Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na reportéra státní televize. Tato schůzka proběhla tři dny poté, co Kadyrov projevil hrdost nad svým synem, který zbil vězně obviněného ze spálení koránu.

Ramzan Kadyrov

Krátký videoklip, zveřejněný televizním reportérem Pavlem Zarubinem na jeho telegramovém účtu, ukázal, jak spolu Putin a Kadyrov hovoří. Putin poznamenal, že v Čečensku vidí "pozitivní dynamiku," především díky úsilí Kadyrova.

Kadyrov je vykreslován jako oddaný spojenec Putina, tento ale podpořil útok svého syna Adama na vězně jménem Nikita Žuravljov. Zveřejnil video, na němž jeho syn napadá Žuravljova, který je obviněn ze spálení koránu. Kadyrov prohlásil, že je na svého syna hrdý.

Záběry napadení vězně kolují po sociálních sítích. Patnáctiletý Adam je na videu ustrojen do khaki oblečení a bije a kope vězně, který se před ním kryje na židli, dokud z ní není agresorem sražen na zem.

První informace o incidentu se objevily už před měsícem. Napadený trestanec Nikita Žuravel se kvůli útoku obrátil na ruskou ombudsmanku, která následně sdělila, že záležitost předala svému čečenskému protějšku.

Kadyrov, který je známým spojencem a podporovatelem ruského prezidenta Vladimira Putina, na telegramu poznamenal, že přistoupil ke zveřejnění videa, aby vyvrátil veškeré pochybnosti o tom, jak se celá událost odehrála.

Internetem kolovaly několik týdnů informace, že je Kadyrov v kritickém zdravotním stavu v nemocnici a hrozí, že upadne do kómatu. Podle agentury Ukrinform to tvrdil například zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Andrij Jusov.

"Můžeme potvrdit, že (Kadyrov) má další těžkou exacerbaci (zhoršení chronické nemoci, pozn. red.) a posledních několik dní je ve velmi vážném stavu," řekl Jusov. Spekulace o jeho zdravotním stavu podle dřívějšího zjištění agentury Unian kolují internetem už delší dobu.

Podle těchto zpráv se Kadyrovovi údajně zhoršily potíže s játry a ledvinami. Debaty o špatném zdravotním stavu se objevily na několika telegramových účtech. Jeden z těchto kanálů upozornil na příspěvek Kadyrovova syna Adama na sociálních sítích, v němž syn prosí "nejvyššího" o ochranu pro svého otce.

Čečenský opoziční představitel, známý pod pseudonymem Abu Saddam Šišani, poté na telegramu uvedl, že podle některých informací je Kadyrov již "na pokraji smrti" a že dialýza už u něj nezabírá.

Později upřesnil, že Kadyrov sice zveřejnil živý videopřenos, aby dokázal, že je stále naživu a zdráv, ale že ve videu nepůsobil dobře.

Server Moscow Times upozorňoval na možné závažné onemocnění ledvin, k němuž si měl přivolat specialistu ze Spojených arabských emirátů. Pochybnosti vzbudil předmět, který Kadyrov nosil na ruce.

Někteří spekulovali o možném zařízení pro sledování zdravotního stavu, nicméně čečenský vůdce vysvětlil, že je to prsten určený ke sledování denní náboženské aktivity. Kadyrov poté spekulace vyvrátil s tím, že v pořádku a že důvodem jeho cesty do moskevské nemocnice byla návštěva strýce.

Kadyrov je Kremlem jmenovaný vůdce Čečenska. Nyní pomáhá ruské armádě v její agresi proti Ukrajině. Podle serveru Guardian ale nemá Moskva jeho konání přímo pod kontrolou. Již loni zdůraznil, že se v únoru přepočítal, když si myslel, že ruská armáda zvládne Ukrajinu ovládnout během několika dní.

Během invaze ani neváhal kritizovat ruské vojenské velení či prezidenta Vladimira Putina, podobně jako tak činil zesnulý šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější