Rakušan: Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení

Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. Dnes to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Je na tom podle něj dohoda s premiérem Petrem Fialou (ODS) i ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).

Vít Rakušan (STAN)

Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci, v jejím čele je premiér, členy jsou ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupuje epidemiolog Petr Smejkal.

"To je něco, co je mimo systém a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení," řekl Rakušan. Podle něj musí být institucí, která rozhoduje, Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).

Nově budou mít každé pondělí schůzku ministři, kteří mají v kompetencích cokoli týkající se protikoronavirových opatření. "Časem bych měl návrh, aby se porada covidových ministrů dostala do struktury Ústředního krizového štábu, byla by to jakási zúžená Bezpečnostní rada státu," uvedl Rakušan.

Následně bude v týž den zasedat ÚKŠ. Podle ministra je možné se dohodnout na tom, že by se vždy nemuseli scházet všichni členové štábu, ale pouze ti, kteří mají v gesci aktuální situaci.

Rakušan také uvedl, že se řeší nový statut krizového štábu. Jednou z variant je, že v případě vnějšího rizika se bude předsedkyní ÚKŠ stávat ministryně obrany Jana Černochová (ODS), v případě epidemie a ostatních vnitřních hrozeb ministr vnitra.

Scházet by se podle Rakušana také měla Ústřední epidemiologická komise. Ke covidu a opatřením mají podle něj mluvit dva ministři - vnitra jakožto šéf ÚKŠ a zdravotnictví.

Členy štábu jsou podle statutu zástupci 13 ministerstev, šéf Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády, hlavní hygienik, ředitel Státního zdravotního ústavu, vedoucí úřadu vlády, zástupce Asociace krajů i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Inspekce stíhá dozorce z Valdic, měli fyzicky napadat vězně

22.01.2022 17:47 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku…

Lidé po Česku znovu protestovali proti covidovým restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

V Jeseníkách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

22.01.2022 17:07 V Jeseníkách dnes vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.…

V pátek přibylo dvakrát víc případů covidu než před týdnem

22.01.2022 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26.597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Češi znovu více kupovali oblečení do města

22.01.2022 10:34 Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města,…

V Praze přibývá zdravotníků nakažených covidem, nemocnice zvládají

22.01.2022 08:48 Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která…

Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice či bezpečnosti …

21.01.2022 19:54 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Česko je připraveno na nejhorší scénář na Ukrajině, podpoří sankce proti…

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Aktualizováno Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Související:

Nejnovější

reklama