Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé munice. Novináře o tom informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS), která zároveň na místě ukázala, jak vodní plochu prohledává a nalezenou munici likviduje. "Používá k tomu sonar a podvodní drony," popsal v rozhovoru s ČTK Mykola Didyk z DSNS.

Ukrajina, Kyjev

Ves Horenka leží nedaleko ukrajinské metropole a během ruského útoku na Kyjev v počátečních fázích invaze se i ona stala dějištěm bojů a ostřelování. Ty se podle ukrajinských úřadů nevyhnuly ani tamnímu jezeru, kam rádi jezdí odpočívat místní obyvatelé. Zůstala v něm nevybuchlá munice, kterou je nyní třeba odstranit, než přijde léto a lidé se budou chtít ve vodě koupat.

V pátek proto bylo na místě rušno - vodní plochu křižovaly dva čluny, břeh prohledávali pyrotechnici s detektory a na místě stál mimo jiné speciální nákladní vůz určený pro odvoz nálezů. Na zemi před ním leželo několik kusů munice.

"Nejprve používáme sonar, který odhalí změny na dně jezera. Poté tam vyšleme (podvodní) drony, které místo natočí na kameru. Následně se tam vydá potápěč, a pokud skutečně najde munici, vytáhne ji. Nalezené věci pak odvážíme na střelnici, kde je likvidujeme odpálením," popsal Didyk.

Ukrajinské úřady přitom hlásí, že za dva dny práce vylovily z jezera deset kusů nevybuchlé munice. "Byly mezi nimi dělostřelecké granáty a raketa," přibližuje Didyk. "Prozkoumali jsme asi 40 procent celkové plochy nádrže, práce pokračují," řekl ČTK Roman Henadijovyč, vedoucí skupiny, která se věnuje odminovávání pod vodou a zvláštním potápěčským pracím.

Pyrotechnici zároveň podle něj hledají nevybuchlou munici i v dalších vodních plochách Kyjevské oblasti. Snaha zlikvidovat nebezpečné pozůstatky bojů si podle Henadijovyče vyžádala také lidské životy. "V naší jednotce naštěstí k žádné nehodě nedošlo. Bohužel naši kolegové z DSNS zaznamenali za poslední tři měsíce zranění i úmrtí pracovníků," řekl Henadijovyč. Počet obětí ale neupřesnil.

Problém s nevybuchlou municí, která zamořuje po bojích ukrajinské území, může podle odborníků trvat léta. Nevládní organizace Halo Trust, která se zabývá likvidací nevybuchlé munice, nedávno podle listu The Times varovala, že Ukrajina se bude muset zbavovat těchto nebezpečných pohrobků válek možná až desítky let.

"Ukrajinci odhadují, že nevybuchlou municí je zasaženo 300.000 kilometrů čtverečních - například minami, raketami, dělostřelectvem," prohlásil šéf organizace James Cowan. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události mezitím v pátek oznámila, že od začátku ruské invaze se podařilo zneškodnit přes 122.500 kusů výbušných zařízení včetně 1979 leteckých bomb.

Témata: Ukrajina

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 13:17 Aktualizováno Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě…

Autobus v Pákistánu se zřítil do strže, zemřelo nejméně 19 lidí

03.07.2022 11:12 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Egyptské úřady po útoku žraloka uzavřely část pobřeží Rudého moře u Hurgady

03.07.2022 10:13 Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Ukrajina podle Lukašenka poslala na území Běloruska střely

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská FSB zadržela na Sibiři vědce, podezřívá ho z vlastizrady

02.07.2022 21:45 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat dodávky plynu, řekl…

02.07.2022 20:57 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Související:

Nejnovější