Putinovo zoufalství, komentuje Washington změny v ruském vedení

Spojené státy prohlásily, že změna ve vedení ruského ministerstva obrany nařízená šéfem Kremlu Vladimirem Putinem svědčí o jeho zoufalství v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Uvedla to agentura AFP.

Vladimir Putin

Putin v neděli krátce po nové ofenzivě ruské armády a reinauguraci do prezidentského úřadu odvolal dlouholetého ministra obrany Sergeje Šojgua a nahradil ho ekonomem a dosavadním vicepremiérem Andrejem Bělousovem.

Důvodem této změny je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova to, že resort obrany by měl být absolutně otevřen inovacím, zavádění pokrokových nápadů a vytváření podmínek pro ekonomickou konkurenceschopnost.

"Podle našeho názoru je to další důkaz Putinovy zoufalé snahy pokračovat v agresivní válce proti Ukrajině, a to navzdory tomu, že tato válka výrazně vyčerpává ruskou ekonomiku a způsobuje velké ztráty ruských vojáků, přičemž některé odhady hovoří až o 315.000 obětech," uvedl zástupce mluvčího ministerstva zahraničních věcí USA Vedant Patel.

Vladimir Putin by podle něj mohl tuto nevyprovokovanou válku proti Ukrajině ukončit kdykoli tím, že stáhne ruské síly z ukrajinského území.

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) ale navrhnutí Andreje Bělousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO.

Podle ISW má Kreml v úmyslu pověřit Bělousova integrací obranného průmyslu a přidružených odvětví s širší domácí ekonomikou. Tento krok má řešit problémy spojené s korupcí, zpronevěrou peněz a neefektivitou v ruské armádě a ministerstvu obrany. Bělousov má za sebou zkušenosti z různých ekonomických pozic a projekty zaměřené na inovace a vývoj dronů, což dělá z něj vhodnou volbu pro vedení resortu obrany.

Očekává se, že jeho důraz na technologické inovace a zvýšení produkce zbrojního průmyslu, zejména co se týče výroby dronů, bude pro ruské válečné úsilí přínosný. ISW zdůrazňuje, že tímto krokem Putin pravděpodobně propojí federální ekonomickou politiku s agendou ministerstva obrany, aby plně mobilizoval ruský obranný průmysl a integroval ho s domácí hospodářskou politikou, což naznačuje přípravy Kremlu na možnost rozsáhlejšího konfliktu na Ukrajině.

Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Bělousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

Patrušev byl tajemníkem bezpečnostní rady od května 2008. Dříve od roku 1999 vedl Federální bezpečnostní službu (FSB). Šojgu vedl resort obrany od 6. listopadu 2012 do 12. května 2024.

Jak podle agentury RIA Novosti uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, důvodem Bělousovovy kandidatury na post ministra obrany je to, že tento resort by měl být naprosto otevřený inovaci vytváření podmínek pro ekonomickou konkurenceschopnost.

Peskov také objasnil, že Šojgu jako tajemník rady bezpečnosti bude současně zástupcem hlavy státu v komisi pro vojensko-průmyslový komplex. Kromě toho bude dohlížet na činnost Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. Co se týče Patruševa, Kreml jeho novou pozici oznámí později.

Peskov dodal, že na svém postu zůstává náčelník generálního štábu ozbrojených sil Valerij Gerasimov.

Ruský prezident po konzultacích s Radou federace jmenuje ministry obrany, vnitra, spravedlnosti, pro mimořádné situace a zahraničních věcí, jakož i šéfa Federální bezpečnostní služby (FSB).

Do funkce ministra zahraničních věcí Putin opět nominoval Sergeje Lavrova. Vladimir Kolokoľcev zůstává ministrem vnitra, ministerstvo pro mimořádné situace by měl nadále vést Alexandr Kurenkov a ministrem spravedlnosti zůstává Konstantin Čujčenko.

Šéfem ruské zahraniční rozvědky (SVR) zůstane Sergej Naryškin, FSB nadále povede Alexandr Bortnikov, velitelem Národní gardy (Rosgvadija) zůstává generál Viktor Zolotov a v čele Federální služby ochrany (FSO) bude opět Dmitrij Kočnev.

Témata: Vladimir Putin | Rusko | USA

Izrael dává ruce pryč od smrti íránského prezidenta

20.05.2024 14:02 Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy…

Fico komunikuje a klinicky se zlepšuje, prozradila nemocnice

20.05.2024 12:59 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden,…

Íránský prezident Raísí zemřel při tragické nehodě vrtulníku

20.05.2024 08:40 Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při…

Pellegrii vyčetl politikům nedostatek sebereflexe i po atentátu na Fica

19.05.2024 21:27 Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD)…

Policie vyšetřuje i teorii, že atentátník na Fica nebyl osamělým vlkem

19.05.2024 18:41 Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD)…

Fico je podle lékařů mimo ohrožení života

19.05.2024 12:49 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo…

Netanjahu má nůž na krku. Ganc chce nový plán pro Gazu

19.05.2024 09:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu…

Polsko plánuje obří obrannou investici na hranicích s Ruskem a Běloruskem

18.05.2024 21:47 Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení…

Zelenskyj odmítá olympijské příměří. Kvůli Rusku

18.05.2024 18:50 Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali…

Atentát na Fica: Soud poslal Juraje C. do vazby

18.05.2024 16:12 Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu…

Související:

Nejnovější