Putin: Západ bere na lehkou váhu ruské "nepřekročitelné linie"

Západ bere na lehkou váhu varování Moskvy, aby nepřekračoval její "nepřekročitelné linie". Rusko potřebuje od západních zemí vážně míněné bezpečnostní záruky. V obsáhlém projevu věnovaném zahraniční a bezpečnostní politice to podle agentury Reuters dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin

V projevu před kolegiem ruského ministerstva zahraničí Putin označil vztahy se Spojenými státy za "neuspokojivé". Moskva je však podle něj nadále připravená k dialogu s Washingtonem.

Kreml v září oznámil, že NATO překročí nepřekročitelnou linii, pokud bude rozšiřovat svou vojenskou přítomnost na Ukrajině. Moskva od té doby obviňuje Kyjev a NATO z chování, které vede k destabilizaci černomořského regionu.

"Naši západní partneři zhoršují situaci tím, že Kyjevu dodávají moderní zbraně a provádějí provokativní vojenská cvičení v Černém moři a dalších oblastech blízko naší hranice," citovala Putina agentura AFP. "Ohledně Černého moře to opravdu překračuje určité meze. Strategické bombardéry létají 20 kilometrů od našich hranic a nesou, jak víme, velmi nebezpečné zbraně," řekl Putin.

Západní země mají "velmi povrchní postoj ke všem našim varováním a prohlášením o nepřekročitelných liniích", dodal Putin s tím, že Severoatlantická aliance, s níž Rusko v říjnu přerušilo oficiální styky, zničila veškeré "mechanismy dialogu".

Představitelům ruské diplomacie dále Putin sdělil, že Rusko potřebuje získat dlouhodobé záruky své bezpečnosti ze strany Západu. Dodal však, že docílit toho bude obtížné, přičemž neupřesnil, jakou formu by garance měly mít.

Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga nejhorší od dob studené války. Rétorika se vyostřila v posledních týdnech, když Ukrajina a země NATO vyjadřovaly obavy z přesunů ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic.

Navzdory rostoucímu množství sporů udržuje Kreml kontakty na vysoké úrovni s Washingtonem a opakovaně hovoří o možné schůzce Putina a amerického prezidenta Joea Bidena, která by navázala na jejich červnové setkání v Ženevě. To podle Putina otevřelo prostor pro zlepšení vztahů.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev a americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan ve středu telefonicky hovořili o kybernetické bezpečnosti, Ukrajině a migrační krizi na polsko-běloruských hranicích, uvedl Kreml. Podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova šlo o přípravy "jednání na vysoké úrovni".

Témata: Rusko | Vladimir Putin

Angličany čeká práce z domova a roušky. Dánsko uzavírá školy

08.12.2021 20:40 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

JAR má za den 20 000 nových případů koronaviru, nejvíc od ohlášení omikronu

08.12.2021 20:25 V Jihoafrické republice za den přibylo téměř 20.000 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší…

Británie, Austrálie a Kanada se přidaly k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky, řekl Biden

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:49 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech předá USA návrhy ohledně…

08.12.2021 16:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech, během týdne, předá Spojeným…

Tři dávky vakcíny Comirnaty prý podle prvotní studie chrání před omikronem

08.12.2021 16:41 Aktualizováno Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny…

Slovensko částečné uvolní koronavirové restrikce pro očkované proti covidu…

08.12.2021 16:34 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství Scholzovi

08.12.2021 15:35 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Související:

Nejnovější

reklama