Putin udělal velkou chybu, když pozastavil účast na smlouvě Nový START, řekl Biden
Za velkou chybu dnes označil americký prezident Joe Biden rozhodnutí Moskvy pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Biden těmito slovy reagoval na dotaz novinářů při příchodu na jednání s lídry východních zemí NATO ve Varšavě. Země takzvané bukurešťské devítky (B9), do které patří i Česká republika, označil za přední linii kolektivní obrany, a ocenil počínání jejich prezidentů a premiérů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
"Víte lépe než kdokoli jiný, co je v tomhle konfliktu v sázce, nejen pro Ukrajinu," řekl Biden. "Věci se radikálně změnily a my musíme zajistit, abychom je změnili zpátky," dodal americký prezident na veřejné části jednání.
Uskupení B9, do kterého kromě ČR patří Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině. Téměř rok po zahájení nové ruské invaze je podle Bidena ještě důležitější, "abychom drželi pohromadě".
Jeho prohlášení o Putinově velké chybě reagovalo na vývoj z úterý, kdy ruský prezident Vladimir Putin oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování. Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.
Biden dnes ve Varšavě navazuje na pondělní cestu do Kyjeva a úterní program v polské metropoli, kdy slíbil Ukrajině neochvějnou podporu USA a jejich spojenců. Českou republiku na setkání šéfa Bílého domu s představiteli východního křídla NATO zastupuje premiér Petr Fiala, Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová. Ta před jednáním uvedla, že Bidenova přítomnost dokazuje sílu transatlantického partnerství, informovala agentura Reuters.
Ruské předsednictví RB OSN je symbolickou ranou, řekl šéf Zelenského…
01.04.2023 13:42 Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém…
Ruské velení ve válce na Ukrajině selhává, mají jasno Britové
01.04.2023 13:03 Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na…
Papež František byl propuštěn z nemocnice, pozdravil se s věřícími
01.04.2023 11:07 Papež František dnes dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se od středy léčil se…
Čeští vyjednavači budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35
01.04.2023 09:26 Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu…
Americký generál neočekává vítězství Ukrajiny v tomto roce
01.04.2023 08:26 Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf…
Čtyři lidé včetně zahraničního turisty zahynuli ve dvou lavinách v Norsku
31.03.2023 21:40 Čtyři lidé, z toho nejméně jeden zahraniční turista, zahynuli ve dvou lavinách na vzdáleném severu…
Itálie nařídila provozovateli ChatGPT znemožnit lidem v zemi přístup
31.03.2023 20:20 Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty…
Rusko vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů, útočilo i raketami
31.03.2023 15:50 Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů…
Zelenskyj: Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne
31.03.2023 13:49 Ukrajina porazí ruské zlo, řekl dnes v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr…
Finsko může podle Stoltenberga vstoupit do NATO v řádu dní
31.03.2023 12:28 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na…