Rakušan jednal s ukrajinským protějškem o uprchlících či obnově země

O situaci romských uprchlíků či vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině jednal dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se svým ukrajinským protějškem Denysem Monastyrským. Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že Monastyrského požádal o vyšetření možného organizovaného vypravování lidí ze Zakarpatské oblasti za vidinou výhod, na které by mohli mít právo v EU.

Vít Rakušan

Hlavním tématem rozhovoru Rakušana s Monastyrským byly podle vnitra aktuální problémy související s migrační vlnou. Ministři se zabývali především romskými uprchlíky ze Zakarpatské oblasti, kteří jsou jako držitelé maďarských pasů občany Evropské unie a v Česku nemají na rozdíl od ukrajinských občanů nárok na dočasnou ochranu.

"Požádal jsem ukrajinského ministra, zda by se mohla ukrajinská policie věnovat podezření z organizovaného zločinu v Zakarpatské oblasti, odkud jsou lidé možná organizovaně vypravováni za hranice EU s vidinou výhod, které u nás nemají právo získat," uvedl Rakušan. Monastyrskyj vzal podle Rakušana upozornění velmi vážně a ukrajinská policie se jím bude navzdory válečnému konfliktu zabývat.

Ministři hovořili také o vyšetřování válečných zločinů pomocí mezinárodních vyšetřovacích týmů. Podílet by se na něm měli i čeští policisté. Česko také přislíbilo pomoc s obnovou Ukrajiny, podpořit chce například aktivity, které povedou k odminování území. "Bavili jsme se o možné obnově záchranářské techniky na Ukrajině, kde by určitě naše sbory byly schopny pomoci. Ukrajinci třeba přišli o tisíc policejních aut. My víme, že naše sbory budou obnovovat vozové parky už v letošním roce a dá se určitě hovořit o technice, která by mohla být uvolněna," řekl Rakušan.

Monastyrského pozval Rakušan na neformální radu ministrů, která se bude konat v červenci v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU. "Zároveň jsem obdržel i já pozvání do Kyjeva k bilaterálnímu jednání," uvedl ministr.

Rakušan zdůraznil, že v Česku po udělení dočasné ochrany ukrajinským uprchlíkům nestoupla kriminalita. "Je evidentní, že k nám tito lidé přicházejí především z důvodu pomoci, nikoliv kvůli ekonomickým výhodám," uvedl Rakušan.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 345 203 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1988. Cizinecké policii se přihlásilo 244 tisíc osob, 2252 jen za včerejší den.

U Prahy hoří hala, vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

01.07.2022 22:32 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, před 22:30 zvýšili stupeň poplachu na…

Česko zahájilo předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

U Karlštejna se po vykolejení rychlíku jezdí už alespoň po jedné koleji

01.07.2022 19:18 Provoz na jedné koleji železničního koridoru mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku je po…

Pekarová Adamová: Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb vyšlo ve Sbírce zákonů

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Babišův výrok o migrantech nezasáhl do práv Pirátů, rozhodl soud

01.07.2022 17:00 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Související:

Nejnovější