Rakousko je bez plynu. Gazprom zavřel kohoutky

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák , newsbox.cz 17. listopadu 2024 18:46
Sdílej:

Rakouský kancléř Karl Nehammer potvrdil, že ruská státní energetická společnost Gazprom přestává tento víkend dodávat plyn do Rakouska. Uvedl to server Politico.

Tento krok následuje po rozhodnutí rakouské energetické společnosti OMV, která přestane platit za dodávky plynu od Gazpromu kvůli arbitrážnímu rozhodnutí v hodnotě 230 milionů eur, které OMV získala v souvislosti s předchozím přerušením dodávek plynu pro její německou pobočku.

Přestože tento krok vyvolal obavy z možného výpadku dodávek a zvýšení cen plynu, kancléř Nehammer ujistil občany, že Rakousko má bezpečnou alternativní zásobu paliva. "Tuto zimu nikdo nezmrzne, žádná domácnost nebude mít chladno," prohlásil Nehammer v pátek, čímž se pokusil uklidnit veřejnost.

Gazprom, který je hlavním dodavatelem zemního plynu pro Evropu, přerušil většinu svých dodávek plynu do Evropy již v roce 2022, a to kvůli sporu o platby v rublech. Tento krok byl vnímán jako forma energetického vydírání, která měla potrestat evropské země za jejich podporu Ukrajiny v její válce proti ruské invazi.

Po přerušení dodávek vzrostly ceny plynu a došlo k prudkému nárůstu inflace, která se dostala do dvojciferných hodnot, přičemž v posledních měsících začala klesat.

Navzdory přerušení dodávek plynu ruskými státními podniky pokračují některé evropské země, včetně Rakouska, Slovenska a Maďarska, v získávání ruského plynu prostřednictvím potrubí, které prochází Ukrajinou, i když v této zemi stále probíhá válka.

Ukrajina uvedla, že neprodlouží tranzitní dohodu s Gazpromem po lednu 2025, což je krok, který má za cíl omezit příjmy Ruska, které Kyjev považuje za klíčové pro financování jeho válečných aktivit.

Rakousko bylo v minulosti silně závislé na ruském plynu, přičemž v prosinci minulého roku činila jeho závislost na ruském zemním plynu až 98 %. Vzhledem k této situaci začala rakouská vláda urychleně hledat alternativní zdroje a v únoru 2024 oznámila plány, které by umožnily domácím energetickým firmám postupně ukončit dodávky ruského plynu a hledat možnosti pro předčasné ukončení dlouhodobé plynové smlouvy s Moskvou.

Mezitím se situace vyostřila i na mezinárodní úrovni, kdy v pátek došlo k první přímé výměně názorů mezi kancléřem Německa Olafem Scholzem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem po téměř dvou letech. Tato telefonní konverzace probíhala v kontextu rostoucího napětí a hledání diplomatických řešení pro stabilizaci energetické situace v Evropě. 

Stalo se