Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci, která na další rok umožňuje zasílání humanitární pomoci do Afghánistánu. Tato země je na pokraji ekonomického kolapsu. Mezinárodní dárci dosud neměli možnost Afgháncům pomoci, zemi totiž od srpna opět ovládá radikální islamistické hnutí Tálibán, jehož vládu většina zemí neuznává a uvalila na ni sankce.
Rezoluce uvádí, že jsou povoleny peněžité dary a poskytování služeb a zboží pro uspokojení základních lidských potřeb v Afghánistánu. Taková pomoc pak podle RB OSN za určitých podmínek není porušením sankcí, jimž čelí subjekty napojené na Tálibán.
Původní návrh rezoluce počítal s umožněním humanitární pomoci jen prostřednictvím výjimek ze sankcí, které by byly udíleny případ od případu. S takovým zněním však nesouhlasila Čína a výsledný text umožňuje poskytování darů plošně.
"Na humanitární pomoc a životně důležitou asistenci musí Afghánci dosáhnout bez jakékoliv zábrany," řekl čínský vyslanec při OSN Čang Ťün s tím, že "uměle vytvořené podmínky a restrikce nebyly přijatelné".
RB OSN schválila posouzení celé humanitární výjimky ze sankcí po jednom roce. Francie a Indie při vyjednáváních navrhovaly přezkum již za šest měsíců. "Pokud se objeví důkazy, že je výjimka zneužívána, nebo že se peníze dostávají k osobám na sankčních seznamech, je možné to vrátit zpátky," řekl agentuře AFP nejmenovaný diplomat.
Rezoluce "silně vyzývá poskytovatele" humanitární pomoci, aby minimalizovali jakýkoliv prospěch, který by z jejich darů mohl plynout osobám, na něž jsou uvrženy mezinárodní sankce. Text rovněž ukládá povinnost po dvou měsících kontrolovat, zda zaslaná pomoc dorazila zamýšleným adresátům. Nařizuje také OSN jednou za půl roku vydat zprávu o tom, zda je humanitární pomoc účinná.
Cílem pomoci je podle Spojených států zabránit přílivu uprchlíků, kteří by ze země kvůli ekonomickým obtížím mohli zamířit do sousedních zemí.
Tálibán se vrátil k moci v Afghánistánu letos v srpnu, přispěl k tomu i odchod mezinárodních jednotek, včetně amerických, ze země. Vládu Tálibánu před 20 lety svrhla mezinárodní operace vedená USA, která byla reakcí na teroristické útoky z 11. září 2001 na Spojené státy.
V Afghánistánu se v poslední době rychle zhoršuje humanitární situace, Světový program pro výživu (WFP) nedávno varoval, že více než polovina obyvatel země, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit akutnímu nedostatku potravin a hladu.
Zahraniční vlády Tálibán neuznávají kvůli jeho minulosti. Za vlády tohoto hnutí před 20 lety nesměly v Afghánistánu ženy pracovat ani studovat či opouštět domovy bez mužského doprovodu, muži se nesměli holit. Úřady zakazovaly hudbu a další umění. K vynucování pravidel používali tálibové sílu a kruté tresty. Hnutí nyní pod zahraničním tlakem tvrdí, že takto už chovat nebude.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.