Rakušan chce kontroly na hranicích se Slovenskem prodloužit o 15 dnů

Vít Rakušan
Vít Rakušan, foto: INCORP images
ČTK 21. října 2022 12:45 | akt. 21. října 2022 13:30
Sdílej:

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádá ve čtvrtek vládu o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o 15 dnů. Vyplývá to z ministrova vyjádření, které dnes ČTK poskytl jeho mluvčí Jakub Veinlich. Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na konci září, již jednou však jejich pokračování vláda prodloužila, a to do 28. října.

Bez souhlasu Evropské unie přitom může Česko kontroly zavést maximálně na dva měsíce. Pro případné prodloužení po 28. listopadu tak bude Česko muset žádat o souhlas Evropskou komisi.

"Na vládu půjdu s návrhem na dalších 15 dnů. Nepovažujeme to za normální stav, proto to nechceme prodlužovat na nějakou extrémně dlouhou dobu. Vždy ta opatření chceme vyhodnocovat," uvedl Rakušan. Doplnil, že v současné době stejně jako Rakousko Česko ještě kontroly zachová. Význam toto opatření podle něj stále má. Zmínil, že při jeho čtvrteční návštěvě Berlína na klesající počty zachycených migrantů poukázala jeho spolková kolegyně.

Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes ně pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.

Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů, pomáhají jim vojáci a celníci. Pracují na 27 bývalých hraničních přechodech v ČR, jinde nelze státní hranice překračovat. "Do hlídání se v sobotu poprvé zapojí i příslušníci aktivních záloh," uvedla dnes Česká televize (ČT). Ze 320 lidí, které armáda vyčlenila, budou záložníci tvořit zhruba třetinu, hlídat budou především tzv. zelenou hranici.

Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent. V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228.000 běženců bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016. Počet běženců, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.

Stalo se
České celebrity
Jiří Adamec

Jiří Adamec a důležité rozhodnutí soudu. Manželka je spokojená

Osud nemocného režiséra Jiřího Adamce se kvůli napjatým vztahům v jeho rodině ocitl v rukou soudu, jenž rozhodoval o tom, kdo bude opatrovníkem. Padlo klíčové, ale svým způsobem překvapivé rozhodnutí. Příbuzní filmaře totiž neuspěli.  

Krimi
Městský úřad v Chřibské na Děčínsku

Útočník z Chřibské vystřelil stokrát. Doma měl další zbraně, zjistila policie

Policie se v rámci vyšetřování pondělní tragické střelby na úřadě v Chřibské na Děčínsku nadále zaměřuje na osobu zesnulého pachatele. Podle nejnovějších zjištění měl doma další zbraně, během útoku vystřelil zhruba stokrát. Zavraždil jednu osobu, šest lidí utrpělo zranění. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová si řekla svoje k rozchodu slavného manželského páru

Nový kalendářní rok se sice stále teprve rozbíhá, ale v šoubyznyse už došlo nejméně na jeden třaskavý rozchod. Rozpad manželství potvrdili Linda Rybová a David Prachař. Agáta Hanychová s jeho synem v minulosti tvořila pár a možná i proto si řekla, že se k celé záležitosti vyjádří. 

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry po boku Eltona Johna. Válka s britským bulvárem pokračuje

Princ Harry i v roce 2026 pokračuje v sérii právních bitev s britskými médii, ačkoliv již několik let žije ve Spojených státech amerických. Nynější spor se týká i dalších celebrit, nařčením čelí vydavatel deníku Daily Mail. O případu informovala stanice BBC.