Rakousko má nového kancléře, je jím Schallenberg

Novým rakouským kancléřem se stal dosavadní ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Dnes jej do funkce oficiálně jmenoval prezident Alexander Van der Bellen. V čele rakouské vlády 52letý Schallenberg nahradí Sebastiana Kurze, který odstoupil po korupční aféře. Na uprázdněné místo šéfa rakouské diplomacie usedl dosavadní velvyslanec v Paříži Michael Linhart, informovala agentura APA.

Alexander Schallenberg

Kancléř a šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho státní zastupitelství začalo vyšetřovat kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v jeho prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Obviněno je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají. Z pozice kancléře se Kurz přesunul do čela poslaneckého klubu lidovců, zůstává také v čele ÖVP.

Svého dlouholetého blízkého spolupracovníka Schallenberga navrhl za svého nástupce sám Kurz. Kritici nového kancléře proto tvrdí, že za něj nyní již bývalý předseda vlády bude rozhodovat. Sám Schallenberg dnes podle APA řekl, že počítá s "úzkou spoluprací" s Kurzem. Ten však jednoznačně odmítl, že bude "stínovým kancléřem".

"Společně s vicekancléřem Wernerem Koglerem učiním vše pro zasypání vzniklých příkopů a pro to, abychom dostali opět do popředí společnou věcnou práci," řekl Schallenberg. Ke spolupráci s předchůdcem Kurzem se podle agentury DPA přihlásil s překvapivou zřetelností. "Všechno ostatní by bylo z hlediska demokratické politiky absurdní," poukázal Schallenberg na vlivnou roli Kurze coby šéfa ÖVP a nově i její parlamentní frakce.

Kromě toho Schallenberg zdůraznil, že v korupční aféře věří v nevinu svého předchůdce. "Věřím, že obvinění, která byla vznesena, jsou mylná, a jsem přesvědčen, že nakonec se ukáže, že na nich nic není," řekl nový kancléř médiím.

Zelení, kteří na spolkové úrovni tvoří s ÖVP vládní koalici, vyzvali Kurze už dříve k rezignaci. Jeho rozhodnutí odstoupit uvítali a potvrdili ochotu pokračovat s lidovci ve vládním angažmá.

Opoziční strany se stávajícím řešením spokojené nejsou. Svobodná strana Rakouska (FPÖ), označovaná za pravicově populistickou, chce na úterní mimořádné schůzi Národní rady vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry ministrům za lidovce i Zelené.

Sociální demokraté (SPÖ) zase chtějí nechat hlasovat o vyslovení nedůvěry ministru financí Gernotu Blümelovi (ÖVP) a každopádně ho interpelovat. "On je nyní nejvyšší zastánce sytému Kurz ve vládě, nejbližší Kurzův politický důvěrník. A jeho ministerstvo bylo i dějištěm pravděpodobné korupce," řekl APA místopředseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jörg Leichtfried.

Prezident Van der Bellen vyzval při dnešní slavnostní inauguraci nového kancléře a rovněž přítomného vicekancléře Koglera ze strany Zelených, aby pokračovali v koaličním projektu a zároveň obnovili důvěru občanů v politiku. Již v neděli se prezident omluvil veřejnosti za dojem, který v uplynulých měsících vyvolal obsah v médiích zveřejněných zpráv posílaných Kurzem. V nich bývalý kancléř zastává místy opačné názory, než které sděloval navenek, a provádí cynické zákulisní dohody, uvedla agentura Reuters.

Schalleberg se narodil v roce 1969 ve švýcarském Bernu do staré šlechtické rodiny. Ministrem zahraničí se stal v roce 2019. V této pozici podporoval Kurzův odmítavý postoj vůči nelegální migraci i místy kritická vyjádření exkancléře na adresu Evropské unie a dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové, všímá si agentura DPA.

Třiašedesátiletý nový ministr zahraničí Linhart se narodil v Ankaře a post velvyslance v Paříži zastával od roku 2018. Předtím pracoval čtyři roky na rakouském ministerstvu zahraničí coby generální tajemník. V minulosti byl rovněž zahraničněpolitickým poradcem lidoveckého exkancléře Wolfganga Schüssela.

Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených od března

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů…

Ženám hrozí v Británii další nebezpečí. Někdo jim dává do pití drogy

20.10.2021 21:58 Britská ministryně vnitra Priti Patelová požádala policii, aby jí urychleně podala informace k…

Centrem Damašku otřásla exploze, zničila armádní autobus a zabila 14 lidí

20.10.2021 21:50 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Maledivy se obávají zkázy, pokud země nenaplní klimatické závazky

20.10.2021 20:59 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Británii hrozí až 100.000 nakažených denně

20.10.2021 20:28 Aktualizováno V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100.000 potvrzených…

NATO má s Ruskem nejhorší vztahy od studené války, tvrdí Stoltenberg

20.10.2021 16:50 Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb,…

Rusko hlásí další rekord v počtu zemřelých s covidem, bude týdenní volno

20.10.2021 15:31 Aktualizováno V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno.…

Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

20.10.2021 13:38 Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě…

Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:25 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Tálibán ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zemřeli při útocích proti…

20.10.2021 11:58 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

Související:

Nejnovější

reklama