Rakušan hájí vůli STAN vstoupit do vlády. O porušení smlouvy s Piráty prý nejde

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 14. listopadu 2021 15:08
Sdílej:

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan odmítl, že by odhodlání STAN jít do vlády s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) mohlo porušovat koaliční dohodu s Piráty. Pokud by Piráti v aktuálním hlasování nepodpořili vládní koaliční smlouvu Spolu a PirSTAN, Piráti a Starostové by museli vyvolat koaliční jednání a pokusit se najít východisko, uvedl Rakušan na twitteru.

Piráti jako poslední strana pětikoalice schvalují smlouvu v on-line anketě, kterou spustili v pátek a ukončí v pondělí večer. Rakušan zdůraznil, že si velmi přeje, aby Piráti v hlasování všech členů koaliční smlouvu odsouhlasili. "Koalice Pirátů a Starostů má skvělý program a mnoho z něj jsme společně prosadili do vládních programových tezí. Je to program ČR s lepší budoucností," zdůraznil.

Koalice PirSTAN se před volbami zavázala, že strany půjdou společně do vlády, či společně do opozice. Podle posledních vyjádření by však Starostové vstoupili do kabinetu i bez Pirátů. Místopředseda STAN Věslav Michalik serveru Seznam Zprávy řekl, že by žádný volič STAN nepochopil, kdyby vznik vlády zablokovala strana se čtyřmi poslanci.

Rakušan v té souvislosti odmítl, že by odhodlání Starostů jít do vlády mohlo jakkoliv porušovat koaliční smlouvu s Piráty. "Naše stranické orgány, stejně jako ty pirátské, mají přeci právo vyslovit svůj postoj. A hlasování na jednání celostátního výboru STAN bylo zcela jednoznačné," uvedl.

Pokud by výsledek hlasování Pirátů byl opačný, nastala by situace, kdy strany mají rozdílný názor na stěžejní koaliční záležitost, doplnil Rakušan. "To je demokracie, nikoliv podvod. STAN i Piráti jsou suverénní strany. V takovém případě bychom museli vyvolat koaliční jednání a pokusit se najít východisko," konstatoval.

Nedokáže si představit, že by nyní dosavadní opoziční strany selhaly a do vlády nešly. "Pro voliče by bylo nepochopitelné, kdyby ve chvíli, kdy je možné vytvořit vládu demokratických stran s výraznou většinou, přišla politická krize," zdůraznil. Bylo by nesmyslné vrátit do vyjednávání o vládě hnutí ANO a SPD, doplnil. "Stejně tak je nesmyslný model menšinové vlády Spolu," míní.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry může v Británii kvůli králi čelit tvrdému zklamání!

Princ Harry by mohl čelit definitivnímu konci svých snah o urovnání královských sporů, pokud král během jeho nadcházející cesty do Velké Británie učinit zásadní rozhodnutí. Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Harry plánuje za několik týdnů přicestovat do své vlasti společně s manželkou Meghan a oběma dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya vyšla s pravdou ven: Kdy se zamilovala do Toma Hollanda?

Zendaya se do svého současného manžela Toma Hollanda bezhlavě zamilovala během jeho slavného televizního vystoupení v pořadu Lip Sync Battle z roku 2017. Podle zákulisního zdroje britského listu Mail on Sunday to bylo právě toto odvážné číslo s písní Umbrella od zpěvačky Rihanny, které u americké herečky definitivně rozhodlo.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson vyzval: Klidně lžete, hlavně se nechte otestovat!

Televizní moderátor Jeremy Clarkson oznámil na sociálních sítích, že jeho rakovina prostaty je v remisi, a zároveň poděkoval fanouškům za obrovskou podporu. Bývalý průvodce pořadem Top Gear odhalil svou diagnózu v páté sérii své reality show Clarksonova farma. 

Světové celebrity
Morgan Freeman

Morgan Freeman vyměnil herectví za hudební branži

Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.