Ruský prezident Vladimir Putin svolal na pondělí odpoledne rozsáhlé jednání, jehož hlavním tématem mají být domnělé pokusy Západu o rozdělení ruské společnosti. Děje se tak poté, co v neděli propukly rozsáhlé nepokoje na letišti v Machačkale, kde se místní dobývali do letadla na cestě z Izraele a provolávali antisemitská hesla.
"Putin plánuje rozsáhlé setkání, aby diskutoval o pokusech Západu využít události na Středním východě k rozdělení ruské společnosti," uvedl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov podle TASS. Jednání se aktéři mají zúčastnit osobně, proběhne ale za zavřenými dveřmi.
Peskov také uvedl, že Rusko nedostává od Západu žádné návrhy ohledně bezpečnostních záruk, informovala ruská státní agentura. "Není tu žádná jiná možnost, neexistují žádné jiné návrhy," poznamenal mluvčí.
Dnešního jednání se kromě Putina mají zúčastnit další prominentní politici, například premiér Michail Mišustin, šéf diplomacie Sergej Lavrov, ministr obrany Sergej Šojgu, exprezident a místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv nebo generální tajemník Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.
Nepokoje na letišti v Machačkale, hlavním městě převážně muslimské Dagestánské republiky, vypukly v neděli večer kvůli příletu běžného letu z izraelského Tel Avivu. Stovky lidí se dostaly do budov i na letištní plochu, než zasáhly pořádkové síly. Zraněno bylo přes 20 lidí, mezi nimi i policisté. Šedesát výtržníků bylo zadrženo.
Král Karel III. poprvé přímo zasáhl do kauzy spojené s Jeffrey Epsteinem a vyjádřil připravenost podpořit policii při prověřování obvinění vznesených proti Andrewu Mountbatten-Windsorovi.
Princ a princezna z Walesu vydali své první veřejné prohlášení k aktuálním odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Prostřednictvím mluvčího Kensingtonského paláce vzkázali, že jsou „hluboce znepokojeni“ novými informacemi, které se objevily v dokumentech zveřejněných v USA. Ve svém vyjádření zdůraznili, že jejich pozornost a myšlenky zůstávají zaměřeny především na oběti těchto činů.
Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.
Nadace Invictus Games, jejímž zakladatelem je princ Harry, oznámila významnou personální posilu. Do správní rady nadace nastoupila Nana Fifieldová, která zastává pozici technologické ředitelky v Amazon Prime Video. Tento nečekaný krok vzbudil pozornost zejména proto, že Amazon je přímým konkurentem streamovací platformy Netflix, se kterou Harry a jeho manželka Meghan spolupracují od roku 2020.
V Česku se již nějaký čas otepluje, přestože slunečních paprsků si lidé moc neužívají. To by se alespoň na některých místech mohlo změnit v úterý, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň porostou i teploty.
Šest uskupení by se momentálně dostalo do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by neuspěly opoziční strany KDU-ČSL a TOP 09.
V Česku se televizní diváci těší na další řadu StarDance, jejíž nedílnou součástí je jako porotce v posledních řadách i Richard Genzer. Nyní dostal laso ze Slovenska, kde se lidé chystají na novou sérii show Let's Dance.
V Česku se od začátku roku koná tzv. zbraňová amnestie, která přináší i kuriózní momenty. Jeden takový se stal v Praze, kde žena přinesla na policejní služebnu protitankovou střelu. Policie toho využila, aby upozornila občany, jak se má s takovým arzenálem manipulovat.
Česko získalo na olympijských hrách třetí zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu v řadě. Po dvou triumfech Ester Ledecké navázala vítězstvím Zuzana Maděrová. Ledecká přitom nechyběla na startu a ovládla kvalifikaci. Jak moc chtěla znovu vyhrát, to ukázaly rozhovory po závodě.
Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu.
V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu.