Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po výběru ředitele civilní rozvědky požádá, aby se zúčastnil uzavřeného jednání sněmovního bezpečnostního výboru a představil své vize. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Tento postup podle vicepremiéra povede ke stabilizaci rozbouřené atmosféry a klidu pro zpravodajskou službu.
Rakušan se chce v nejbližších dnech setkat s možnými nástupci bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Nechce, aby byla rozvědka dlouho bez vedení. Mlejnek rezignoval ve středu, řízením rozvědky je nyní pověřen jeho první náměstek.
Vicepremiér si ověří zákonné předpoklady kandidátů, kteří následně projdou bezpečnostním screeningem. Až bude mít jasného favorita, nejprve jej představí premiéru Petru Fialovi (ODS), následně předsedům koaličních stran a ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti). Pokud naleznou všichni shodu, připraví návrh na jmenování nového ředitele pro schválení vládou.
Konkrétní kandidáty jmenovat Rakušan nechtěl. Například server iDNES.cz ve středu uvedl, že nástupci by mohli být mimo jiné Jan Paďourek, Miroslav Toman či Mlada Princová, kteří v rozvědce dříve působili.
Pokud adept na post již bude mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, bude to podle Rakušana výhodou. Ovšem i ve chvíli, kdy nový ředitel ÚZSI takovou prověrku udělenou Národním bezpečnostním úřadem má, po nástupu do tajné služby začíná nové prověřování samotnou službou na stupeň přísně tajné.
Mlejnek své rozhodnutí ve středu potvrdil serveru Lidovky.cz, blíže to nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr.
Mlejnek dříve uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Rakušan dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.
Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín. Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.
Meteorologická zima se chýlí ke svému závěru, v březnu už totiž pro meteorology začíná jaro. Teploty také mají pozvolna stoupat, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové ale nevyloučili pokles teplot pod průměr v závěru února.
Jiřina Bohdalová v květnu oslaví půlkulatiny, které byly jedním z témat hovoru během její návštěvy v televizní talk show Všechnopárty. Legendární herečka v pořadu odhalila plány i pravdu o svém vztahu k alkoholu.
Dva cizinci utrpěli zranění při potyčce, ke které o víkendu došlo v Chebu. Zatímco jeden z mužů zůstává v nemocnici, druhého zadrželi policisté, kteří případ kvalifikovali jako pokus o vraždu.
Česko před uplynulým víkendem zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová, která učarovala divákům i mnoha svým kolegům. Jeden z někdejších partnerů Brejchové se po její smrti ozval.
Jeden z nejznámějších českých herců měl o uplynulém víkendu půlkulatiny. Miroslav Donutil oslavil 75. narozeniny ve společnosti dalších hvězd tuzemského šoubyznysu. Kdo všechno mu přišel osobně pogratulovat?
Král Karel III. poprvé přímo zasáhl do kauzy spojené s Jeffrey Epsteinem a vyjádřil připravenost podpořit policii při prověřování obvinění vznesených proti Andrewu Mountbatten-Windsorovi.
Princ a princezna z Walesu vydali své první veřejné prohlášení k aktuálním odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Prostřednictvím mluvčího Kensingtonského paláce vzkázali, že jsou „hluboce znepokojeni“ novými informacemi, které se objevily v dokumentech zveřejněných v USA. Ve svém vyjádření zdůraznili, že jejich pozornost a myšlenky zůstávají zaměřeny především na oběti těchto činů.
Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.
Nadace Invictus Games, jejímž zakladatelem je princ Harry, oznámila významnou personální posilu. Do správní rady nadace nastoupila Nana Fifieldová, která zastává pozici technologické ředitelky v Amazon Prime Video. Tento nečekaný krok vzbudil pozornost zejména proto, že Amazon je přímým konkurentem streamovací platformy Netflix, se kterou Harry a jeho manželka Meghan spolupracují od roku 2020.
V Česku se již nějaký čas otepluje, přestože slunečních paprsků si lidé moc neužívají. To by se alespoň na některých místech mohlo změnit v úterý, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň porostou i teploty.
Šest uskupení by se momentálně dostalo do Poslanecké sněmovny, jasným vítězem by bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by neuspěly opoziční strany KDU-ČSL a TOP 09.
V Česku se televizní diváci těší na další řadu StarDance, jejíž nedílnou součástí je jako porotce v posledních řadách i Richard Genzer. Nyní dostal laso ze Slovenska, kde se lidé chystají na novou sérii show Let's Dance.