Putin viní Západ ze snahy rozdělit Rusko prostřednictvím ukrajinské krize

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
ČTK 25. prosince 2022 11:50 | akt. 25. prosince 2022 13:35
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.

"Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými stranami o přijatelných řešeních, ale je to na nich. My nejsme ti, kdo rozhovory odmítají," prohlásil Putin v rozhovoru v programu nazvaném "Moskva. Kreml. Putin" v ruské státní televizi Rossija 1.

"Domnívám se, že postupujeme správně, bráníme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našich lidí. Nemáme na vybranou, musíme naše občany chránit," dodal Putin, podle nějž se "Rusko vždy snažilo všechny spory řešit mírovou cestou".

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, uvedla agentura Reuters. Moskva válku na Ukrajině nazývá speciální operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a "denacifikace" sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO.

Kreml zdůrazňuje, že bude bojovat, dokud svých cílů na Ukrajině nedosáhne. Cílem Kyjeva je osvobodit celé ukrajinské území, včetně Krymu, anektovaného Ruskem na jaře 2014, a Donbasu, kde Rusko od jara 2014 podporovalo proruské síly proti vládě v Kyjevě.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinovy výroky uvedl, že ruský prezident se musí vrátit do reality a přiznat, že je to Rusko, kdo odmítá jednání. "Rusko jednostranně napadlo Ukrajinu a zabíjí její občany. Rusko nechce jednání, ale snaží se vyhnout odpovědnosti," napsal Podoljak na twitteru.

Putin dnes uvedl, že Rusko se v ukrajinské krizi „nemohlo chovat tak cynicky jako Západ“. "Nemohli jsme! Máme jinou filozofii, jiný postoj k životu a k lidem," řekl. Po neúspěších na bojišti se ruské síly v poslední době soustředí na raketové a dělostřelecké útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

"Geopolitičtí oponenti chtějí Rusko roztrhnout prostřednictvím ukrajinské krize, zatímco cílem Moskvy je sjednotit ruský lid," prohlásil také Putin.

Stalo se
Světové celebrity
Britney Spears

Nečekaná podpora: Syn Britney Spears si po ní změnil jméno

Syn populární zpěvačky Britney Spears, dvacetiletý Sean Preston Federline, učinil významné gesto, kterým veřejně vyjádřil podporu své matce. Na sociální síti Instagram si totiž změnil příjmení a místo otcova jména nyní jeho profil nese označení Sean P. Spears. Tento krok přichází v době, kdy se jeho matka potýká s vážnými osobními a právními problémy.

Světové celebrity
Tiger Woods

Tiger Woods byl úplně mimo? Při zatýkání dokonce usnul

Nové záběry z policejních kamer zachycují podle zahraničních médií dramatické momenty zatčení golfové legendy Tigera Woodse, ke kterému došlo minulý pátek na Floridě. Patnáctinásobný vítěz majorů byl zadržen poté, co se svým luxusním vozem Land Rover narazil do nákladního auta a následně se převrátil na bok. Video odhaluje Woodse v zuboženém stavu, kdy nebyl schopen projít testem střízlivosti a v policejním voze dokonce usnul.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan riskuje totální morální i profesní krach, varují experti

Nadcházející cesta Meghan Markle do Austrálie, plánovaná na příští měsíc, měla být původně nablýskanou prezentací jejího nového životního stylu a značky „As Ever“. Místo oslavy „holčičího víkendu“ a propagace kalifornské elegance se však vévodkyně ze Sussexu ocitla uprostřed kontroverze, která může definitivně zpečetit její pověst i vztahy s královskou rodinou. 

Světové celebrity
Princ Harry

Harryho flirtování s novinářkou se propíralo i u soudu

V závěrečných dnech ostře sledovaného soudního procesu týkajícího se ochrany soukromí vypluly na povrch překvapivé detaily z minulosti britského prince Harryho. Londýnský soud se zabýval sérií osobních zpráv na sociální síti Facebook, které si vévoda ze Sussexu vyměňoval s novinářkou Charlotte Griffiths. Tato komunikace probíhala mezi prosincem roku 2011 a lednem 2012, tedy v době, kdy byl princ ještě svobodným mládencem a aktivním vojákem.