Rakovina se do roku 2035 stane nejčastější příčinou úmrtí v EU

Rakovina bude podle odhadů do roku 2035 nejčastější příčinou úmrtí v EU. V ČR je v současnosti celkově druhá po nemocích srdce a cév, u lidí do 65 let první. Zkušenost s rakovinou má v tuzemsku 700.000 obyvatel.

Ilustrační foto

Opatření, která mají nádorům předcházet, odhalit je dříve a lépe je léčit, navrhuje Národní onkologický plán ČR 2030. Náklady na jejich splnění by mohly být až 18 miliard korun, většinu může ČR získat z evropských fondů. Na léčbu nádorů dá jen největší zdravotní pojišťovna VZP ročně téměř 17 miliard.

Každý rok je v ČR diagnostikováno 60.000 zhoubných nádorů, zhruba 28.000 lidí rakovině podlehne a léčených či vyléčených žije více než 700.000 lidí. Počty případů rostou. "Každý třetí občan České republiky v průběhu života onemocnění některým typem nádorového onemocnění," píše se v dokumentu.

Český národní plán vychází Evropského plánu boje proti rakovině, který vznikl v roce 2021. Mezi hlavní cíle patří prevence, včasný záchyt nádorů a soustředění léčby do specializovaných center. V roce 2030 by podle něj mělo mít 90 procent pacientů přístup k léčbě v centrech, 90 procent lidí v rizikových skupinách mělo možnost podstoupit preventivní vyšetření prsu, děložního čípku nebo tlustého střeva a konečníku a 90 procent dívek mohlo postoupit očkování pro HPV viru, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Na jejich naplňování je vyhrazeno až čtyři miliardy eur (zhruba 98 miliard korun).

Podle analýzy, která je součástí plánu, jsou výsledky české onkologie srovnatelné s průměrem EU, mezi střední a východní Evropou patří k nejlepším. Přínosem byla zejména centralizace péče.

"Nicméně v řadě klíčových ukazatelů, jako je například pětileté relativní přežití nebo podíl včasně zachycených onemocnění, jsou dosahované hodnoty stále nižší ve srovnání se státy západní a severní Evropy. Určité rezervy v pokrytí populace vykazují i organizované programy screeningu zhoubných nádorů a významný prostor pro zlepšení je v programech primární prevence a eliminace hlavních rizikových faktorů souvisejících s nezdravým životním stylem," uvádí materiál.

Ve výskytu nádorů celkově je ČR na 16. až 17. místě v Evropě, kolem roku 2000 patřila k nejhorším. Nejčastějšími jsou nádory prostaty, prsu, tlustého střeva a konečníku nebo plic. Nejvíc lidí v ČR umírá na rakovinu plic, poté tlustého střeva a slinivky.

Více lidí rakovinou onemocní, větší podíl z nich se ale podaří dlouhodobě léčit. "Zejména v hematoonkologii je tento trend jednou z hlavních příčin rostoucích celkových nákladů na léčbu," píše se v dokumentu. Někteří se tak dožijí i návratu rakoviny nebo vzniku jiného nádoru. Většinu je třeba po vyléčení pravidelně sledovat.

V prevenci plán doporučuje zvýšit pozitivní motivaci obyvatel ke zlepšení životního stylu, podporu zdravotní gramotnosti a zvýšení efektivity programu pro včasný záchyt nádorů a celoživotní sledování vyléčených pacientů. V oblasti dostupnosti péče má být zlepšena koordinace systému, více zapojeny pacientské organizace a dostupnější péče o umírající pacienty. Důraz bude kladen také na výzkum, inovace a digitalizaci.

Témata: rakovina | lékaři

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější