Ruský prezident Vladimir Putin dnes v televizním projevu k národu oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik" vyhlášených roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny.
Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje příslušné dekrety a také dohody s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Tyto dokumenty podle pozorovatelů mají Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu. Uznání separatistických regionů dnes prezidentovi doporučila jeho bezpečnostní rada, jejímiž členy jsou klíčoví ruští představitelé včetně premiéra, ministrů obrany a zahraničí, předsedů obou komor parlamentu či šéfa rozvědky. Prezidentovo rozhodnutí mají v úterý potvrdit obě komory ruského parlamentu, uvedl podle listu Kommersant místopředseda ruské sněmovny Pjotr Tolstoj.
Polský list Gazeta Wyborcza na svém webu upozornil, že je otázkou, jakou podobu chce Rusko vtisknout pseudostátům u svých hranic, a že důležití ruští politici se domáhají, aby zahrnovaly celou Doněckou a Luhanskou oblasti, což by představovalo třikrát větší území, než nyní separatisté kontrolují. "Znamenalo by to, že by se Ukrajina musela zřeknout například Mariupolu a její armáda by se musela stáhnout 100 kilometrů na západ," napsal list s tím, že na to žádný ukrajinský politik nepřistoupí.
Podpisovému aktu v Kremlu předcházel Putinův bezmála hodinový projev, který začal rekapitulací ukrajinských dějin. Putin zdůraznil, že jihovýchod dnešní Ukrajiny, kde se nacházejí území ovládaná povstalci, "býval historicky součástí Ruska", a že "současná Ukrajina byla úplně vytvořena Ruskem, ruskými komunisty".
Vůdce ruských bolševiků Vladimír Iljič Lenin a jeho soudruzi tak podle Putina činili "na účet Ruska, odtržením historických ruských území", a to i s ruským obyvatelstvem. "Na první pohled se to zdá šílenstvím, ale bolševici se chtěli udržet u moci doslova za každou cenu," tvrdil Putin s tím, že podobně postupovali i Leninovi následovníci, Josif Stalin a především Nikita Chruščov, který k Ukrajině připojil Krym. "Sovětská Ukrajina vznikla v důsledku bolševické politiky, tvůrcem Ukrajiny je Lenin," zdůraznil prezident. Kyjevu zároveň vzkázal, že "dekomunizace" v tomto smyslu Rusům plně vyhovuje, ale "nezastavíme se v půli cesty". Několikrát také zopakoval, že Ukrajina postrádá tradice vlastní státnosti.
Rusko podle Putina i se samostatnou Ukrajinou po rozpadu Sovětského svazu vždy spolupracovalo čestně, s přihlédnutím k ukrajinským zájmům. Sousedům podle něj poskytlo pomoc v řádu stovek miliard dolarů. Ovšem Ukrajinci podle ruského prezidenta chtěli všechna práva a privilegia, ale nic na oplátku neposkytli a naopak se dopouštěli "krádeže plynu". Nakonec v Kyjevě "krajní nacionalismus brzy dosáhl podoby neonacismu". Civilizační výběr Ukrajiny ve prospěch Západu má podle Putina jediný cíl: uchovat v západních bankách miliardy, které oligarchové ukradli prostým Ukrajincům.
Tezi o radikálech u moci a teroru a pogromech v ukrajinských městech Putin dokládal případem upálení desítek proruských aktivistů v Domě odborů v Oděse na jihu Ukrajiny v květnu 2014. "Majdan (kyjevské náměstí, kde se na přelomu let 2013 a 2014 odehrály hlavní protesty proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi) nepřiblížil Ukrajinu k demokracii, ale zavedl do slepé uličky," tvrdil s tím, že krize vyhnala šest milionů Ukrajinců do ciziny, kde si hledají obživu. A to i proto, že jejich krajané promrhali nejen to, co získali za Sovětského svazu, ale i za carského Ruska.
Ukrajinu vykreslil ruský prezident jako americkou kolonii s loutkovým režimem, jako zemi, kde jsou Rusové utlačováni a pronásledováni. Zároveň Ukrajinu obvinil z přípravy bojových operací a teroristických akcí proti Rusku, i z toho, že se prý chystá vyzbrojit se jadernými zbraněmi. "Nemůžeme nereagovat na toto nebezpečí," zdůraznil. Ukrajinská strategie podle Putina počítá se zatažením dalších států do střetu s Ruskem, v zemi "jsou prakticky nepřetržitě vojska NATO" a "USA přistoupily k ovládnutí ukrajinského území jako budoucího bojiště".
Každá země má právo uzavírat vojenská spojenectví, připustil Putin, ale současně zdůraznil, že se tak nesmí dít na úkor bezpečnosti jiných států. A vstup Ukrajiny do NATO by podle něj představoval "přímé ohrožení Ruska". Podle Putina na tom nic nemění, že Ukrajina nemá do aliance vstoupit hned zítra, ale "až pozítří".
Současnou Ukrajinu prezident označil za území ovládané NATO a za "předmostí", odkud by Západ mohl vést překvapivý úder proti Rusku. Obvinil také Kyjev, že stále odmítá plnit mírové dohody z Minska a že naopak chystá novou vojenskou operaci v Donbasu.
"Každý den dochází k ostřelování, zabíjení civilistů nepřestává. Nemá to konce. Ale takzvaný civilizovaný svět dává přednost nevšímat si toho, nevšímat si všech těch hrůz, páchaných na čtyřech milionech lidí. Jen proto, že nepodpořili agresivní nacionalismus a neonacismus. Jak dlouho může tragédie pokračovat? Jak dlouho to lze strpět?" uvedl Putin.
Řekl, že Rusko udělalo vše pro zachování územní celistvosti Ukrajiny. Ale v Kyjevě se jen mění prezidenti a poslanci, ale "nemění se podstata agresivního režimu", a tak je nezbytné "neprodleně uznat nezávislost lidových republik", prohlásil ruský prezident.
Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva.
Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu.
Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda.
V plném proudu je letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který je prvním po květnové smrti dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošky. Vyšlo přitom najevo, že jeden ze snů už si Bartoška splnit nezvládl. Detaily prozradil Miroslav Donutil.
Rusko musí pochopit, že je nutné jednat o ukončení války na Ukrajině. Jinak se konflikt může táhnout ještě roky. V aktuálním rozhovoru to řekl český prezident Petr Pavel. Kyjev zároveň ujistil, že Česko nikdy neuzná okupovaná území jako součást Ruska.
Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců.
Největší nebezpečí již pominulo, potvrzují nejnovější výstražné informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Aktualizovaná výstraha v případě deště územně upravuje a snižuje stupeň nebezpečí na nízký a ruší výstrahu před povodňovými jevy.
Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona.
Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu.
Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání.
Deštivé počasí v Česku v posledních hodinách nenaplnilo předpoklady. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) spadla jen polovina předpokládaných srážek. Déšť zatím neměl povodňovou odezvu, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Deštivé počasí nás bude doprovázet i v dalších dnech. Podle ČHMÚ.cz s ním je potřeba počítat minimálně do konce týdne.