Udržet nadšení Čechů pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny, jako tomu bylo v uplynulých dvou týdnech, bude podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na starostech obcí. Uvedl to na programové konferenci, na které se dnes hnutí v pražském hotelu Clarion chystá na podzimní komunální volby.
Ještě před jednáním předsednictvo hnutí kvůli ruské invazi na Ukrajinu přijalo usnesení, které navrhuje ústavním zákonem zakotvit, že Česká republika je součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance, což má zahrnout i možnost trvalého pobytu vojsk NATO na území státu. Záměr má vypracovat ministerstvo vnitra.
Na cizinecké policii nebo v asistenčních centrech se dosud v Česku zaregistrovalo 78.093 uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny. Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132.995, v pátek je dostalo 11.484 lidí. Na starostech, kteří mají důvěru obyvatel obcí, podle Rakušana bude, aby lidem vysvětlovali, že nejde o ekonomické uprchlíky, kteří jim berou luxus. Zdůraznil, že 80 procent dospělých jsou ženy a 55 procent uprchlíků tvoří děti.
"Máte důvěru občanů, ukažte jim, že pomáhat je normální, že sdílet evropské hodnoty je normální, že to vydržíme rok, dva roky, když to bude potřeba," uvedl Rakušan. V komunitách je podle něj třeba uprchlíkům dát pocit, že jsou vítáni. Nevyloučil současně nepříjemnosti, kterým se nelze vyhnout.
Rakušan také připomenul dnešní výročí vstupu Česka do NATO. Vstoupit do aliance podle něj bylo nejlepším rozhodnutím tehdejší politické reprezentace pro bezpečnost Česka; stalo se tak 12. března roku 1999. "Nechceme je, jsme jiná kultura, jsme zemí, která si váží své demokracie," uvedl Rakušan na adresu Ruska s tím, že Ukrajina si zaslouží obdiv za to, že brání západní hodnoty.
Boje na Ukrajině se v pátek přenesly i na její západ a do vzdálenosti pouhých 150 kilometrů od slovenské hranice, když Rusové vyřadili z provozu vojenské letiště v Ivano-Frankivsku. Lídři zemí Evropské unie rozhodli o posílení unijní obrany a o tom, že by co nejdříve měla skončit závislost na plynu, ropě i uhlí z Ruska. Od začátku války z Ukrajiny podle pátečních dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uprchlo přes 2,5 milionu lidí.
Ve sporech slavných osobností je občas těžké se zorientovat, protože si říkají, co chtějí. Jaromír Soukup po pondělním soudním jednání tvrdil, že padlo rozhodnutí v jeho prospěch. Jenže pak se ozvala Agáta Hanychová, respektive její právní zástupce.
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Smlouvy o mlčenlivosti (NDA), které hosté plánované svatby zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho museli podepsat, mají nečekaný háček. Ačkoli se původně zdály být naprosto nekompromisní, podle zjištění serveru TMZ dokumenty neobsahují žádné finanční postihy ani jiné stanovené tresty pro případ, že by někdo detaily o ostře sledovaném obřadu vyzradil.
Vztah herečky Jennifer Anistonové a jejího partnera Jima Curtise podle anonymních zdrojů z jejich okolí čelí prvnímu výraznějšímu napětí. Životnímu kouči a hypnotizérovi údajně vadí, že slavná představitelka Rachel ze seriálu Přátelé zůstává v blízkém kontaktu se svým bývalým manželem Bradem Pittem.
Americká popová zpěvačka Katy Perry musela v sobotu nečekaně zrušit své hlavní vystoupení na hudebním festivalu v Belgii. Rozhodnutí vydaly vládní úřady na základě varování před extrémním počasím, které v posledních dnech sužuje celou Evropu. Zatímco v minulých dnech zasáhly kontinent rekordní vlny veder s teplotami přesahujícími 40 °C, doprovodným jevem se staly také silné a výbušné bouřky, které nakonec ochromily i program belgické akce.
Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová možná zruší svou plánovanou červencovou cestu do Velké Británie poté, co jim byla zamítnuta policejní ochrana hrazená z kapes daňových poplatníků.
Fanoušci Karla Gotta už se museli vyrovnat s několika zklamáními, například s pozastavením projektu muzea ve vile na Bertramce. Líbit se jim nemusí ani poslední roky vdovy Ivany Gottové, která dotáhla jednu překvapivou iniciativu až do konce.
Slovenskou hereckou obec v úterý zasáhla smutná zpráva. Ve věku 53 let zemřel divadelní a televizní herec Pavol Krištofek, jehož mohli lidé znát z divadelních prken či televizních obrazovek. O hercově úmrtí informoval deník Nový Čas.
Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo?
Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá?
Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.