Rakušan uvedl, že tématem předsednictví bude ochrana vnějších hranic EU

Důležitým tématem českého předsednictví v Evropské unii bude kvůli ruské invazi na Ukrajinu ochrana vnějších hranic EU. Shodli se na tom dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem. ČR chce zároveň klást důraz na otázky, které se týkají vnitřní bezpečnosti. Půlroční české předsednictví Radě Evropské unie začne letos v červenci.

Vít Rakušan (STAN)

"Základní téma jsme si nevybrali. Základní téma nám udal Vladimír Putin. Základním tématem bude samozřejmě ukrajinská krize," prohlásil Rakušan. ČR se proto jako dotčená země bude zabývat především dopady ruské invaze na EU a ochranou vnějších hranic. Podle rakouského ministra musí být tato ochrana opravdu vydatná.

Ukrajinci, kteří uprchli do Evropské unie před invazí, si podle Karnera zaslouží pomoct. Pomoc ale musí mít jasně daná pravidla. Země také musí mít přehled o příchozích, je tedy nutná přesná registrace. Ministři mluvili také o tom, jak si mohou země při přijímání běženců pomáhat.

Rakušan i Karner zopakovali, že Česko ani Rakousko nesouhlasí s redistribucí uprchlíků pomocí kvót. Podle Karnera ale ani nejde o téma, které by se na programu evropských jednáních objevovalo. Připomněl, že uprchlíci se mohou v rámci EU volně pohybovat. Do Rakouska podle něj přicestovalo zhruba 300.000 uprchlíků z Ukrajiny, 240.000 odjelo do dalších zemí Evropské unie."Chci ujistit, že za českého předsednictví nebude žádná diskuse o zavedení kvót, a taková diskuse neprobíhá ani za francouzského předsednictví," dodal Rakušan.

Podle Karnera je Rakousko jednou z nejpostiženějších zemí co se týká nelegální migrace při přepočtu na počet obyvatel. Ochrany hranic se podle něj dá docílit několika způsoby, ať už jde o zavedení kontrol na hranicích, o společné hlídky policistů či o tzv. závojové pátrání, tedy metodu německé policie, která spočívá v cíleném výběru a obsazování kontrolních stanovišť na silnicích nebo ve veřejných dopravních prostředcích.

Dalším tématem setkání byla policejní spolupráce, ministři hovořili o problémech, jako je obchodování s lidmi, převaděčství či obchod s drogami. V druhé polovině letošního roku by na česko-rakouských státních hranicích měly podle Karnera zahájit činnost smíšené policejní hlídky.

Ministři zároveň uvedli, že o případném vstupu Ukrajiny do Evropské unie se ještě povedou diskuse, Karner zdůraznil, že o této otázce budou rozhodovat všechny členské země. Rakušan zopakoval, že by rád, kdyby Ukrajina měla snadný přístup do evropských struktur. Podle něj si země zaslouží stát se časem členem EU, pokud o to bude stát.

Z Ukrajiny podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z poloviny dubna odešlo více než pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti. Zhruba dvě třetiny prchajících míří do Polska, do Rumunska jich dorazilo asi 725.000. Počet uprchlíků z Ukrajiny v Česku se ustálil na přibližně 300.000.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější