Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli, oznámil dnes podle agentury DPA rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Epidemie v Rakousku rychle sílí, k dnešku připadá skoro 779 nově nakažených na 100.000 obyvatel v sedmidenním úhrnu. V Česku tato hodnota činí 614.
Deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska, včetně očkovaných a těch, kteří covid-19 v nedávné době prodělali. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. "Solidaritu" s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá.
Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid-19 v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku. Hornorakouské úřady plánovaly, že lidé bez vakcíny, kteří covid-19 neprodělali, budou smět opustit domov jen v nutných případech, například kvůli cestě do práce nebo nákupům nezbytného zboží.
V rakouských nemocnicích nyní leží 2294 pacientů s koronavirovou infekcí, z toho 436 na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie covidu-19 se v Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo 934.950 lidí, 11.641 z nich zemřelo.
Za zhoršující se epidemické situace začínají dnes ve Vídni adventní trhy, platí na nich ovšem přísná hygienická opatření. Ke stánkům s dárky a občerstvením mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo se nedávno z covidu-19 uzdravili. Loni se obyvatelé rakouské metropole museli kvůli pandemii bez tradičních vánočních trhů obejít.
V únoru se na několik měsíců uzavře jedna ze stanic pražského metra na lince A. Vlaky jí budou projíždět, náhradní dopravu budou zajišťovat tramvaje. Stanice by se měla opět zprovoznit před Vánoci.
Štefan Margita letos oslaví kulaté 70. narozeniny a ukončí jednu dlouhou kapitolu profesního života. V únoru ho čeká poslední operní premiéra v životě. V Praze si zahraje roli, se kterou procestoval celý svět.
Najdou se jistě tisíce lidí, kteří chtějí o nadcházejícím víkendu na přelomu ledna a února do některého z tuzemských obchodních domů IKEA. Psa už by každopádně měli nechat doma. Od února 2026 totiž začne platit nové opatření.
Agáta Hanychová momentálně působí velice šťastně po boku manžela Mirka Dopity, ale pamětníci si jistě vzpomenou, že dvojice tvořila pár již v minulosti a rozešla se. Trojnásobná maminka se nyní při zvláštní příležitosti rozpovídala o historii jejich vztahu.
Česko ve čtvrtek po předchozí oblevě opět zasypal sníh. Na horách tak momentálně leží desítky centimetrů, v nížinách spíše jednotky centimetrů. O víkendu se další vydatnější nadílka neočekává.
Náročnými časy si prochází Karlos Vémola, ale i během nich stojí po boku známého zápasníka jeho manželka Lela. Není to přitom tak dlouho, co se objevovaly spekulace o možném rozpadu vztahu. Nyní už je situace jiná.
Leoš Mareš ani letos nevynechal příležitost někomu pomoci během Dobrodne, který každý rok připadá na 29. ledna. Letos daroval téměř jeden a čtvrt milionu korun. Peníze putují k rodině vážně nemocné moderátorky Báry Tlučhořové.
Od začátku probíhajícího týdne se pohřešuje matka dvou dětí z České Lípy. V pondělí z města odcestovala do Prahy a dosud se nevrátila domů, i když tam na ni čekají její synové. Policie žádá veřejnost o pomoc.
Dáda Patrasová se v letošním roce zatím držela stranou pozornosti, i když se o ní zmínili její manžel Felix Slováček či herecká kolegyně Jana Nagyová. Právě její slova potěšila maminku zesnulé Aničky Slováčkové.
Bývalý mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček hlásí návrat do veřejných funkcí. Poslanci jej ve středu zvolili členem Rady ČTK, někdejší spolupracovník Miloše Zemana byl kandidátem vládního hnutí ANO. Úspěch Ovčáčka ve volbě se tak dal předpokládat.
Nadcházející víkend na přelomu ledna a února bude v části Česka obzvlášť mrazivý. Nedělní maxima totiž místy zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bohužel, ani leden se v Česku neobešel bez úmrtí známých osobností. Odešel například herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič, bylo mu 70 let. Poslední rozloučení, na které veřejnost stejně nemůže, se podle dostupných informací ještě neuskutečnilo.