Rakušan chce, aby úprava vyhlášky o povinném očkování proběhla do 15. února

Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 by měla být známa dřív než 15. února. K tomuto datu už by mělo být hotové její definitivní znění. V dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Vít Rakušan

Vyhlášku s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Skupina 14 senátorů podala k Ústavnímu soudu na vyhlášku stížnost. Mezi nimi je i několik senátorů z klubu STAN. Rakušan dnes řekl, že jejich návrh nepodporuje.

Současná koaliční vláda Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu přinejmenším vyřadit povinné očkování pro lidi starší 60 let. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v závislosti na vývoji epidemie. Bývalá vláda rozhodla, že se budou muset očkovat například všichni pracovníci ve zdravotnictví včetně studentů, kteří budou chodit na odbornou praxi, policisté, hasiči nebo vojáci.

Rakušan dnes v televizi řekl, že k 15. únoru by měla být vyhláška připravená v definitivní verzi. "Ale ten její obsah určitě bude znám už o nějakou dobu dříve," řekl.

Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.

Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby část vyhlášky zrušil. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání. "Tuhle stížnost nepodporuji a říkám to zcela narovinu," prohlásil Rakušan. "Za prvé si myslím, že jsme jasně řekli, že ta vyhláška jako taková probíhá nějakou revizí. Pan ministr (zdravotnictví Vlastimil) Válek řekl, že někdy okolo 15. února předloží definitivní verzi, kterou by si přál, aby platila," popsal.

Vláda podle něj čeká kvůli tomu, aby mohla reagovat na vývoj pandemie. "A chceme právě mít i dobře vyřešenou případnou otázku protilátek, o které pan ministr Válek hovořil, a chceme mít jistotu, že tam neděláme žádnou zásadní chybu," uvedl.

Ministr Válek řekl již v prosinci v CNN Prima News, že vyhlášku je nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omicron. Druhým důvodem je pak podle něj nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek.

Rakušan dnes také řekl, že nikdo zatím na vládu nebo Ústřední krizový štáb nepřišel s podobným návrhem, který platí v Německu, a to, že by lidé směli jít do restaurace až po třetí dávce očkování.

Inspekce stíhá dozorce z Valdic, měli fyzicky napadat vězně

22.01.2022 17:47 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku…

Lidé po Česku znovu protestovali proti covidovým restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

V Jeseníkách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

22.01.2022 17:07 V Jeseníkách dnes vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.…

V pátek přibylo dvakrát víc případů covidu než před týdnem

22.01.2022 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26.597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Češi znovu více kupovali oblečení do města

22.01.2022 10:34 Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města,…

V Praze přibývá zdravotníků nakažených covidem, nemocnice zvládají

22.01.2022 08:48 Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která…

Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice či bezpečnosti …

21.01.2022 19:54 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Česko je připraveno na nejhorší scénář na Ukrajině, podpoří sankce proti…

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Aktualizováno Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Související:

Nejnovější

reklama