Putin v pondělí pojede do Minsku za Lukašenkem

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí pojede do Minsku na schůzku se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Oznámila to dnes tisková služba běloruského prezidenta. Minsk je spojencem Moskvy v její válce proti Ukrajině, do bojů se však přímo nezapojuje.

Vladimir Putin

Nezávislá média a opoziční politici si kladou otázku, zda Putin poprvé za tři roky přijede na návštěvu do Minsku, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem "na počest posledního spojence Moskvy".

Putin má při pracovní návštěvě s Lukašenkem jednat především o bezpečnostních otázkách a "vymění si názory na situaci v regionu a ve světě", uvádí se v prohlášení. Zmínka o ruské invazi na Ukrajinu v něm není.

"Lukašenko nemá žádnou šanci odstřihnout se od Putina. Celé hospodářství, všechny podniky, dodávky potravin jsou orientovány na Rusko. Lukašenko nemá žádnou možnost odmítnout Putinovo rozhodnutí (o přímém zapojení Běloruska do agrese), pokud na něj dojde," řekl serveru Naša Niva bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který nyní patří k předákům běloruské opozice v exilu. Pravděpodobnost zavlečení Běloruska do války se podle něj bude časem jen zvětšovat.

Putin se každopádně pokusí návštěvu v Minsku využít k tomu, aby zvýšil tlak na Ukrajinu a znovu se pokusil přimět Kyjev přistoupit na mírové rozhovory podle ruských podmínek, míní Latuška. "Hrozba druhého vpádu (ruských vojsk) z běloruského území nutí ukrajinskou stranu mít na severních hranicí značné množství vojáků a techniky, což je výhodné pro Rusko," upozornil. Politik předpokládá, že při jednání v Minsku bude klíčová právě otázka běloruské účasti na příští ruské ofenzivě proti Kyjevu. I skeptičtější analytici než Latuška podle portálu připouštějí, že od Kremlu se dá v současnosti očekávat v podstatě cokoliv.

"Putin potřebuje vytvářet různé iluze a kouřové clony, aby ofenziva, kterou bezpochyby chystá, byla znovu překvapením," odhadl účel návštěvy ruského prezidenta expert Pavel Macukevič podle serveru Zerkalo. Upozornil, že Putin a Lukašenko tráví spoustu času v důvěrných jednáních mezi čtyřma očima. Příliš se chovají spíše jako spiklenci, než aby šlo o nějaké velké přemlouvání. Závislost Minsku na Moskvě je v současnosti tak veliká, že by podle experta stačilo, aby Putin dal pokyn - a Lukašenko by se nezmohl na odpor.

Lukašenkův režim na začátku ruského vpádu na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojskům, která útočila na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje rovněž materiálně.

Moskva a Minsk spolu před časem vytvořily společné vojenské uskupení, jen v říjnu Rusko do sousední země poslalo až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější