Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) stále usiluje o celkové vítězství ve válce na Ukrajině. Odmítá podle ISW úvahy, že současná realita na bojišti by měla vést k jednání o řešení konfliktu nebo kompromisním uspořádání.
"Putin se místo toho soustředí na to, aby dosáhl původního cíle prostřednictvím dlouho se táhnoucí války, v níž zvítězí buď podrobením Ukrajiny silou nebo zlomením vůle Ukrajinců poté, co je opustí Západ," uvádí ISW ve své poslední zprávě k vývoji ruské invaze na Ukrajinu. "Opakované úspěšné ukrajinské protiofenzivy jsou téměř jistě nutné, nicméně nebudou stačit k tomu, aby přesvědčily Putina k tomu, aby jednal o přijatelných podmínkách," píše se ve zprávě.
Dokladem toho, že Putin počítá s vítězstvím ve vleklé válce, o jejímž výsledku do velké míry rozhodne situace na bojišti, jsou podle ISW pokračující ruské útočné operace okolo Bachmutu a Avdijivky a podél západních frontových linií v Doněcké a Luhanské oblasti. Rusko do ofenzivy podél frontové linie v tomto regionu v posledním půlroce vrhlo většinu ze svých 300.000 mobilizovaných záložníků a 40.000 předčasně propuštěných vězňů, ale "výsledky tohoto úsilí nejsou nijak působivé," podotýká ISW. Ukrajinský generální štáb v dnešní ranní svodce informoval, že do márnice ve vsi Trojicke v Luhanské oblasti v neděli přivezli asi stovku těl zabitých ruských vojáků, dalších 140 zraněných skončilo v nemocnici. Úřady v Avdijivce, která se dlouhodobě nachází v místech těžkých bojů, informovaly, že z ní evakuují zbývající komunální pracovníky, kteří město udržovali v chodu. Doporučují také obyvatelům, aby ji opustili.
Ukrajinské síly budou muset podle ISW ukázat, že dovedou to, co se Rusům nedaří - a to změnit realitu na bojišti svými válečnými úspěchy. Kyjev však své plány drží v tajnosti. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová v souvislosti s očekávanou jarní ofenzivou ukrajinské armády, o níž se už delší dobu mluví, vyzvala k "informačnímu tichu".
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.