Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní ve středu virtuálního summitu skupiny G20. V září přitom vynechal summit 20 největších ekonomik světa, který se konal v Indii.
"Vladimir Putin se zúčastní virtuálního summitu G20," uvedl server Moscow Times s odvoláním na Putinův program na nadcházející týden. Televize však neposkytla více informací o charakteru Putinovy účasti na summitu.
Indie v prohlášení v sobotu uvedla, že premiér Naréndra Módí bude ve středu předsedat virtuálnímu summitu G20, na kterém se bude jednat o klíčových bodech zářijového summitu v Naí Dillí.
Putin se na poslední dvě schůzky G20 nedostavil. V září jednu hostila Indie a loni Indonésie, na místo sebe na ně ale poslal ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova.
Šéf Kremlu se od té doby, co na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) v březnu vydal zatykač za údajné protizákonné deportace ukrajinských dětí, cestování do zahraničí většinou straní.
Některé státy se ale kontaktu s ním nebrání. Například thajský premiér Sréttchá Tchavísin pozval Putina na oficiální návštěvu své země. Šéf Kremlu kromě toho přijal pozvání také na návštěvu Vietnamu.
"Pozval jsem ho příští rok k návštěvě Thajska. Putin má rád (ostrov) Puket a vím, že často cestuje," uvedl v Pekingu Sréttchá. Podle prohlášení thajské vlády Putin pozvání přijal, ale ještě je třeba stanovit datum návštěvy.
Sréttchá se setkal s Putinem v Pekingu na okraj čínského fóra iniciativy Jeden pás, jedna cesta v noci na středu. Jednali o posílení obchodních a kulturních vazeb mezi jejich zeměmi. Šéf Kremlu si během setkání stěžoval na oslabení obchodu mezi Thajskem a Ruskem v důsledku "turbulentní mezinárodní situace".
Thajsko, které není signatářem Římského statutu o založení ICC a zatykač tím pro něj není závazný, se rozhodlo pokračovat ve spolupráci s Ruskem. Thajsko se také připojilo k Číně a Indii, když se loni na Valném shromáždění OSN zdrželi hlasování o odsouzení ruské anexe některých částí ukrajinského území.
Silné vazby s Moskvou si od dob Sovětského svazu zachovává i Vietnam. Rusko je jedním z největších dodavatelů zbraní do této asijské země. Putin proto v Číně jednala i s vietnamským prezidentem Ve Vanem Thuongem, který ho také pozval na oficiální návštěvu Vietnamu.
Šéf Kremlu pozvání s "radostí přijal", uvedla vietnamská vláda v prohlášení zveřejněném na své webové stránce. Dodala, že Putin s Thuongem jednali o obchodní a ekonomické spolupráci.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.