podle níž vévodkyně na nedávné večeři v Kalifornii detailně probírala své červencové setkání s britským králem Karlem III. Zmíněná schůzka v sídle Highgrove House přitom proběhla ve Velké Británii za přísně tajných podmínek a pod zámkem utajení.