Putin se nezastaví jen na Ukrajině, prohlásil Biden

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
Libor Novák 9. června 2024 08:44
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden a francouzský prezident Emmanuel Macron po sobotním setkání v Paříži znovu potvrdili svou podporu Ukrajině v jejím konfliktu s Ruskem. Oba lídři také diskutovali o situaci na Blízkém východě a o ekonomických otázkách, jak uvedla agentura Reuters.

Macron přivítal Bidena slavnostní vojenskou ceremonií u Vítězného oblouku, kde společně položili věnec na hrob neznámého vojáka a znovu zapálili věčný plamen na památku obětí druhé světové války.

Po recepci a setkání v Elysejském paláci oba prezidenti vystoupili před novináři. Biden zdůraznil, že Spojené státy stojí pevně na straně Ukrajiny a varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví jen na Ukrajině, což by ohrozilo celou Evropu, což USA nepřipustí.

Agentura DPA připomněla, že americká administrativa před setkáním hlav států jasně uvedla, že nepodpoří Macronovu iniciativu vyslat na Ukrajinu vojenské instruktory. Francie o tomto kroku jedná s dalšími partnery v NATO a již získala souhlas od několika z nich. Plány by měly být dokončeny v nejbližších dnech.

Prezidenti také uvedli, že jejich země zvýší své úsilí zabránit eskalaci konfliktu mezi Izraelem a militantním palestinským hnutím Hamás v pásmu Gazy a zaměří se na zmírnění napětí mezi Izraelem a Hizballáhem, politickým hnutím podporovaným Íránem v Libanonu.

V této souvislosti uvítali zprávu, že izraelské síly v sobotu osvobodily čtyři rukojmí, které Hamás držel od loňského října v pásmu Gazy. Biden uvedl, že Spojené státy budou pokračovat v práci, dokud nebudou všichni rukojmí propuštěni a nebude dosaženo příměří.

Macron poděkoval Bidenovi za jeho vedení jako prezidenta světové velmoci a zdůraznil jeho loajalitu a respekt vůči Evropanům.

Biden je ve Francii od středy. Ve čtvrtek se zúčastnil oslav 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. V pátek se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Paříži a omluvil se za několikaměsíční zpoždění nejnovější americké vojenské pomoci způsobené spory v Kongresu. Biden, který se uchází o znovuzvolení v listopadových volbách, svou návštěvu Francie brzy ukončí.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Taylor Swift a Travis Kelce

Taylor Swift a Travis Kelce se vzali!

Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price kvůli manželovi už zanedbává i práci!

Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a William mají letos možná poslední šanci na usmíření!

Plánovaná červencová cesta prince Harryho do Velké Británie by podle webu Express mohla představovat jednu z posledních reálných možností na urovnání dlouhodobých sporů s jeho bratrem, princem Williamem. Vztahy mezi oběma bratry jsou již několik let na bodu mrazu a dosud se vyznačovaly především vzájemným vyhýbáním a ignorováním.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Tropické počasí se zřejmě nevrátí ani v příštím týdnu

První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).