Povolání členských států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) na pomoc do Kazachstánu je zlomovým okamžikem pro celou zemi. Bude to obrovská rána pro tamní společnost, i kdyby nakonec nepřišly ze zahraničí jednotky žádné, nebo jen symbolické. ČTK to sdělila analytička Anna Jordanová z Asociace pro mezinárodní otázky.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB. Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem ve středu večer souhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky. Kromě Ruska a Kazachstánu do organizace patří Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán a Tádžikistán.
"Je to zlomový okamžik pro celou zemi. Všechny bývalé sovětské země v regionu si velmi zakládají na své nezávislosti a Kazachstán není výjimkou, navzdory úzkým ekonomickým a spojeneckým vazbám s Ruskem. Skutečnost, že prezident povolal proti svým občanům síly jiného státu, bude obrovskou ranou pro kazašskou společnost (i kdyby nakonec nepřišly ze zahraničí jednotky žádné, nebo jenom symbolické)," uvedla na dotaz ČTK Jordanová.
Tento Tokajevův krok podle ní bude mít dopad i na sousedské vztahy ve Střední Asii. Kazachstán doposud regionu dominoval jakožto nejbohatší země, v ambicích na oblastního lídra ho ale v posledních letech dotahoval Uzbekistán. "Pravděpodobně si příležitost prosadit se proti oslabenému soupeři nenechá ujít," míní analytička.
Nepokoje v Kazachstánu propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Demonstrace vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Nepokoje to však nezastavilo.
Prezident také ve středu prohlásil, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady. Té předtím šéfoval bývalý prezident Nursultan Nazarbajev, který vládl postsovětskému státu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 až do roku 2019, kdy odstoupil. Stále je považován za hlavní politickou sílu v Nur-Sultanu, která nese právě jeho jméno, poznamenala agentura Reuters. Podle ní panuje přesvědčení, že Nazarbajevova rodina ovládá velkou část ekonomiky.
Podle Jordanové minimálně část byznysové a politické elity opustila zemi, podle nepotvrzených informací také někteří Nazarbajevovi příbuzní. Tokajev se podle analytičky může snažit využít chaosu k posílení vlastní moci a dosazení svých lidí na klíčové pozice. "V jakém stavu a složení kazašská elita z momentální krize vyjde, se zatím nedá předpovídat, ale nové personální obsazení právě bezpečnostních složek nebo vedení klíčových firem bude dobrým ukazatelem budoucího směřování země," poznamenala.
V největším kazašském městě Almaty byly podle policejní mluvčí "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy; jejich totožnost se nyní zjišťuje. Mluvčí neupřesnila obsah termínu "zlikvidovat"; agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity.
Vzhledem k tomu, že prezident ty, kteří zůstávají v ulicích, označil za teroristy, lze podle Jordanové očekávat, že nechce dopustit další ústupky a hodlá všechna další shromáždění potlačit. "Dnes a v příštích dnech se uvidí, jestli se mu podaří udržet u moci svůj režim v alespoň přibližně stejné podobě, jako byl před týdnem (pokračovat zcela beze změn už není možné), nebo jestli Kazachstán čeká další dramatický vývoj," doplnila.
Rusko vyslalo do Kazachstánu své výsadkáře, první jednotky jsou na místě
Rusko vyslalo své výsadkáře do Kazachstánu jako součást mírových sil vojenské aliance bývalých sovětských republik, které mají přispět k uklidnění situace ve středoasijské zemi zmítané nepokoji. Oznámily to dnes tiskové agentury. Nepokoje v Kazachstánu si vyžádaly více než tisícovku zraněných a možná i desítky mrtvých.Vojenská transportní letadla přepravují ruské výsadkové oddíly do Kazachstánu a první jednotky již přistoupily k plnění stanovených úkolů, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na sekretariát ODKB. Hlavním úkolem je podle sekretariátu chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem ve středu večer SEČ souhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.
Odhodlání dostát spojeneckým závazkům v rámci ODKB a pomoci Kazachstánu vyjádřily podle TASS také Tádžikistán a Kyrgyzstán. Součástí kontingentu jsou podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.
Tropická epizoda pokračuje i na začátku týdne. Pondělní nejvyšší teploty ještě mohou místy téměř atakovat čtyřicítku, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před bouřkami, které mohou být velmi silné.
Česko řeší vystoupení motoristických ministrů na festivalu v jihomoravské Strážnici, kde lidé vypískali nejprve Oto Klempíře a následně i Petra Macinku. Neuniklo to ani hudebníkovi Janku Ledeckému. Otec olympijské šampionky věnoval oběma politikům vlastní vzkaz.
Marek Eben je zvyklý být středem zájmu českých médií, ale tentokrát se dostal i na stránky jednoho zahraničního periodika, které se hlásí k Hollywoodu. Blíží se totiž letošní ročník karlovarského filmového festivalu, kde Eben nebude chybět.
Česká televize natáčí vánoční pohádku Krakonoš a básník, která volně navazuje na diváky oceňovanou pohádku Krakonošovo tajemství z roku 2022. Informovala o tom v tiskové zprávě. Vedle nových dobrodružství spojených s Krakonošem přinese pokračování také humor, napětí a řadu oblíbených herců. Česká televize tradičně zařadí pohádku do připravovaného vánočního programu.
V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Anna Geislerová se nedávno stala terčem kritiky, protože zavítala na Čapí hnízdo, kde Leoš Mareš slavil kulatiny. Populární herečka dala nyní najevo, že své přítomnosti na oslavě rozhodně nelituje. Jak se na celou věc dívá?
Sobotní teplotní rekord nevydržel ani den, neděle přinesla nové historické maximum. Znovu bylo nejtepleji v Doksanech, kde na místní stanici naměřili teplotu 41,9 °C. Na sociální síti o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Daniel Krejčík se stále vzpamatovává z nedávného rozchodu. Není to v jeho životě poprvé, už v minulosti se rozešel s Matějem Stropnickým. Nebylo to ale ve zlém, což se ukazuje i v těchto dnech. Stropnický totiž potvrdil velký návrat.
Jiřina Bohdalová nepřestává udivovat spoluobčany. I mnohem mladší lidé mají v těchto dnech problém s jakoukoliv aktivitou, ale čerstvě pětapadesátiletá herečka obráží knižní křty. Autorům totiž dala slovo, takže ho musí dodržet.
Karlos Vémola sice nedávno popřel zvěsti o možném návratu k manželce Lele, přesto u ní sbírá plusové body. Vyplývá to z nejnovějšího vyjádření trojnásobné maminky, která komentovala to, jak si zápasník momentálně vede jako otec.
Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.
Tropická vedra, která v Česku vyvrcholí o víkendu, si vybírají svou daň. Lucie Bílá skončila na kapačkách a nemohla odzpívat plánovaný koncert na slavnostech ve Šluknově.