Evropskou unii opustila pětina až čtvrtina Ukrajinců, kteří v ní po ruské vojenské invazi získali dočasnou ochranu. Odpovídá to i stavu v České republice. Na dotaz Jany Pastuchové (ANO) to při dnešních sněmovních interpelacích uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Od počátku ruské invaze koncem února získalo v Česku víza dočasné ochrany více než 427.000 ukrajinských běženců.
"Z celoevropské analýzy vyplývá, že nějakých 20 až 25 procent lidí na území EU není. Čísla odpovídají i tomu, co jsme zaznamenali ve školských zařízeních podle původní predikce a podle reálně přihlášených dětí. Tak i tady nám to říká, že 20 až 25 procent lidí, kteří přišli na území České republiky, zaregistrovali se, tady nejsou," řekl Rakušan.
Řešení této situace se podle něho hledá na evropské úrovni, jednotný informační systém o registracích již funguje. "My v téhle chvíli na evropské úrovni se chceme přiklonit k tomu, že ti lidé, kteří na delší dobu opustí území členského státu, už nebudou mít automaticky nárok na to, aby se jim institut dočasné ochrany udržel," uvedl ministr vnitra. Upozornil ale zároveň na to, že Ukrajinci se mohli v létě vracet do vlasti kvůli kontrole svých nemovitostí, a přijedou zpět, pokud zjistí, že je v zimě nebudou moci obývat.
Do škol v České republice tento týden nastoupilo 57.000 až 60.000 dětí z Ukrajiny, řekl před týdnem při zahájení nového školního roku ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Resort podle něj očekával vyšší počet středoškoláků. Řada dětí ve věku 17 let se podle něho na střední školy v Česku nepřihlásila kvůli jinému vzdělávacímu systému, chtějí dokončit školní docházku na Ukrajině, přestože mají on-line výuku.
Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
V Česku nejsou moc populární debaty o penězích, lidé se o výdělcích neradi baví. Ani Marek Eben se o svých honorářích mockrát veřejně nezmínil. Jednou ale udělal výjimku. Na co musel známý moderátor reagovat?
Staré přísloví, které říká, že se protiklady přitahují, ve vztazích tak úplně neplatí. Podle serveru The Guardian studie ukázala, že většina partnerů má společné rysy, včetně politických názorů, úrovně vzdělání a dokonce i návyků spojených s pitím alkoholu.
Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří.