Předseda STAN Vít Rakušan se ohradil proti výtkám, že v kauze korupce v pražském dopravním podniku nezasáhl. Na twitteru dnes uvedl, že neměl důkaz, a proto věc řešil jen politicky a snažil se oslabit pozici bývalého náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka, který jako jeden z obviněných skončil ve vazbě.
Dosáhl toho, že se nestal lídrem pražské kandidátky pro obecní volby. Na podezřelé záležitosti Rakušana v dopise dříve upozornila pražská radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).
Marvanová v pondělí v České televizi řekla, že napsala Rakušanovi interní dopis, kde na podezřelé věci upozorňovala. Považovala za důležité, aby Rakušan věděl, že se to týká Hlubučka, dřívějšího člena pražské organizace STAN a europoslance Stanislava Polčáka, zakázek v dopravním podniku a nejen tam, uvedla.
"Když někdo jako já (...) upozorní na nějaké nestandardní nebo podezřelé věci, tak si myslím, že by správná reakce byla, aby vedení strany, příslušní funkcionáři se tím zabývali, nebagatelizovali. A to si myslím, že je ta chyba, která se stala," konstatovala Marvanová.
Podle Rakušana ale Marvanová, ani on neměli v ruce žádný důkaz, který by podezření potvrzoval. "Proto jsem to řešil pouze po politické úrovni a snažil se pozici pana Hlubučka oslabit. Přestože měl v pražské organizaci silnou podporu, dosáhl jsem toho, že se nestal lídrem pražské kandidátky," napsal Rakušan na twitteru. Kandidátku STAN pro podzimní komunální volby v Praze povede náměstek primátora Petr Hlaváček.
Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ve vazbě minulý pátek skončil podnikatel Michal Redl, údajný šéf organizované zločinecké skupiny, dále Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah. Dnes soud rozhoduje o vazbě dalšího obviněného, podnikatele Pavla Kosa.
Kauza korupce v pražském dopravním podniku výrazně zasáhla vládní hnutí STAN. Kvůli kontaktům s Redlem ohlásil v neděli rezignaci k 30. červnu ministr školství Petr Gazdík. V pondělí ze stejného důvodu pozastavil členství ve STAN europoslanec Stanislav Polčák. Odmítli ale, že by byli do kauzy jakkoli zapojeni.
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.
Americký sen prince Harryho a jeho manželky Meghan se po letech strávených v Kalifornii definitivně chýlí ke konci. Po odchodu z britské královské rodiny v roce 2020 hledal pár ve Spojených státech nezávislost, soukromí a nové komerční příležitosti. Ačkoliv se jim v počátcích podařilo získat pozornost Hollywoodu i víceleté kontraktní dohody s giganty jako Spotify či Netflix, jejich působení na americké scéně provázel postupný pokles zájmu i řada produkčních komplikací.
Britský princ Harry a skupina dalších osobností musejí zaplatit zálohu na náklady řízení ve výši 9,5 milionu liber po neúspěšném soudním sporu s vydavatelem deníku Daily Mail. O povinnosti uhradit v přepočtu přes 280 milionů korun rozhodl britský Vrchní soud.