Dva vysoce postavení ruští zákonodárci dnes reagovali na řadu stížností ohledně částečné mobilizace, kterou vyhlásil tento týden prezident Vladimir Putin. Představitelé, kteří patří mezi blízké spojence šéfa Kremlu, nařídili regionálním úředníkům, aby se situací zabývali a urychleně vyřešili excesy, jež vyvolaly hněv veřejnosti. Uvedla to dnes agentura Reuters.
Mobilizace zapříčinila v ruských městech protesty a mnoho lidí začalo utíkat do sousedních států, což způsobilo dlouhé fronty na hranicích. Objevily se zprávy, že předvolání na vojenskou správu dostávají lidé bez předchozí vojenské zkušenosti. To je v rozporu s tím, co tvrdil Putin a ministr obrany Sergej Šojgu - a sice, že mobilizace se týká lidí s určitou vojenskou specializací či bojovou zkušeností.
To přimělo dva politiky k tomu, aby veřejně vyjádřili své znepokojení. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uvedla, že si je vědoma zpráv o povolávání mužů, kteří by neměli být způsobilí k odvodu. "Takové excesy jsou naprosto nepřijatelné. A považuji za naprosto správné, že ve společnosti vyvolávají ostrou reakci," uvedla politička na platformě Telegram, kde zároveň vyzvala oblastní gubernátory, aby zajistili, že částečná mobilizace bude v "plném souladu s nastíněnými kritérii".
"Pokud se stane chyba, je nezbytné ji napravit," napsal na telegramu předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Zároveň přislíbil, že úřady budou na odvolání lidí reagovat.
Šojgu už dříve uvedl, že mobilizace se týká 300.000 lidí. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží povolat do zbraně přes milion lidí. Kreml tuto informaci popřel, připomíná Reuters. Ruské bezpečnostní složky podle ochránců lidských práv zatkly už přes 2000 lidí, kteří proti mobilizaci tento týden protestovali.
Mobilizací se zabývají ve svých nejnovějších zprávách o vývoji ruské invaze na Ukrajinu rovněž britské ministerstvo obrany, americký Institut pro studium války (ISW) a ukrajinský generální štáb. Ten ve své svodce píše, že se ruské velení na okupovaných ukrajinských územích snaží omezit práva ruský vojáků, kteří podepsali krátkodobé smlouvy.
"V jednotkách okupantů v Záporožské oblasti bylo oznámeno..., že doba pobytu v bojové zóně od nynějška závisí na rozhodnutí velení," píše ukrajinský štáb. Částečná mobilizace podle něj vedla ke zpoždění dovolených a výplat, což zhoršilo morálku u vojáků.
Britské ministerstvo obrany si všímá výzvy ruského poslance Alexandra Chinštejna k rozšíření mobilizace na ruskou Národní gardu, zvanou Rosgvardija. Její jednotky podle Londýna sehrály důležitou roli v bojovém i týlovém zabezpečení invazních sil na Ukrajině a nyní figurují v hlasování, které proruské úřady na okupovaných ukrajinských územích nazývají referendy o připojení k Rusku. Kyjev a Západ tyto plebiscity neuznávají.
"Tyto síly jsou určeny k využití v domácích bezpečnostních rolích a zajištění kontinuity Putinova režimu. Na intenzivní boje, které na Ukrajině zažily, byly obzvláště špatně připraveny," domnívá se britské ministerstvo obrany. "S požadavkem potlačit rostoucí domácí disent v Rusku a také operační úkoly na Ukrajině je Rosgvardia velmi pravděpodobně pod zvláštním tlakem," dodalo ministerstvo. Podle něho je možné, že úřady mobilizaci využijí k i posílení Rosgvardije.
ISW se zabývá skandály kolem zpráv o mobilizaci ruských občanů, kteří nejsou způsobilí vojenské služby. Analytici institutu vidí možnou příčinu problému v tom, že úřady pověřené povoláním lidí do vojenské služby se snaží zajistit spíše početní stavy než bojovou kvalitu personálu.
"Místní vojenští komisaři plní mobilizační rozkazy způsobem, který naznačuje možný rozpor mezi pokyny ruského ministra obrany Sergeje Šojgua pro částečnou mobilizaci a požadavky ruského prezidenta Vladimira Putina na spěch," píše ISW. Zprávy o chaotické distribuci předvolání na vojenskou správu podle něj naznačují, že úředníci cítí značný tlak na co nejrychlejší provedení mobilizace.
V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Jiřina Bohdalová je české zlato, na které se nesahá. Přesto si před časem do slavné herečky rýpl Jaromír Soukup, dokonce opakovaně. Jak legenda české kinematografie reagovala?
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala žalobu na Elona Muska za údajné porušení předpisů při nákupu akcií Twitteru, nyní známého jako X. Musk podle SEC nedodržel povinnost včas zveřejnit, že získal 5% podíl v této společnosti, což mu údajně umožnilo nakupovat akcie za „uměle nízké ceny“ a poškodit tak ostatní akcionáře.
Razítko na rozvod dostala Hana Mašlíková, ale nedá se říct, že by zavládlo nadšení. Ačkoliv se blondýnka s rozpadem manželství už smířila, bere to jako velkou životní prohru. Příjemné pocity neměla ani u soudu.
Deset zemí Evropské unie chce usilovat o další omezení dovozu ruských fosilních paliv v čele se zkapalněným zemním plynem, patří mezi ně i Česká republika. Evropský dovoz ruského plynu za uplynulý rok ale vzrostl, přičemž utažení kohoutků ze strany Ukrajiny nesou nelibě především Slováci.
Loňský rok se v životě princezny Kate nesl ve znamení boje s rakovinou. Manželka následníka trůnu se v úterý vrátila do nemocnice Royal Marsden Hospital v západním Londýně a odhalila, že je v remisi. O návštěvě informovala BBC.
Vladimir Putin údajně zvažuje zmrazení ruských bankovních účtů a zavedení potravinových lístků jako reakci na prohlubující se ekonomickou krizi, která Rusko v posledních měsících zasáhla. Tyto drastické návrhy by mohly zahrnovat zákaz výběrů vkladů z bank a distribuci potravin prostřednictvím speciálních karet, což by podle Kremlu mělo zabránit ještě většímu hospodářskému propadu, uvedl server The Express.
Petr Janda je velmi aktivním důchodcem, až by se řeklo, že k němu snad tohle označení ani nesedí. Tělo ale v poslední době rockerovi připomnělo, kolik mu je. Přesto hudebník po operaci srdce nevydržel odpočívat.
Smrtící útok, který proběhl 1. ledna 2025 v New Orleans, je bolestnou připomínkou přetrvávající hrozby ze strany jednotlivců inspirovaných extremistickými islamistickými skupinami.
Slovensko v úvodu probíhajícího týdne zaskočila policejní výzva k veřejnosti. Strážci zákona totiž požádali o pomoc při pátrání po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby.
Veronika Žilková zase všem dokázala, že nemá problém reflektovat svou vlastní minulost. Nyní se sice rozhodla odsunout osobní život na vedlejší kolej, ale v minulosti to samozřejmě bylo jinak. Jak vnímá své předchozí vztahy s muži?